Sułtan robiący sobie selfie podbija serca turystów!

Władze tureckiej prowincji Amasya, położonej nad Morzem Czarnym, postanowiły wzbogacić okolicę o nową, zaskakującą atrakcję turystyczną. W pobliżu wybrzeża miasteczka Yeşilırmak stanął zabawny pomnik sułtańskiego księcia, robiącego sobie selfie, czyli popularne zdjęcie wykonane samemu sobie “z ręki”. 

W epoce Imperium Osmańskiego, zdobyta przez sułtana Bejazdya I, Amasya stała się jednym z miast objętych szczególną opieką dynastii osmańskiej jako jeden z głównych ośrodków naukowych oraz kulturalnych ich państwa. Z tego powodu to właśnie tutaj sułtani wysyłali swoich synów, by zapewnić im kompleksową edukację oraz nauczyć, w jaki sposób w przyszłości powinni zarządzać państwem. Być może to właśnie dla uczczenia tej tradycji władze prowincji postanowiły postawić tu zabawny pomnik, prezentujący przyszłego następcę sułtańskiego tronu, robiącego sobie fotograficzny autoportret.

Poznaj ceny noclegów w Turcji

Jak poinformował burmistrz miasta Osman Akbaş, nowo powstały pomnik nie odnosi się do żadnego konkretnego “Shahzade” (określenie oznaczające syna sułtana), a zabawna statua ma na celu zwrócić na siebie uwagę oraz przyciągnąć zainteresowanie turystów. Jak to bywa w Turcji, pomysł ten bardzo szybko znalazł swoich zwolenników oraz zagorzałych przeciwników, wywodzących się z Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).

Turyści bardzo szybko polubili pomnik podążającego z duchem czasu Shahzade i jak można się domyślić, statua jest oblegana przez osoby pragnące zrobić sobie z nim.. selfie. :)

sultanselfieŹródło: www.hurriyet.com.tr

Lokalizacja

6 Comments

  1. A tak z ciekawości zapytam, jakie jest Twoje podejście do tego pomnika :)?
    O ile pomnik podoba mi się wizualnie, jest w tym pewien humor ale oceniając całość, to ja też nazwałbym się przeciwnikiem. Raz, że jest to dla mnie pewne wyśmianie takiej poważnej osoby, dwa – choć tak popularne, selfie to chyba jednak obciach ;)

    • W mojej ocenie ten pomnik to kompletnie nietrafiony pomysł. Zgadzam się w pełni, że statua wyśmiewa i podważa rangę sułtanatu, po drugie za kilka lat może się okazać zupełnie niezrozumiała dla przechodniów (gdy moda na selfie dawno minie lub pojawi się zupełnie nowy wynalazek), a po trzecie region prowincji Amasya nie słynie z tak bogato rozwiniętej turystyki jak wybrzeże egejskie, zatem jest to atrakcja przede wszystkim dla lokalnych mieszkańców, którzy z pewnością szybko stracą zainteresowanie pomnikiem. Warto podkreślić, że turecka młodzież oszalała na punkcie selfie dużo bardziej niż kraje Zachodu, a moda na selfie wśród muzułmanów sięgnęła nawet do Mekki, gdzie zaczęto je sobie robić nawet na tle miejsca modlitw, co także wzbudziło oczywiste oburzenie duchownych oraz konserwatystów. :)

  2. To ładnie. Mi się wydawał ten pomysł doć ciekawy ale z drugiej strony dziwny. Na pewno przyciągnie dużo młodzieży dla , których takie pomniki są dużo ciekawsze i atrakcyjniejsze niż strasze czy wiekowe zabytki…Chyba zostaje tylko poczekać i zobaczyć co to z tego będzie a może niedługo zastąpią go nowym pomnikiem …hihihi ;)

  3. Władze poszły z duchem czasu i postawili hitowy pomnik. Pytanie tylko co z nim zrobią jak ta moda minie. Po drugie nie jestem przekonany czy stawianie pomniku Sułtana ze smartfonem w ręku to dobry pomysł na zwrócenie uwagi (chyba głównie młodzieży) i czy nie powoduje trochę obniżenie powagi. Z jednej strony dobra inicjatywa, ale z drugiej pojawia się pytanie, czy akurat ten sposób był najlepszy. Jednak czasami przełamanie utartych historii też może przynieść wymierne korzyści.

    • Myślę że jak się skończy moda na selfie to wymontują z dłoni Sułtana smartfona i zostanie z uniesioną ręką jakby pozdrawiał idących. Nie ma co robić problemu z mody na to czy tamto. Wszystko przemija i można wszystko zmieniać.

  4. hehehe przyznam , że tak wyluzowanego pomnika to jeszcze nie widziałem:) Turcy wzięli się na sposób jak tutaj przyciągnąć turystów do siebie i trzeba przyznać, ze pomysł bardzo orginalny i przyciągający uwagę. Sam chętnie bym tam pojechał i zrobił sobie selfie z sułtanem. To by była świetna pamiątka z wakacji!

Skomentuj