Makarska, czyli chorwackie”Saint-Tropez”

Po czterech latach przerwy wpadłam do Makarskiej, uważanej za jeden z najwspanialszych kurortów Chorwacji. Znów zachwycił mnie widok wysokich olbrzymich gór łączących się z morzem oraz dalmatyńskiej architektury górującej nad urokliwym portem. I choć tym razem kapryśna Makarska zaskoczyła deszczem, miejscowe widoki oczarowały mnie na nowo. Poniżej garść praktycznych informacji o “chorwackim Saint-Tropez”. 

Makarska – to warto wiedzieć:

Wizyta w Makarskiej to obowiązkowy przystanek w drodze do Dubrownika, który oddalony jest od niej o jakieś dwie godziny drogi samochodem. Obecnie liczbę mieszkańców Makarskiej szacuje się na 15 tysięcy, jednak za sprawą tłumnie odwiedzających ją turystów, miejscowość uważana jest za jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc w Dalmacji. Są tutaj dwa bulwary wysadzane palmami, wzdłuż których znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i barów. Nadmorskie bulwary w godzinach wieczornych są bardzo zatłoczone, a pojęcie „nocne życie” nabiera tutaj należytego sensu. Najpopularniejsza dyskoteka Grotta mieści się w prawdziwej jaskini nad brzegiem morza, jednak za najbardziej klimatyczny klub uważa się Buba Beach Bar, znajdujący się  tuż przy morzu.

Poznaj ceny hoteli w Makarskiej

Atrakcje turystyczne Makarskiej

Kościół św. Marka

W samym centrum starego miasta, na placu Kaćić,  znajduje się barokowy kościół św. Marka, będący XVIII-wieczna kolegiatą, we wnętrzu której możemy podziwiać m.in. wenecki ołtarz główny oraz boczny ołtarz w całości wykonany ze srebra. W świątyni złożono także relikwie św. Klementa, który jest patronem miasta Makarska. Przed kościołem znajduej się pomnik o. Andrijeja Kaćić oraz barokowa fontanna.

Półwysep św. Piotra – miejsce zakochanych

Moim ulubionym miejscem w Makarskiej jest Półwysep św. Piotra, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie nadmorskiej promenady. Najważniejsze atrakcje tego fragmentu miasta to kościół, pomnik św.Piotra oraz morska latarnia. Są to fantastyczne punkty widokowe, z których turyści chętnie podziwiają wschody i zachody słońca. Na szczególną uwagę zasługuje tu również śródziemnomorska roślinność – kaktusy oraz agawy. Półwysep to od wielu lat również popularne miejsce zakochanych, w którym pary chętnie przypieczętowują swoje uczucie poprzez przypięcie kłódki na metalowych barierkach wiodących w kierunku pomnika.

Urokliwa starówka

Makarska nie jest wyzwaniem dla wymagających podróżników, którzy mogą poczuć się zniechęceni nadmiarem turystów i, typowej dla tego rodzaju miejsc, komercji. Nie da się ukryć, że jest to jedna z bardziej popularnych destynacji turystycznych, w tym przede wszystkim wśród Polaków. I nic dziwnego – można tu dojechać samochodem, a jej urok, wdzięk i oryginalność może spokojnie konkurować z dużo bardziej odległymi kierunkami. Makarska oferuje ponadto swoim przyjezdnym całą gamę wakacyjnych atrakcji, począwszy od pysznej kuchni, przez sporty morskie, aż po bajeczną przyrodę.

Pomnik turysty

Od 10 lat przy nadmorskiej promenadzie w Makarskiej znajduje się “Pomnik Turysty” autorstwa Nikola Sanjek. Jak można łatwo dostrzec, pomysłowi turyści uznali pewne fragmenty monumentu za przynoszące szczęście.. :)

Komunikacja w Makarskiej

W związku z tym, że Makarska to stosunkowo małe miasto, jego zwiedzanie nie wymaga korzystania z komunikacji miejskiej. W centrum zlokalizowany jest dworzec autobusowy (Autobusni kolodvor), z którego regularnie odjeżdżają autokary m.in. do Splitu, Dubrownika, Trogiru czy Bośni i Hercegowiny. Z Makarskiej mariny można także znaleźć połączenia promowe do pobliskich wysp, na których również znajdują się popularne kurorty: Hvar i Brač.

Lokalizacja:

7 myśli nt. „Makarska, czyli chorwackie”Saint-Tropez”

  1. Załamała mnie ta “Turystka” z wypolerowaną tysiącami rąk piersią :D Ja wiem, że ludzka wyobraźnia nie zna granic, ale wszystko ma swoje granice. W Weronie to samo jest z pomnikiem Julii :) Szok.

  2. W Makarskiwej jeszcze nie byliśmy (mam na myśli naszą rodzinkę). Jednak wszechogarniający tłum to nie to czego szukamy w Chorwacji. Klimat Korculi, Hvaru czy Rabu to dla nas idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek.

  3. Chorwacja dla mnie jest najbardziej urokliwym , bezpiecznym miejscem na spędzanie urlopu. Jezdziłam tam wielokrotnie, i chcę tam nadal jeżdzić, myślę teraz nad tymi wyjazdami, co i gdzie mi się nie podobało – nie mam takich wspomnień./niektórzy nie znoszą plaż kamienistych – ja czuje się na tych kamieniach jak foka i mi to nie przeszkadza , bardziej piasek mnie denerwuje na plaży/ Czuję się tam wpaniale , sama podróż samochodem autostradą , przepiękne krajobrazy , ogromne przestrzenie, powietrze cudowne…….mogłabym tak bez końca……nadmieniam że bywałm też w innych krajach Włochy , Bułgaria , Grecja , Turcja, ale jestem całkowicie zafiksowana na Chorwację…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.