Co kupić w Turcji? Bazar Egipski w Stambule

Zastanawiacie się, co kupić w Turcji i gdzie warto się wybrać? Orientalne zapachy, olśniewające gama barw, sklepy skąpane w złocie i mistyczny dźwięk muzyki sufickiej, wydobywający się zza rogu – tak najłatwiej opisać klimat orientalnego bazaru, który.. znajdziecie w bajkach i opowieściach Hodży Nasreddina. W rzeczywistości stambulskie bazary to dziś przestrzeń, w której królują: krzyki, selfie sticki, wątpliwej oryginalności torebki i buty, a także nie mające nic wspólnego ze złotem filiżanki i dzbanki. Czy to powód, by tureckie bazary omijać szerokim łukiem? Zdecydowanie NIE! :) 

Stambulskie bazary warto odwiedzić nawet jeśli nie planujecie wyzbyć się w ich wnętrzu większości posiadanych w portfelu tureckich lir. Polecam do nich zajrzeć przede wszystkim ze względu na architekturę i odmienność od klimatu europejskich targowisk. Nie da się ukryć – jest tłoczno, gwarno i.. momentami bardzo kiczowato. Uczucie unoszącej się w powietrzu tandety ma szansę dopaść Was głównie wtedy, gdy zabłądzicie w kierunku uliczki z chińskimi wersjami popularnych butów i torebek, czy alejki rządzonej twardą ręką miejscowych ‘innowatorów’ – czyt. sprzedawców selfie sticków, miniaturowych plastikowych maszyn do szycia albo (hej, sezonie 2017!) gangu dystrybutorów fidget spinnerów.

Poznaj ceny hoteli w Stambule

Co kupić w Turcji? Jeśli będziecie czujni, a tłum rozentuzjazmowanych muzułmanek nie skieruje Was także w kierunku straganów z bielizną, chustami czy obrusami, macie szansę odkryć to, co w stambulskich bazarach jest warte poznania – orientalne przyprawy, aromatyczne kawy, rozpływające się w ustach słodkości, osmańskie lampy czy lokalnej produkcji mydła. Nawet jeśli nie planowaliście zakupów, Wasze oczy z pewnością zaświecą się na sam widok!

Moim ulubionym stambulskim orientalnym targowiskiem jest Bazar Egipski. Znany lokalnym mieszkańcom pod nazwą Mısır Çarşısı jest jednym z najstarszych bazarów w Stambule. Orientalne targowisko rozciąga się na nabrzeżu Eminönü, w bliskim sąsiedztwie Mostu Galata (europejska część Stambułu). Dobra lokalizacja gwarantuje, że bez względu na miesiąc, dzień tygodnia czy godzinę, tutaj zawsze jest tłumnie. Bazar został zbudowany w 1660 roku, a zysk czerpany z jego funkcjonowania służył budowie Nowego Meczetu (tur. Yeni Cami). Nazwa bazaru wywodzi się z czasów osmańskich. Słowo “mısır” w języku tureckim oznacza kukurydzę, a pisane z wielkiej litery także Egipt. To właśnie stamtąd Turcy sprowadzali w dawnych czasach orientalne przyprawy i zboża, które następnie sprzedawali na straganach.

Ile kosztuje hotel w Turcji? Sprawdź!

Nie sposób policzyć ilości sklepików i straganów, które mieści w sobie – zbudowany na planie litery “L” – gmach Bazaru. Jedno jest pewne – kupicie tutaj niemalże wszystko, co tylko podpiąć można pod hasztag #turkishgoodies.

Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz

(dla Styk Kultur)

Spodobał Ci się ten tekst? Kliknij "Lubię to!" i pomóż mi dotrzeć do nowych czytelników.

Popularne w tym tygodniu:

©  2013 - 2018 Agnieszka Wawrzyniak

Close
Przewiń na górę strony!