Dojazd z lotniska do centrum Stambułu

Zaplanowaliście pobyt w Stambule na własną rękę, zarezerwowaliście hotel w dzielnicy, której nazwa niewiele wam mówi i zastanawiacie się teraz, w jaki sposób samodzielnie przedostać się przez tę kilkunastomilionową metropolię? Spokojnie! Mam dziś dla Was k i l k a  p o r a d, dzięki którym bez większego problemu poradzicie sobie w Stambule. 

Z Atatürka na Taksim !? 

W Stambule znajdują się obecnie dwa międzynarodowe lotniska (trzecie w fazie budowy), w tym największy międzynarodowy port lotniczy Turcji – Stambuł-Atatürk, na który kierowanych jest większość połączeń lotniczych z Polski. Położone w europejskiej części miasta, w dystrykcie Yeşilköy, lotnisko Atatürka oddalone jest o około 24 km od centrum miasta. Istnieje, co najmniej, kilka możliwości przedostania się z tego lotniska do centralnych dzielnic Stambułu, w zależności od tego gdzie znajduje się wasz nocleg. Większość z popularnych hosteli oraz hoteli zlokalizowanych jest w okolicach dzielnic Sultanahmet lub Beyoğlu (Taksim/Cihangir).

Co obowiązkowo należy mieć w kieszeni:

 • Tureckie liry – Jeszcze przed wyjściem z lotniska warto wypłacić liry w jednym z lokalnych bankomatów, ponieważ praktycznie nie ma możliwości zapłaty za transport publiczny inną walutą (chyba, że chcemy przepłacić w taksówce). :) Upewnijcie się, że macie przy sobie banknoty o nominale 5,10,20 lub maksymalnie 50 lir. Dzięki temu z łatwością zapłacicie za transport, bez ryzyka niepotrzebnej utraty gotówki.
 • Adres hotelu / miejsca noclegowego – Przed podróżą warto wydrukować dokładny adres miejsca swojego pobytu, wraz mapką oraz numerem telefonu. Nawet najstarsi mieszkańcy Stambułu nie są w stanie wskazać wam drogi wyłącznie na podstawie nazwy i numeru ulicy, a przygotowana wcześniej mapka może okazać się zbawienna.

Poznaj ceny noclegów w Stambule

 Transport publiczny 

Najtańszym sposobem przedostania się do centrum Stambułu z lotniska jest transport publiczny. Ta opcja nie jest jednak możliwa pomiędzy północą a szóstą rano, a korzystając z komunikacji publicznej musimy liczyć się z kilkukrotną zmianą pojazdów lub linii tramwajowych. Jeżeli znajdujemy się na lotnisku Atatürka, wystarczy zejść na dół do lotniskowej stacji metra i udać się w kierunku Zeytinburnu, a stamtąd przesiąść się na tramwaj T1, udający się w kierunku Kabatas. Każdy jednorazowy przejazd metrem lub tramwajem wymaga zakupienia specjalnego jetonu, którego cena wynosi zwykle 1,5-3,00 TL. Przystanki w stambulskiej komunikacji publicznej są bardzo dobrze oznaczone, a pojazdy dostosowane do przekazywania komunikatów w języku angielskim.

 Autokary Havataş 

Havataş to firma oferująca transport autokarowy z oraz na lotnisko, kursujące co pół godziny pomiędzy godziną 04:00 a 01:00. Autokary bez problemu znaleźć można na zewnątrz terminalu, a jedna z ich tras kursuje na plac Taksim. Przejazd co centrum zajmuje około 40 minut, w zależności od natężenia ruchu, a cena przejazdu kosztuje ok. 10 lir. Trasy autokarów niestety są dość ograniczone i z pewnością nie uda nam się dotrzeć nimi do samego miejsca docelowego. Jeśli jednak nie chcemy wydawać mnóstwa pieniędzy na taksówkę i mamy ochotę na spacer po centrum Stambułu, warto wziąć pod uwagę ofertę Havataş.

 Taksówka 

Poruszanie się taksówką w Stambule brzmi jak przywilej przeznaczony wyłącznie dla bogaczy. Jest to jednak jedna z najchętniej wybieranych opcji przez turystów, którzy przybywają tu po raz pierwszy. Jeśli podróżujecie z kilkuosobową grupą z lotniska Atatürka, cena taksówki nie powinna znacząco górować nad opłatą za transport publiczny. W przypadku portu lotniczego im. Sabihy Gökçen, który znajduje się na obrzeżach, cena ta może okazać się dwukrotnie wyższa. Podstawową zasadą jest sprawdzenie najnowszego cennika opłat oraz zapytanie taksówkarza o przybliżoną cenę kursu. Przejazd z lotniska na plac Taksim może zająć około 40 minut i kosztować ok. 50 lir.

Przybliżone opłaty za przejazd do centrum z lotniska:

 • Port lotniczy Stambuł-Atatürk –> Taksim (50 TL)
 • Port lotniczy Stambuł-Atatürk –> Sultanahmet  (40 TL)
 • Port lotniczy Sabiha Gökçen –> Taksim (80 TL)
 • Port lotniczy Sabiha Gökçen –> Sultanahmet (90 TL)

 

Serwis hotelowy 

Jeżeli planujecie zatrzymać się w hotelu o wysokim standardzie, z całą pewnością w cenę pobytu wliczony jest także serwis, czyli odbiór przez kierowcę z lotniska. Podczas rezerwowania pokoju warto zapytać się, czy przysługuje nam tego rodzaju usługa, a jeśli tak – przekazać obsłudze dane naszego lotu, szacowany czas przybycia oraz nazwisko. Wasz kierowca będzie oczekiwał w tłumnej hali przylotów, wraz z karteczką zawierającą wasze imię i nazwisko.

İyi yolculuklar! :)

7 Comments

 1. Mega przydatne! Dzięki :)

 2. Bardzo szczegółowe informacje.Na pewno skorzystam przy najbliższym sierpniowym pobycie w Stambule.Pozdrawiam :)

 3. Dzięki za przydany opis. Wybieram się za miesiąć i na pewno skorzystam:) Żeby uzupełnić ceny polecam jeszcze zajrzeć tutaj:
  http://cenyw.pl/turcja/

 4. cześć
  będę w Stambule od 18 do północy – przesiadka samolotowa :)

  czy w tym czasie jestem w stanie coś zobaczyć, co byś poleciła?

 5. Cenny wpis, dość precyzyjne informacje dla podróżnych, którzy pierwszy raz lecą do Stambułu

Skomentuj