Ateny : o tym jak to Grek wymierza kopniaka Turkowi

Z czym kojarzy Wam się mężczyzna w plisowanej spódniczce, kremowych getrach oraz w butach z dużymi  pomponami? Z całą pewnością nie z tym, z czym powinien, czyli męstwem, odwagą i rycerską obroną ojczyzny. Dziś kilka słów o tym, gdzie można spotkać żołnierzy w tego rodzaju mundurach oraz jak wiele ich symbolika ma wspólnego z Turcją.

 

400 lat niewoli tureckiej stanowiło w historii Grecji ponure czasy upadku oraz wyniszczenia gospodarczo-kulturalnego. Grecy nigdy nie porzucili jednak poczucia własnej odrębności, zarówno za sprawą pielęgnacji swojego języka jak i religii. Okrutna przeszłość nigdy nie pozwoliła całkowicie unormować stosunków grecko-tureckich, a okazywanie sobie wzajemnej niechęci do teraz wydaje się czymś zupełnie powszechnym.

Poznaj ceny noclegów w Grecji

Według najnowszych badań zaledwie 8,5 proc. Greków pozytywnie myśli o Turcji. Gdy tydzień temu na lotnisku w Stambule oczekiwaliśmy na nasz lot to Aten, poznaliśmy przypadkiem grupkę sympatycznych Ateńczyków. Nie minęło zbyt wiele czasu, nim nowo poznani znajomi, zaczęli narzekać na Turków, a przede wszystkim zarzucać im kradzież ICH kuchni oraz ICH kultury. :) Faktem jest, że będąc w greckiej cukierni czy restauracji wielokrotnie można odnieść wrażenie, że jest się w Turcji i odwrotnie. To co w Atenach nazywane jest “prawdziwą kawą po grecku” smakuje dokładnie tak samo, jak “oryginalna kawa po turecku”. Turecki çay nieco różni się w smaku od greckiego τσάι, ale znalezienie różnicy w smaku tureckiego sahlepu od wersji greckiej to już zadanie dla wytrawnych smakoszy. Spór o to, co bardziej greckie a co tureckie z całą pewnością już zawsze pozostanie nierozstrzygnięty.

Evzoni, czyli ateńska Gwardia Prezydencka, pełnią wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Sindagma. Podczas pełnienia honorowej straży stoją nieruchomo, a zmiana pozycji przysługuje evzonowi co pół godziny. Ich mundury wzorowane są na stroju górali macedońskich, a każdy ich szczegół wraz z krokiem defiladowym posiadają szczególną symbolikę. I choć sposób poruszania się ateńskich gwardzistów wzbudza wśród turystów zwykle więcej śmiechu niż powagi, przypominając kultowy skecz Ministerstwo głupich kroków, widowisko to stanowi jedno z ciekawszych tego rodzaju. Ja z ogromną przyjemnością podziwiałam ten spektakl na nowo po kilku latach, a emocje z nim związane ani odrobinę nie zmalały.

Poznaj ceny hoteli w Atenach

Symbolika munduru greckiej gwardii narodowej przede wszystkim odnosi się do wojny grecko-tureckiej. Plisowane krótkie spódniczki, nazywane fustanelle zaprasowane w 400 fałd, symbolizują 400 lat tureckiej dominacji. Na głowach evzonów znajdują się czapki z frędzlami, przypominające tureckie nakrycia głowy.  Na nogach mają założone białe getry z doczepionymi za kolanami pomponami. Pompony zdobią również caruchi, podkute czerwone trzewiki. Podczas wojny z Turkami w tego rodzaju pomponach żołnierze greccy ukrywali niewielkich rozmiarów noże. Ważnym elementem ich ubioru są szerokie skórzane pasy. Przypominają, że w górach pas symbol męskości, jednocześnie pełnił funkcję schowka na pieniądze, do niego przypinano szablę i za niego wtykano pistolety.

Ceremonia zmiany warty na placu prowadzona według sztywnych reguł, odbywa się o pełnych godzinach, przez całą dobę. Krok defiladowy greckich gwardzistów wzbudza wiele uśmiechów i ociera się o granicę groteski. W rzeczywistości jednak także i on posiada szczególną symbolikę. wymierzany przez evzonów “kopniak” no nic innego jak cios skierowany w stronę dawnego najeźdzcy, czyli Turka, którego następnie Ateńscy żołnierze “strzepują” ze swojego buta. :)

 

Lokalizacja

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

Skomentuj