Podróż inspirowana serialem “Wspaniałe Stulecie”: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Fani serialu “Wspaniałe Stulecie” z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście w Turcji. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Tych z Was, którzy dobrze znają historię miłosną słynnego sułtana i Roksolany z pewnością zaskoczy pewien fakt związany z ich pochówkiem.. 

Meczet Sulejmana w Stambule

Bohaterowie rozsławieni na całym świecie dzięki bijącemu rekordy popularności serialowi “Wspaniałe Stulecie” pochowani są w mauzoleach, zlokalizowanych na osmańskim cmentarzu mieszczącym się na dziedzińcu meczetu Sulejmana w Stambule, drugiej co do wielkości świątyni muzułmańskiej w tureckiej metropolii. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1550 roku, za panowania Sulejmana Wspaniałego , a nadzorował ją jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Sinan.

Dziś obiekt pełni zarówno funkcje sakralne, jak i jest otwarty dla zwiedzających. Turyści mogą także bezpłatnie zwiedzać znajdujący się z tyłu meczetu cmentarz, we wnętrzu którego znajduje się grób, a właściwie groby Sulejmana oraz Hürrem.

Czytaj także: Czy w Turcji jest bezpiecznie w 2018 roku?

Meczet Sulejmana w Stambule

Mauzoleum Hürrem – kiedy i w jaki sposób zmarła sułtanka?

Jak podaje większość źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono przepięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku. Wszystkich znawców miłosnej historii Sulejmana i Roksolany z całą pewnością zaskoczy fakt, że para pochowana jest w osobnych mauzoleach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Żaden z grobów sąsiadujących z sułtanką nie należy więc do Sulejmana.

Znajdź hotel w Stambule w dobrej cenie!

Mauzoleum Sulejmana – gdzie i w jaki sposób zmarł sułtan?

Sułtan Sulejman zmarł w 1566 roku, w trakcie wyprawy na Węgry, podczas podjętego przez armię turecką oblężenia Szigetváru. Jak podają źródła historyczne, wielki wezyr przez czterdzieści dni nie informował swojej armii o śmierci sułtana. Ostatecznie Sulejman został przetransportowany i pochowany w Konstantynopolu, gdzie spoczywa do dziś. Co ciekawe, ciało osmańskiego władcy dotarło na teren dzisiejszego Stambułu pozbawione serca oraz wnętrzności.

Choć Roksolana zmarła 8 lat wcześniej, a jej ciało spoczęło w imponującym mauzoleum, dla Sulejmana wybudowano osobny grobowiec. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah.

Czytaj także: Czy wiza do Turcji jest potrzebna w 2018 roku?

Grób Sulejmana

Jak tam dotrzeć?

Meczet Sulejmana znajduje się na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Wspinając się na wzniesienie byliśmy dość niemiło zaskoczeni tym, w jak nieciekawym sąsiedztwie znajduje się budowla. Okoliczne ulice mówiąc wprost popadają w ruinę i nie wydaje się, by ktokolwiek się tym faktem przejmował. Kiepskie wrażenia związane z wspinaczką w kierunku meczetu w pełni rekompensuje jednak wizyta w jego wnętrzu oraz zjawiskowy widok na panoramę Stambułu, jaki roztacza się z dziedzińca meczetu.

Miejsce to jest codziennie otwarte dla zwiedzających, a warunkiem wizyty we wnętrzach mauzoleów jest zdjęcie butów oraz –  w przypadku kobiet – narzucenie na głowę jednej z dostępnych chust. Wstęp do wnętrza grobowców jest bezpłatny, jednak mile widziane jest pozostawienie chociażby kilku lir w formie donacji.

 

Tekst: Agnieszka Wawrzyniak

Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Lokalizacja:

Spodobał Ci się ten tekst? Kliknij "Lubię to!" i pomóż mi dotrzeć do nowych czytelników.

6 Comments

  1. A kto jest pochowany obok Roksolany?

  2. A kto jest pochowany obok Roksolany?

  3. Poszukuje wycieczek fakultatywnych po Istambule-ma Pani jakies sprwdzone namiary?pzdr

    • Pani Anno, niestety, nigdy nie korzystałam z oferty wycieczek fakultatywnych, wiec trudno mi coś polecić. W Stambule znajduje się jednak sporo punktów informacji turystycznej, gdzie można się z taką ofertą zapoznać. Dodatkowo, większość hoteli także oferuje możliwość skorzystania z takich wycieczek. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny! :)

Skomentuj

Popularne w tym tygodniu:

©  2013 - 2018 Agnieszka Wawrzyniak

Close
Przewiń na górę strony!