“Imperium Miłości” podbija Polskę! Powieść, na podstawie której powstał popularny turecki serial

Od kilku tygodni polskie księgarnie podbija powieść Imperium Miłości, wydana nakładem Wydawnictwa Marginesy. Burzliwa historia związku porucznika Kurta Seyita Eminowa i pięknej Aleksandry „Szury” Wierżeńskiej to wielka gratka dla wszystkich fanów tureckich seriali! To właśnie na podstawie tej powieści powstała popularna produkcja kostiumowa, znana w Turcji jako “Kurt Seyit ve Şura”. 

imperium

 

W Turcji serial “Imperium Miłości” zadebiutował w 2014 roku na kanale Star TV, w błyskawicznym tempie podbijając serca milionów Turczynek. W rolę Aleksandry “Szury” Wierżeńskiej wcieliła się popularna turecka Farah Zeynep Abdullah, a tytułowego Kurta Seyita Eminowa zagrał Kıvanç Tatlıtuğ. Polscy widzowie na emisję serialu nad Wisłą musieli poczekać kilkanaście miesięcy. Szybko okazało się jednak, że losy pięknej Aleksandry zafascynowały polską widownię równie mocno, jak produkcja “Wspaniałe Stulecie”. Serial “Kurt Seyit ve Şura” powstał na podstawie powieści Nermin Bezmen – wnuczki Kurta Seyita i jest już dostępna także w języku polskim!

 

“Imperium Miłości” to historia niezwykła! Jest rok 1916, Piotrogród. Oficer armii carskiej, potomek bogatej tatarskiej rodziny, porucznik Kurt Seyit Eminow podczas balu poznaje piękną Aleksandrę „Szurę” Wierżeńską, wywodzącą się z szanowanej rosyjskiej rodziny. Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, ale na przeszkodzie do ich szczęścia stają obie rodziny. Rodzina Kurta chce, aby poślubił on kobietę z tureckiego rodu, a rodzice Szury chcą wydać ją za Rosjanina. Tymczasem nadchodzi wiosna 1917 roku: wybucha I wojna światowa, a następnie rewolucja – zarówno w Rosji, jak w Turcji. Zaczyna się terror.

Aby przeżyć, bohaterowie muszą się ukrywać. Szura trafia do Kisłowodzka. Kurtowi – jako białogwardziście – nieustannie grozi śmierć z rąk bolszewików. Wraz z przyjaciółmi ucieka w stronę Odessy, wierząc, że na Krymie będzie bezpieczniej. W Rostowie jednak zmienia zdanie. Musi się zobaczyć z ukochaną, wie, że jadąc dalej, będzie się od niej oddalał. Że te pięćset kilometrów, które go od niej dzieli, to jak jeden krok. Tyle że śmiertelnie niebezpieczny…

“Imperium Miłości” to historia prawdziwa. Wnuczka Kurta – Nermin Bezmen – odnalazła stare listy siostry Szury. I przez osiem lat zgłębiała historię swojej rodziny na Krymie, w Rosji, Rumunii i Francji.

 

“Imperium Miłości” to niespełna 300 stron fascynującej powieści, którą czyta się jednym tchem. Fascynująca historia uzupełniona jest o archiwalne zdjęcia prawdziwych postaci, które stały się inspiracją do stworzenia książki.

Gdzie można kupić “Imperium Miłości”?

Powieść Nermin Bezmen jest dostępna w większości polskich księgarni. Można ją także zakupić w okazyjnej cenie na stronie Wydawnictwa Marginesy [KLIK]

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)