Komu EXPO 2020?

Zaledwie sześć dni dzieli nas od ogłoszenia ostatecznej decyzji o tym, które z czterech konkurujących miast (Izmir, Dubaj, Sao Paulo oraz Jekaterynburg) zdobędzie prawo do organizacji EXPO 2020. Gorączkowe dyplomatyczne rozmowy za kulisami oraz walka o poparcie w postaci głosów dobiegają końca, a rządy wszystkich czterech państw wydają się robić wszystko by pozyskać wystarczające wsparcie z zewnątrz.

Najnowsze informacje pojawiające się w sieci sugerują, iż władze oraz mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie mają wątpliwości, co do nadchodzącej wygranej Dubaju. Wyniki badań przeprowadzonych przez firmę YouGov, która przepytała ponad 1000 mieszkańców ZEA, wskazują iż 88% ankietowanych jest przekonanych co do zwycięstwa Dubaju w wyścigu po tytuł gospodarza wystawy.

Kandydatura Dubaju wydaje się być silna także ze względu na wsparcie ze strony wielu międzynarodowych korporacji, a także takich państw jak Kanada, Francja czy Wielka Brytania, które silnie argumentują przewagę Dubaju nad pozostałymi miastami kandydującymi. Kandydaturę Dubaju na gospodarza EXPO 2020 poparła również Polska. Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są strategicznym partnerem Polski na Bliskim Wschodzie i jednym z rynków perspektywicznych, a promocja polskiej gospodarki na terenie ZEA przyniesie wymierne korzyści dla polskiego biznesu. W przypadku II tury głosowania, do której nie trafiłby Dubaj, a przeszedłby Izmir, Polska udzieli poparcia Turcji.

Dubaj może pochwalić się niemal dwudziestoletnim doświadczeniem w organizacji festiwali oraz wydarzeń światowej klasy. Co interesujące, jeszcze na kilka miesięcy przed zgłoszeniem swojej kandydatury przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, aż 60% mieszkańców kraju nie miało pojęcia, czym jest wystawa EXPO. Specjaliści zastosowali zatem cały szereg mechanizmów marketingowych oraz public relations, by uświadomić mieszkańcom kraju jak duże korzyści przynieść może tego rodzaju inicjatywa w niemal każdym sektorze gospodarki. Największe z nich rzecz jasna dotyczyć będą handlu detalicznego oraz turystyki. Mieszkańcy Dubaju mają również nadzieję, że jednym z pozytywnych efektów organizacji tego rodzaju przedsięwzięcia będzie wzrost pensji, pojawienie się nowych miejsc pracy oraz szans na realizację własnych pomysłów biznesowych. W obliczu wygranej władze Dubaju mają nadzieję przyciągnąć 25 milionów gości oraz utworzyć prawie ćwierć miliona miejsc pracy.

Czy optymizm ZEA sugeruje, że szanse wygranej Izmiru są przekreślone?

Niekoniecznie. Izmir określany jest również mianem silnego kandydata do organizacji Wystawy Światowej. Jego kandydatura została również zgłoszona do przetargu o EXPO 2015, jednak miasto nieznacznie przegrało z włoskim Mediolanem. Zgodnie z hasłem “Zdrowie dla wszystkich” miasto zobowiązało się do budowy eko-parku po zakończeniu wystawy. Przewagą Dubaju są niezaprzeczalnie bezpośrednie połączenia lotnicze do 220 miast na świecie, na sześciu kontynentach. Izmir zdeklarował się jednak do znacznego zwiększenia połączeń lotniczych w obliczu swojej wygranej. Do roku 2020 Turkish Airlines będą mogły pochwalić się flotą 227 samolotów, podczas gdy Emirates będą posiadały ich 350. Do roku 2020 Dubaj obsłuży również 20 milionów turystów rocznie, co stanowi dwukrotny cel Izmiru. Jeśli wygra Dubaj – miasto najwyższej wieży świata oraz najlepiej funkcjonujących portów lotniczych, będzie to pierwsze EXPO organizowane w kraju arabskim. Wygrana ta przyczyni się z pewnością również do promocji otwartości oraz tolerancji, co wpisuje się w jeden z głównych celów organizacji wystawy. Od jakiegoś czasu bowiem ponad cele promocyjne i biznesowe idea organizacji EXPO stawia sobie również działanie dla dobra określonych ideii i wartości, uwydatniając zarówno wartości kulturowe jak i społecznościowe.

Wyniki przetargu zostaną ogłoszone 27 listopada w paryskiej siedzibie Bureau International des Expositions. W czasie trwania wystawy miasto-gospodarz zaprezentuje światu najnowsze dokonania w dziedzinie technologii, architektury oraz sztuki, generując tym samym dziedzinę biznsesu. Bez względu na wynik, wygrana Turcji lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich oznaczać będzie pierwsze w historii EXPO organizowane na Bliskim Wschodzie.

Więcej na temat Izmiru oraz EXPO 2020 pisałam tutaj.

Poniżej filmy promujące kandydaturę poszczególnych krajów do EXPO 2020:

Izmir:
http://www.youtube.com/watch?v=9kvuI33Y4JQ

Dubaj:
http://www.youtube.com/watch?v=GWGTPvOISSs

San Paulo:
http://www.youtube.com/watch?v=Mr9X0E12C94

Jekaterynburg:


Skomentuj