Madera : 5 atrakcji Funchal, które trzeba zobaczyć

Imponujące fortece, nowoczesna kolejka górska, zjazd tradycyjnymi maderskimi saniami, ogród tropikalny oraz przepyszne owoce i warzywa prosto z popularnego targu – to tylko kilka z największych atrakcji, jakie oferuje Funchal, stolica Madery zamieszkiwana przez 1/3 mieszkańców wyspy. Jeśli wybieracie się tutaj tylko na chwilę, koniecznie zajrzyjcie w te miejsca! Poniższe pięć lokalizacji to absolutne “must see” w trakcie jednodniowego zwiedzania stolicy wyspy.

1. Fortaleza de São Tiago

Prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym budynkiem starej części Funchal jest Forteca św. Jana Chrzciciela (Fortaleza de São Tiago), w siedzibie której mieści się dziś Muzeum Sztuki Współczesnej. Łatwo rozpoznawalny żółty “zamek” to nie tylko doskonały punkt widokowy oraz świetna lokalizacja dla wszystkich fanów kąpieli słonecznych, ale także raj dla miłośników historii oraz sztuki. Gdy w drugiej połowie XVI wieku wyspę zaatakowali piraci, władze miasta zdecydowały się wybudować system fortec oraz murów obronnych, wśród których znalazła się właśnie ta charakterystyczna żółta twierdza. W połowie XIX wieku budowla wchodziła w skład kompleksu używanego przez wojska brytyjskie, a później także przez armię portugalską. Dziś obiekt pełni przede wszystkim funkcję muzeum sztuki, w zbiorach którego podziwiać można kolekcję dzieł powstałych na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.

Ciekawostka: Na wewnętrznym dziecińcu, poprzedzającym wejście do twierdzy, podziwiać można wyjątkowe rośliny tropikalne, w tym przede wszystkim bardzo rzadkie draceny smocze, znane także na Wyspach Zielonego Przylądka oraz na Wyspach Kanaryjskich. Po nacięciu kory lub liści, wypływająca żywica utleniając się przyjmuje czerwonawy kolor nazywany smoczą krwią, stąd też pierwotnych ludów zamieszkujących Wyspy Kanaryjskie drzewa te uchodziły za magiczne.

Poznaj ceny noclegów w pobliżu Fortaleza de São Tiago

2. Mercado dos Lavradores

Mercado dos Lavradores, czyli Rynek Rolników, to jedna z największych i najbardziej lubianych przez turystów atrakcji Funchal. Począwszy od lat 40. ubiegłego wieku, ten interesujący modernistyczny budynek pełni funkcję targu warzywno-owocowego, zaopatrującego w świeże produkty większość mieszkańców stolicy Madery. Gmach Mercado dos Lavradores podzielony jest na trzy części – bazar rybny, gdzie zakupić możemy m.in. poćwiartowanego rekina, sekcję owocowo-warzywną, pękającą w szwach od egzotycznych odmian marakuji oraz najdziwniejszych krzyżówek tropikalnych owoców (mój faworyt to ananasobanan:), a w końcu dziedziniec kwiatowy, gdzie panie ubrane w tradycyjne stroje ludowe sprzedają bukiety najbardziej znanych maderskich kwiatów. Ponadto, na pierwszym piętrze konstrukcji znaleźć możemy kolorowe stragany oferujące suszone owoce, wszelkiego rodzaju przyprawy oraz lokalne trunki, a wreszcie wyroby hafciarskie, wikliniarskie oraz ceramiczne.

3. Zona Velha

Położona we wschodniej części Funchal Zona Velha, czyli Stare Miasto, to najstarsza dzielnica Funchal, w zalążku której już w XV wieku wybudowano pierwsze – drewniane wówczas – domy osadników. Choć jeszcze do niedawna okolica starówki była, mówiąc brutalnie, zapuszczona i przywłaszczona przez najbiedniejszych i najbardziej ekscentrycznych mieszańców miasta, dziś cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Przyjezdni chętnie przechadzają się tędy by fotografować słynne futryny, pomalowane w ramach projektu „Arte de Portas Abertas” (Sztuka Otwartych Drzwi), smakować lokalnych przysmaków w ekskluzywnych restauracjach oraz zwiedzić wnętrza najstarszych kaplic i kościołów.

Sprawdź ceny hoteli w Funchal

4. Teleférico

W przeszłości droga między starym miastem a wzgórzem Monte pokonywana była przez mieszkańców Madery za pomocą kolei, którą w okresie II wojny światowej na stałe usunięto z krajobrazu Funchal. Dziś ten popularny odcinek przemierzany jest przez turystów głównie przy użyciu kolejki linowej Teleférico, będącej jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji stolicy wyspy. Podobnie jak w przypadku Tbilisi, także na Maderze mamy okazję podziwiać z pokładu wagoników panoramę całego miasta, a ponadto także bezkresne wody oceanu. W przeciwieństwie do kolejki górskiej stolicy Gruzji, przejażdżka maderskim Teleférico niestety nie należy do najtańszych sposobów zwiedzania miasta, co w żaden sposób nie wpływa na brak zainteresowania atrakcją. Ze wzgórza Monte można zjechać tradycyjnymi maderskimi saniami, popychanymi przez mężczyzn w charakterystycznych słomianych kapeluszach. :)

5. Jardim Tropical Monte Palace

Przebywając na wzgórzu Monte warto nie zapomnieć o odwiedzeniu popularnego ogrodu tropikalnego (Jardim Tropical Monte Palace). Ten wyjątkowy rajski obszar został założony przez portugalskiego biznesmena i kolekcjonera sztuki José Berardo, który w trakcie licznych podróży do Chin oraz Japonii zafascynował się kulturą orientu. W ogrodzie tropikalnym Monte możemy podziwiać niezliczone ilości orientalnej roślinności, skrywające w swoim gąszczu jedną z najważniejszych kolekcji azulejos, pochodzących z bogatych pałaców, kościołów, kaplic oraz prywatnych domów dawnego imperium portugalskiego. Ponadto, przechadzając się bajecznymi dróżkami ogrodu możemy natrafić na wiele posągów oraz elementów bezpośrednio nawiązujących do kultury chińskiej oraz japońskiej, jak posążki smoków, bożków czy psów „Fu”. Uwierzcie mi, to miejsce naprawdę robi wrażenie! :)

Sprawdź ceny hoteli na Maderze

Lokalizacja:

16 Comments

 1. Wow, przedstawiłaś mi całkiem inną Maderę, niż widziałam wcześniej. Może kiedyś uda mi się tam wybrać:) Dopiero powoli przekonuje się do wysp.

 2. Już za 2 tygodnie będę na tej fantastycznej wyspie! Świetny blog!

 3. oj tak, masz rację trzeba to zobaczyć :D

 4. zgadzam się z Tobą, te miejsca naprawdę warto zobaczyć !

 5. Zona Velha super !

 6. piękne miejsca

 7. piękne miejsce

 8. Zona Velha jak dla mnie wygrywa :)

 9. moim marzeniem jest tam zamieszkać

 10. może w tym roku spełni się moje marzenie i tam się znajdę

 11. Fortaleza de São Tiago piękne miejsce

 12. cudownie tam jest !

 13. w końcu w te wakacje jadę ! :D

  ze zdjęć wnioskuję, że nie będę narzekać :)

 14. ja tam bede w wrzesniu ktos cos poleci a z czego zrezygnowac

Skomentuj