Podróż promem z Malty na Gozo oraz największe atrakcje wyspy!

Zaledwie 6 kilometrów na północny zachód od Malty leży druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich, malownicze Gozo. Ta niewielka wysepka uważana jest przez wielu turystów za dużo atrakcyjniejszą od komercyjnej Malty. W porównaniu do swojej południowej sąsiadki, krajobraz Gozo słynie ze spokojnego, rolniczego pejzażu oraz malowniczych, zielonych wzgórz. 

Podróż promem z Malty:

Na wyspę najłatwiej dostać się drogą promową, korzystając z oferty linii Gozo Channel Company. Promy osobowo-towarowe odpływają codziennie z Cirkewwy na Malcie do portu Mgarr na Gozo. Bilet w dwie strony dla osoby dorosłej kosztuje 4,65 euro (dzieci płacą 1,15 euro), a opłatę za transport uiszcza się dopiero w drodze powrotnej, po dotarciu do portu w Cirkewwie. Przeprawa promowa na Gozo trwa około 30 minut (w sezonie zimowym około 45 minut).

Zarówno na Malcie jak i na Gozo komunikacja autobusowa obsługiwana jest firmę Malta Public Transport. Turyści oraz mieszkańcy mają możliwość zakupu biletów obowiązujących na jeden przejazd lub np. biletów 7-dniowych. Bilet tygodniowy kosztuje 21 euro i upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów autobusem, zarówno na Gozo jak i na Malcie. Bilety na jeden przejazd można zakupić u kierowcy autobusu, a pozostałe dodatkowo w kioskach znajdujących się: w Valletcie, Sliemie, Buġibbie, Victorii i na terenie kampusu uniwersyteckiego, w szpitalu Mater Dei oraz na lotnisku (hala przylotów).

Historia i architektura Gozo

Lokalni mieszkańcy nazywają wyspę Għawdex, co w języku maltańskim oznacza radość. Pierwsi osadnicy pojawili się tu około 5000 roku przed naszą erą, przybywając z terenów Sycylii. Od tej pory historia wyspy nierozerwalnie związała się z licznymi podbojami przez piratów oraz najeźdźców, czego najlepszą pamiątką są pozostałości fortec oraz murów warownych. Współcześnie Gozo zamieszkuje około 37 tysięcy osób, spośród których większość na co dzień zajmuje się rolnictwem. Powierzchnia wyspy wynosi 67,078 km², a jej maksymalna długość to zaledwie 14 kilometrów!

Architektura Gozo odzwierciedla styl obecny na całej Malcie. Niemalże wszystkie lokalne budynki mają kolor różnych odcieni piaskowca, który doskonale komponuje się z obecnymi tu przez cały rok promieniami słońca. Co niezwykle charakterystyczne dla Archipelagu Wysp Maltańskich, budowle ozdabiane są licznymi, kolorowymi balkonami, spośród których część nadal oczekuje na generalny remont. Atmosfera na Gozo wydaje się być dużo spokojniejsza i bardziej idylliczna niż w zatłoczonej Valettcie lub tętniącym życiem San Gwann.

Jakie miasto jest stolicą Gozo?

Stolicą wyspy jest malownicza Victoria. Z oddalonego o zaledwie 6 kilometrów portu w Mgarr można dotrzeć do jej centrum autobusem miejskim. Od czasów panowania Arabów do 1897 miasto nosiło nazwę Rabat (z arabskiego „przedmieście”). Nazwę zmieniono dla uczczenia diamentowego jubileuszu (60 lat panowania) królowej Wiktorii na wniosek biskupa Gozo Pietro Pace. Najbardziej charakterystyczną atrakcją miasta jest, położona na wzgórzu cytadela, skąd roztacza się szeroki widok na miasto i okolice. Górującą nad miastem fortecę wznieśli w średniowieczu Aragończycy, jednak później popadła w ruinę. Budowla została odbudowana na początku XVII, jednak obecnie również prowadzone są na jej obszarze prace remontowe.

Centrum Victorii pełne jest klimatycznych restauracji oraz uroczych knajpek, w których skosztować można tradycyjnych maltańskich przysmaków, w tym przede wszystkim fenka, czyli po prostu królika (np. w formie roladek bez kości, nadziewanych szpinakiem).

Azure Window

Jedną z największych atrakcji Gozo jest (aktualizacja: była) także malownicza skała “Azure Window”, zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu wyspy, zaledwie 6 kilometrów na północny-zachód od Victorii (gmina San Lawrenz). Lazurowe okno to most skalny, powstały wskutek erozji wapienia, przez który przepływa woda morska. Szczególną popularnością cieszy się zimą, kiedy o przybrzeżne skały rozbijają się wysokie fale morskie.

Jedna myśl nt. „Podróż promem z Malty na Gozo oraz największe atrakcje wyspy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.