Ojczyzna Kleantesa, czyli starożytne miasto Assos

Starożytne greckie miasto Assos, znajduje się w regionie Ayvacik, na wschodnim brzegu Morza Egejskiego. Obecnie tereny te wchodzą w skład tureckiej prowincji Çanakkale. Miasto zostało założone w VII w. p.n.e. przez Eolów, starożytne greckie plemię. Współcześnie starożytna osada należy do urokliwej miejscowości turystycznej Behramkale. Nazwa Behramkale została nadana przez tureckich osadników po zdobyciu miasta przez wojska tureckie. Obecnie miasteczko zamieszkuje około 1000 osób.

Z historią starożytnego miasta związana jest postać samego Arystotelesa – jednego z trzech, obok Sokratesa i Platona najsłynniejszego filozofa starożytnej Grecji – który po śmierci Platona opuścił Ateny by w Assos wraz z innymi uczniami Platona założyć swoją szkołę filozoficzną w murach nowej Akademii. To prawdopodobnie tam powstało pierwszych dwanaście rozdziałów Polityki, a także właśnie tam Arystoteles poślubił Pytias, przybraną córkę władcy kolonii – Hermiasa, który również stał się słuchaczem akademii.

Kręte uliczki zaprowadzą nas na szczyt Akropolu oraz doryckiej świątyni Ateny Polias z 530 roku p.n.e., skąd rozpościera się niesamowity widok na okolicę oraz widoczną grecką wyspę Lesbos. Ruiny świątyni w Assos to jedyny przykład tego rodzaju budowli doryckiej w całej Azji Mniejszej. Spośród 38 kolumn świątyni do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie 6, aczkolwiek ich wielkość oraz piękno nie pozwalają pozostać obojętnym wobec tego niezwykłego miejsca. Ze szczytu akropolu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolinę rzeki Satnioeis oraz na zatokę Edremit.

Na szczególną uwagę zasługują urokliwe knajpki, znajdujące się na terenie starożytnej osady. Możemy w nich skosztować pysznych ryb, złowionych przez miejscowych rybaków a także prawdziwej tureckiej kawy, zaserwowanej w niezwykle widowiskowy sposób. :)

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

4 Comments

  1. Witaj, Agnieszko, cieszę się, że trafiłam na Twój blog, gdyż Turcja (z dwóch względów) bardzo mnie interesuje. Ten wpis zwłaszcza, bo odniesienia do starożytności lubię najbardziej.
    Zapraszam Cię również na mojego bloga, o Turcji nie ma tam za dużo wpisów (mimo że temat dla mnie – rzeka – na razie chyba 2-3 w kategorii podróże), ale z czasem to nadrobię. Zaraz wciągnę linka do twojego bloga do mego blogrolla.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że wpis o starożytnym Assos przypadł do gustu. :) Chętnie zajrzę na Twojego bloga. :) Pozdrawiam!

  2. Rewelacyjne zdjęcia i klimat miejsca. Zarówno letnia jak i zimowa fotorelacja mnie zachwyciła. :)

Skomentuj