‘Muzeum Niewinności’ Orhana Pamuka trafia do kin!

Co mają ze sobą wspólnego członkowie legendarnej grupy Joy Division, muzycy z Radiohead oraz Orhan Pamuk, najpopularniejszy pisarz znad Bosforu? Twórczość wszystkich tych artystów zainteresowała sobą brytyjskiego reżysera Granta Gee. Do kin wkracza właśnie jego ekranizacja powieści tureckiego noblisty, zatytułowanej “Muzeum Niewinności”.

Orhan Pamuk to jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy znad Bosforu, zaliczany do grona “oświeconych” intelektualistów tureckich – których wyróżniają liberalne poglądy religijne i otwartość na integrację Turcji z Unią Europejską. Podobnie jak pisarka Elif Şafak, Pamuk wielokrotnie stawał się obiektem ataków tureckich środowisk ekstremistycznych, nawołujących do palenia jego książek oraz wycofania ich z publicznego obiegu.

Za pracę nad “Muzeum Niewinności” Pamuk zabrał się tuż po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku, która po raz pierwszy została przyznana wówczas pisarzowi tureckiego pochodzenia. Książka bardzo szybko zyskała sobie przychylność czytelników oraz międzynarodowego grona krytyków literackich.  Dla samego Pamuka powieść równolegle stała się pretekstem do stworzenia w przestrzeni Stambułu prawdziwej placówki muzealnej, która odtworzyła fikcyjne przedmioty, kolekcjonowane przez głównego bohatera opowieści.

Napisałem powieść myśląc o muzeum, a później stworzyłem muzeum, myśląc o powieści. Muzeum nie było pochodną sukcesu, który odniosła ta książka, a kluczem do sukcesu muzeum nie stało się spłodzenie tej historii. W rzeczywistości, wpadłem na pomysł napisania tej książki i stworzenia muzeum jednocześnie, wyjaśniając skomplikowany związek między nimi w powieści: młody mężczyzna z zamożnej, ulegającej wpływom Zachodu stambulskiej rodziny zakochuje się w ubogiej krewnej, a gdy jego miłość pozostaje nieodwzajemniona, znajduje ukojenie we wszystkim, czego jego ukochana kiedykolwiek dotknęła. Ostatecznie, o czym dowiadujemy się na końcu książki, nasz bohater zbiera wszystkie te przedmioty codziennego życia – pocztówki, fotografie, zapałki, klucze, sukienki, zabawki, pamiątki zakazanego romansu oraz Stambułu lat 70. i 80., którego ulice przemierzył wraz ze swoją kochaną – i ukazuje je w placówce Muzeum Niewinności.” (Orhan Pamuk)

29 stycznia do kin w Wielkiej Brytanii trafił film dokumentalny Granta Gee, opowiadający o Muzeum Niewinności, założonym w Stambule przez Pamuka. Dla brytyjskiego dokumentalisty przestrzeń muzeum noblisty oraz zawarte w nim przedmioty okazały się doskonałym pretekstem do wyruszenia w podróż po Stambule, w poszukiwaniu ducha tej niezwykłej metropolii.

Miejmy nadzieję, że pewnego dnia ten wyjątkowy film dokumentalny trafi również do polskich kin!

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

Skomentuj