Gdzie mieszkał sułtan Sulejman? Pałac Topkapı w Stambule

Pałac Topkapı w Stambule to miejsce, w którym mieszkał m.in. sułtan Sulejman Wspaniały. Zdobione błękitnymi płytkami z İzniku wnętrza haremu, pokryte marmurem i wypełnione wonią perfum sułtańskie hammamy, a wreszcie opływające w bogactwo komnaty, których ściany były świadkami najważniejszych scen walki o władzę oraz o względy sułtańskiego serca – tak opisać można jego wnętrza. Za sprawą strategicznej lokalizacji – na cyplu pomiędzy Złotym Rogiem, cieśniną Bosfor a morzem Marmara – Pałac Topkapı przez wieki stanowił najważniejsze miejsce w dziejach panowania osmańskiej dynastii. Dziś to jedna z obowiązkowych destynacji turystycznych północno-zachodniej Turcji, rozsławiona za sprawą bijącego rekordy popularności serialu „Wspaniałe Stulecie”.

Park Gulhane

W pałacu sułtana Sulejmana

Pałac Topkapı, który pełnił funkcję rezydencji sułtanów przez ponad 380 lat, nie jest jedną z tych atrakcji, które pozwolą się odkryć w zaledwie kilka godzin. Na zwiedzanie kompleksu pałacowego, zajmującego łącznie ponad 70 ha, warto poświęcić co najmniej jeden dzień. Wizytę na obszarze posiadłości dawnych sułtanów rozpoczyna się zwykle w momencie przekroczenia Bramy Cesarskiej (tur. Bab-ı Hümayun), pochodzącej z czasów sułtana Mehmeda Zdobywcy i będącej jednym z najstarszych elementów kompleksu. Wkroczywszy na Dziedziniec Janczarów warto skierować się na lewo i przyjrzeć, pochodzącemu z VI wieku, bizantyjskiemu kościołowi pw. Pokoju Bożego. Co dosyć wyjątkowe w Stambule, świątynia ta nigdy nie pełniła funkcji meczetu, a w jej wnętrzu zachowała się mozaika prezentująca złoty krzyż. Zdumiewające, że żaden z panujących tu sułtanów przez wieki nie wydał polecenia zatarcia tych jawnych symboli chrześcijaństwa!

Poznaj ceny noclegów w Stambule

Poszukiwacze śladów epoki „Wspaniałego Stulecia” pierwsze skarby odkryją po przekroczeniu Babüsselam, czyli Bramy Pozdrowień, znanej również jako Brama Środkowa. Ta kamienna budowla o dwóch charakterystycznych wieżach, przywodzących na myśl wpływy europejskie, znana z czołówki popularnej tureckiej produkcji, została wzniesiona w połowie XVI wieku na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego. Przechodząc przez monumentalne osmańskie wrota trafimy na tzw. Drugi Dziedziniec, nad którym unosi się intensywna, żywiczna woń rosnących tu drzew cyprysowych. Czy nie zachwyciłby was fakt, że oto stoicie w samym centrum dawnego centrum życia politycznego pałacu, w przestrzeni którego waleczny Sulejman przyglądał się bacznie armii swoich janczarów? Lepiej nie zastanawiać się natomiast nad tym, ile ściętych głów przetoczyło się przez ten pozornie idylliczny ogród! Spoglądając na lewo na horyzoncie zobaczymy również budynki kuchni imperialnych, we wnętrzach których mieści się dziś kolekcja chińskiej porcelany, a także wejście do kompleksu haremu oraz gmach Sali Dywanu ze słynną Wieżą Sprawiedliwości, zza zakratowanego okna której sułtani śledzili obrady podwładnych im dygnitarzy.

Przestrzeń rozkoszy i .. więzienie

Miłośnicy burzliwych losów rudowłosej sułtanki Hürrem nie powinni odmówić sobie wizyty w haremie, najbardziej barwnej a jednocześnie wzbudzającej najwięcej kontrowersji przestrzeni pałacu Topkapı, zamieszkiwanej w czasach Imperium przez sułtańskie niewolnice. Roksolana, pod pretekstem zniszczeń po pożarze w dawnym pałacu, miała nakłonić sułtana do budowy nowego haremu, dzięki czemu mogła zbliżyć się do osmańskiego ośrodka władzy. Budynek stanowił przestrzeń codziennego użytku dla sułtana, Królowej Matki (noszącej przydomek Valide), a także sułtańskiego rodzeństwa, konkubin oraz eunuchów, którzy strzegli porządku w pałacu.

 

Niestety, spośród kilkuset obecnych tu komnat, turyści mają dziś dostęp do zaledwie 20 pomieszczeń. Choć nie zobaczymy haremu w całej okazałości, imponujące wnętrza jego reprezentacji na długo nie pozwolą o sobie zapomnieć. Przestrzenie haremu oraz jego dziedzińców pokryte są płytkami z İzniku oraz Kütahyi, czy też boazeriami zdobionymi kwiecistymi motywami i złotem. Do najważniejszych punktów wycieczki po wnętrzach haremu należą: Dziedziniec Eunuchów, Dziedziniec Żon i Konkubin, Dziedziniec Walidy, łaźnia sułtana oraz komnaty władcy, zdobione kafelkami z Delft.

Znajdź nocleg w pobliżu pałacu!

Jak zwiedzać Pałac Topkapı?

Na zwiedzanie kompleksu pałacowego warto przeznaczyć cały dzień. Wszystkie bilety należy zakupić przed rozpoczęciem zwiedzania – kasa biletowa znajduje się na drugim dziedzińcu. Bilety można zakupić także drogą online, za pośrednictwem strony www.muze.gov.tr.

Muzeum Pałacu Topkapı jest czynne każdego dnia z wyjątkiem wtorków.
Godziny otwarcia:
– sezon zimowy (26 października – 15 kwietnia) : 9:00 – 16:45 / kasy biletowe czynne do 16:00
– sezon letni (15 kwietnia – 26 października) : 9:00 – 18:45 / kasy biletowe czynne do 18:00

Plan pałacu Topkapı można pobrać i wydrukować, klikając tutaj.

Bilet wstępu do głównego wejścia pałacu kosztuje 30 TL. Aby zwiedzić harem, należy zakupić osobny bilet (15 TL).

Lokalizacja: