Stambuł 2018 – to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Na kilka tygodni przed nadejściem roku 2018 odwiedziłam Turcję, by sprawdzić, co nowego słychać nad Bosforem. I choć nie potrafię już policzyć, który raz przemierzyłam Stambuł wzdłuż i wszerz na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, ta absolutnie wyjątkowa metropolia znów nakarmiła mnie toną nowych wrażeń. Poniżej przygotowałam dla Was subiektywny zestaw rzeczy, które najbardziej kojarzą mi się z hasłem “Stambuł 2018”. 

Połączenie Wschodu i Zachodu, mikstura tradycji i nowoczesności

Byłaś w Stambule? Fajnie! Nosiłaś chustę? – to pytanie jest prawdopodobnie najczęstszą odpowiedzią znajomych na moją nieskuteczną próbę wyrażenia w pełni mojego zachwytu nad Turcją. Jakże mało wiarygodna wydaje się moja odpowiedź, że wszelkiego rodzaju muzułmańskie okrycia włosów oraz całego ciała są w Stambule równie często spotykane, jak typowy europejski ubiór oraz bujne kobiece fryzury. Stambuł jest bowiem równie konserwatywny, jak nowoczesny! A i samo noszenie na głowie chusty wcale nie musi oznaczać, że tureckie kobiety wiele od nas różni. Stambuł 2018 to przede wszystkim unikatowa mikstura Wschodu i Zachodu, w której klimat orientu od dawna koegzystuje z europejską kulturą!

Stambul 2018

Stambuł 2018

Kebab to nie fast food, kebab to styl życia!

Turcy uwielbiają jeść, a zapach smażonego i grillowanego mięsa to już wręcz znak rozpoznawalny stambulskiego powietrza! Nad restauracjami i nadmorskimi knajpkami “lokalsi” cenią sobie stragany z fast foodem i ulicznymi przekąskami. Na tureckiej ulicy królują kebaby, gotowane kukurydze, pieczone kasztany, smażone ryby w bułce i wiele innych. Co interesujące, widok leciwej konserwatywnej muzułmanki konsumującej kebab w bułce chyba na nikim nie robi tu wrażenia.

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Koty, koty i jeszcze więcej kotów

Trudno mi wskazać europejskie miasto, w którym koty miałyby się tak dobrze! Stambuł to ich naturalne środowisko. Kocie stworzenia przejawiają tutaj szalenie dużą różnorodność, wynikającą z faktu, że ich przodkowie prawdopodobnie dopływali tu na pokładach statków pochodzących z najodleglejszych krajów. Marynarze wracali do domu, a koty zadomowiły się w Stambule. :) Co ważne, choć większość z nich wiedzie dachowy tryb życia, dbanie o miauczące stworzenia to wręcz obowiązek każdego Turka! Mieszkańcy Stambułu mocno troszczą się o to, by każdy “kedi” (z tur. kot) miał dostęp do wody oraz pożywienia. Niczym nadzwyczajnym nie są także m.in. specjalne miski z karmą dla kotów pod drzwiami prestiżowych hoteli.

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Rybacy w okolicach Mostu Galata

Bez względu na porę, w której wybierzemy się na spacer wzdłuż Mostu Galata z całą pewnością spotkamy tam wielu Turków, których pochłania wędkarstwo. Są wśród nich zarówno zawodowcy, którzy łowią ryby przede wszystkim dla zysku, jak i starsi panowie, którzy ewidentnie nie potrafiliby sobie wyobrazić życia bez tego miejsca. Bez względu na cel, stambulscy wędkarze wpisali się już na stałe w klimat metropolii, będąc swoistą atrakcją turystyczną!

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Tłoczne bazary

Wizyta na tureckim bazarze to obowiązkowa atrakcja turystyczna. Turyści nałogowo nagabywani są na wszelkie możliwe sposoby przez tureckich sprzedawców oferujących, rzecz jasna, najwyżej jakości produkt. ;) Nie zmienia to jednak faktu, że z oferty orientalnych targowisk tłumnie korzystają także sami Turcy, którzy poszukują tu m.in. tkanin, dywanów, ubrań czy elementów wyposażenia domu. Choć w powietrzu unosi się kicz, warto tu zajrzeć i doświadczyć tego na własnej skórze!

Stambuł 2018

Stambuł 2018

Opancerzone samochody i wojsko na ulicach

Pomimo fantastycznej atmosfery, jaka panuje w Stambule zarówno w ciągu dnia jak i późnym wieczorem, Turkom trudno zapomnieć o zamachach terrorystycznych, które miały miejsce m.in. w tym mieście. O tym, że Stambuł 2018 to miejsce narażone na niebezpieczeństwo świadczą przede wszystkim opancerzone samochody policyjne oraz uzbrojeni żołnierze.

Stambuł 2018

 

Tekst: Agnieszka Wawrzyniak
Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Spodobał Ci się ten tekst? Kliknij "Lubię to!" i pomóż mi dotrzeć do nowych czytelników.

Skomentuj

Popularne w tym tygodniu:

©  2013 - 2018 Agnieszka Wawrzyniak

Close
Przewiń na górę strony!