Turcja : Cysterna Bazyliki w Stambule

Schodząc w dół, po 55 kamiennych schodach, w powietrzu czuć wilgoć i przyjemny chłód. Im bliżej magicznej komnaty, tym mocniej słychać szepty tłumnie gromadzących się turystów i tajemnicze kapanie wody. Za moment naszym oczom ukazuje się sala pełna rzędów wysokich bizantyjskich kolumn, odbijających swój wdzięk w płytkim zbiorniku wodnym. Jesteśmy w samym sercu Stambułu.

Cysterna Bazyliki – pałac, który zapadł się pod ziemię

Adres: Yerebatan Caddesi (w pobliżu świątyni Hagia Sophia)
Czynne: codziennie 9:00 – 17:00 (latem 9:00 – 18:30)
Wstęp płatny: 10 TL

Cysterna Bazyliki, zwana również Pałacem Jerebatan (tur. Yerebatan Sarayı) to tak naprawdę podziemna komnata, której sklepienie podparte jest ponad trzystoma marmurowymi kolumnami, ustawionymi w rzędach. W zbiorniku wodnym na dnie cysterny, wśród tony monet wrzucanych na szczęście przez turystów z całego świata, pływają zaskakujących rozmiarów ryby. Zgodnie z tablicą informacyjną, znajdującą się przy wejściu do obiektu, początki Cysterny siegają VI wieku n.e., kiedy to została wybudowana w odpowiedzi na rozkaz bizantyjskiego cesarza Justyniana I. Cysterna miała za zadanie zaopatrywać w wodę pałac cesarski w przypadku wybuchu wojny lub zatrucia wody pochodzącej z akweduktów. Rola Cysterny przygasła po zdobyciu Konstantynopola przez Turków, którzy preferowali wodę z akweduktów ani nie obawiali się oblężenia miasta. Magiczna komnata uległa zapomnieniu aż do połowy XVI wieku.

Czytaj także: Największe atrakcje Stambułu

Pałac Jerebatan swoje ponowne odkrycie zawdzięcza holenderskiemu podróżnikowi Gyllesowi, który w latach 1544-1550 poszukiwał w Stambule śladów bizantyjskiej przeszłości. Przechadzając się w okolicach Hagia Sofia, spostrzegł, że lokalni mieszkańcy wydobywali w tym miejscu wodę przy pomocy wiader, niczym z otworów przypominających studnię. Odkrycie podziemnej komnaty uczyniło go pierwszym zachodnioeuropejskim “odkrywcą” Jerebatan. Kolejne badania były prowadzone już w czasach I wojny światowej, przez niemieckich marynarzy stacjonujących w Stambule.

Cysterna Bazyliki – głowa Meduzy

Przedzierając się, przez tłumnie gromadzących się we wnętrzu komnaty turystów, warto dotrzeć do północno-zachodniej części cysterny, gdzie znajdują się dwie niezwykłe kolumny, których podstawy stanowią wykute bloki z płaskorzeźbą głowy Meduzy. Zdaniem badaczy są to arcydzieła sztuki kamieniarskiej, pochodzące jeszcze z okresu rzymskiego. Meduza to słynna mitologiczna Gorgona, która zamiast włosów na głowie miała węże, a jej mrożące spojrzenie zamieniało żywe istoty w kamień. Paradoksalnie była jednak tak piękna, że zakochał się w niej sam Posejdon. Bez względu na ilość mitów na temat samej Meduzy, jak i teorii na temat powstania oraz symboliki kamiennych bloków, trudno opisać wrażenie, jakie robią one na odwiedzających podziemną komnatę.

Czytaj także: Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Pałac Jerebatan to największa podziemna cysterna w Stambule (140 x 70 m). Inna, równie magiczna cysterna, to Binbirdirek, znajdująca się w pobliżu hipodromu.

Cysterna Bazyliki i James Bond

W zeszłym roku wnętrza Cysterny Bazyliki zostały opisane na stronach najnowszej powieści Dana Browna, pt. “Inferno“. Wiele lat wcześniej, bo już w roku 1963, Cysterna Bazyliki została ukazana w filmie “Pozdrowienia z Rosji”, drugiej oficjalnej produkcji o przygodach agenta Jamesa Bonda. W jednej ze scen James Bond żegluje między kolumnami cysterny, w poszukiwaniu sekretnych drzwi. :)

Lokalizacja:

4 Comments

  1. Ciekawa notka, zresztą jak większość tutaj. Prowadzisz bloga z godną podziwu pasją, oby tak dalej :))

  2. Na mnie osobiście głowy meduzy nie zrobiły żadnego wrażenia, a sama wizyta w Cysternie dała mi minimalną satysfakcję. Natomiast, głowę meduzy można również zobaczyć w muzeum archeologicznym (tuż za kawiarnią) i o ile pamięć mnie nie myli, ciut większych rozmiarów.

Skomentuj