Starożytna Troja w Turcji

Starożytna Troja w Turcji to miejsce, z którym wiąże się wiele antycznych legend oraz archeologicznych przygód! Tereny cieszącego się niegdyś wielką sławą grodu są dziś przez wielu określane mianem rozczarowujących, gdyż ruiny starożytnej Troi są jednymi z najgorzej zachowanych tego rodzaju miejsc w całej Turcji.

Moim zdaniem magia tego miejsca wraz z świadomością, iż w swoich dziełach opiewał je sam Homer, rekompensuje wszystkie niedoskonałości a dzień spędzony na terenach dzisiejszego stanowiska archeologicznego na wzgórzu Hisarlik na zawsze pozostanie w pamięci podróżnych, nie tylko ze względu na słynną i dość zabawną replikę drewnianego konia.

12 sierpnia 2013 r. w Çanakkale rozpocznie się 50 edycja Międzynarodowego Festiwalu Troja, upamiętniającego odkrycie starożytnych ruin antycznej Troi (gr. Τροία oraz Ἴλιον) przez Heinricha Schliemanna. W biografii tego niemieckiego archeologa-amatora możemy znaleźć informację, iż już jako kilkuletni chłopiec marzył o tym, że pewnego dnia odkryje miejsce położenia tego słynnego starożytnego miasta. Marzenie to spełnił w latach 1871-1894, w towarzystwie ówczesnej greckiej żony Zofii Engastroménou. W odnalezieniu upragnionej Troi pomogła mu wnikliwa lektura Homera, którego Iliadę traktował bardzo dosłownie, wnikliwie analizując każde ze słów.

Sprawdź ceny noclegów w okolicy Troi

“Schliemann przebył opisaną w Iliadzie drogę. Znalazł zbocze tak strome, że musiał zeń złazić na czworakach.  To  utwierdziło  go  w  przekonaniu,  że  Homer, którego  opisy  terenu  Schliemann traktował tak, jakby chodziło o najściślejszą topografię wojskową, nie mógł pomyśleć o tym, żeby jego bohaterowie mogli po tak stromym zboczu trzykrotnie biegiem okrążyć miasto. Z zegarkiem w jednym i Homerem w drugim ręku odmierzył teraz drogę między pagórkiem, który kryć  miał  w  sobie  Troję,  a  przylądkiem,  gdzie  stać  miały  okręty Achajów.” (Ceram C.W., Bogowie, groby i uczeni, PIW, Warszawa 2004)

        18.07.2013 | Ruiny antycznej Troi na wzgórzu Hisarlik

“Całe wzgórze było podobne do ogromnej cebuli, z której, niby łupinę po łupinie, trzeba było zdzierać jedną warstwę po drugiej. Wszystko wskazywało na to, że poszczególne warstwy były zamieszkałe w różnych czasach. Ludy żyły tutaj i znikały, miasta powstawały i upadały. Szalał ogień i miecz, jedna cywilizacja następowała po drugiej, za każdym razem nowe miasto żywych powstawało na ruinach miasta umarłych.” (Ceram C.W., Bogowie, groby i uczeni, PIW, Warszawa 2004)

W centrum Çanakkale znajduje się drugi model konia trojańskiego, który został wykorzystany w filmie Troja z 2004 roku, z Bradem Pittem w roli Achillesa. Po zakończeniu zdjęć hollywoodzka ekipa postanowiła podarować gigantycznego konia miastu, a ten przyczynił się do wzmocnienia jego atrakcyjności oraz wzbogacenia głównego nadmorskiego deptaku. W pobliżu obiektu znajduje się dużych rozmiarów przeszklona makieta, przedstawiająca dawny wygląd antycznej Troi oraz wiele tablic informacyjnych, dotyczących historii wojny trojańskiej oraz samego miejsca.

1.07.2013 | Centrum miasta Çanakkale

Tegoroczny program Międzynarodowego Festiwalu TrojaÇanakkale wypełniony został występami najznamienitszych tancerzy ludowych, a w przestrzeni miasta odbędą się liczne wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe oraz huczne parady chwalące legendę o Helenie Trojańskiej oraz Parysie. Pięciodniowy festiwal otworzy uroczysta procesja, która rozpocznie się pod budynkiem Gminy. W trakcie trwania 50 edycji wydarzenia publiczność będzie miała okazję obejrzeć występy zespołów muzycznych z całego świata, w tym między innymi z Mołdawii, Chorwacji oraz Węgier. Wśród gwiazd nie zabraknie również uznanych artystów tureckich, takich jak wokalistka jazzowa Jülide Özçelik czy tradycyjny turecki zespół muzyczny Ince Saz. Tegoroczną edycję festiwalu zakończy koncert legendarnej tureckiej piosenkarki oraz kompozytorki Sezen Aksu, która zagości na scenie w Çanakkale 16 sierpnia.

Zdjęcia & tekst: Agnieszka Wawrzyniak

Lokalizacja:

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

Skomentuj