Gruzja: jak podróżować po Tbilisi?

Taksówką, metrem autobusem a może marszrutką? Poruszanie się po stolicy Gruzji jest łatwe, sprawne i tanie! Poniżej znajdziecie podsumowanie informacji dotyczących tego, jak podróżować po Tbilisi.

Metro

Tbilisi posiada dobrze rozwinięty system dwóch linii metra, które rozsiane są po całym mieście. Metro funkcjonuje w godzinach od 06:00 do północy. Wszystkie nazwy stacji metra oraz ich znaczenia funkcjonują zarówno w języku gruzińskim, jak i w angielskim. Opłata za przejazd metrem wynosi 0,4 GEL. Istnieje również możliwość wykupienia specjalnej karty, którą można naładować dowolną kwotą pieniędzy, w zależności od intensywności korzystania z podziemnej kolei.

Autobus miejski

Autobusy miejskie w Tbilisi mają kolor żółty, a ich numer oraz wyznaczona trasa widnieje zwykle na szybie pojazdu. Od niedawna na przystankach autobusowych znajdują się tablice elektroniczne, informujące o dokładnej godzinie przyjazdu autobusu. Informacje są dostępne zarówno w języku gruzińskim, jak i w angielskim. Podróż autobusem kosztuje 0,50 GEL, a umieszczony wewnątrz pojazdu automat drukuje bilet, który należy zachować aż do końca przejazdu – może być sprawdzony przy wyjściu z autobusu. Można także skorzystać z karty podróżnej, która sprzedawana jest na każdej stacji metra i pozwala na przejazd zarówno podziemną koleją, jak i autobusami. Płacenie bezpośrednio u kierowcy jest zabronione.

Marszrutka

Marszrutka to odpowiednik tureckiego dolmusza –  mikrobus z kilkunastoma miejscami siedzącymi, który jeżdżąc po ustalonej trasie zatrzymuje się na każde żądanie pasażerów (wsiadających lub wysiadających). Żółte marszurtki Tbilisi poruszają się zwykle po bocznych ulicach miasta, a ich trasy są umieszczone na przedniej szybie (często nazwy zapisane są tylko w języku gruzińskim). Opłata za przejazd kosztuje średnio 0,80 GEL i wręcza się ją kierowcy w trakcie jazdy. W nowych modelach marszrutek można płacić także za pomocą karty podróżnej, zakupionej na stacji metra.

Taksówka

Taksówki w Tbilisi są zwykle prywatną własnością kierowców, a cenę za przejazd należy zawsze negocjować przed rozpoczęciem kursu. Gruzińscy taksówkarze lubią mieć problemy z odnalezieniem właściwiej drogi, a za swoje pomyłki pobierają opłatę. Podróż w centrum miasta nigdy nie powinna kosztować więcej niż 15 GEL – jedynym wyjątkiem jest z kurs z centrum na, oddalone od miasta, lotnisko.

Kolejka linowa

Od kilku lat nad starym miastem Tbilisi kursują wagoniki kolejki linowej, prowadząca spod cerkwi Matechi do zamku Narikala – starożytnej twierdzy wznoszącej sięnad miastem. Będąc na górze warto uczynić krótki spacer w stronę pomnika Matki Gruzji – Kartlis Deda. Patrzy ona w kierunku miasta, trzymając w lewej ręce puchar wina, a w prawej miecz. Winem Kartlis Deda wita przyjaciół, natomiast miecz przeznaczony jest dla wrogów. Kartlis Deda powstała w 1958 z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi.

Znajdź hotel w Tbilisi:


Booking.com

Lokalizacja: