Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2018

Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2018” – to hasło już niebawem z całą pewnością dominować będzie w polskich wynikach wyszukiwań. Planując wakacje w nadchodzącym roku warto wziąć pod uwagę zarówno aktualne komunikaty MSZ-u, jak i opinie samych mieszkańców oraz osób, które często podróżują nad Bosfor. Obrazki serwowane przez media bardzo często demonizują obraz kraju, zakrzywiając obraz tureckiej codzienności. 

Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2018

Ten artykuł ma wyłącznie charakter relacji z podróży i nie ma na celu przekonywać czytelników do wyjazdu do Turcji. Punktem wyjścia do rozważań o podróży nad Bosfor powinny być przede wszystkim – mające także charakter informacyjny – najnowsze komunikaty MSZ-u, dostępne TUTAJ. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących.

Minęło już kilka lat odkąd nie mieszkam w Turcji. Mój kontakt z ukochanym krajem jest nadal bardzo intensywny i staram się bywać nad Bosforem, gdy tylko to możliwe. Kilka dni temu (grudzień 2017) wróciłam z ostatniej podróży do Stambułu, skąd przywiozłam dla Was tonę nowych wrażeń oraz wiele fantastycznych zdjęć, dokumentujących stambulską codzienność, autorstwa mojego chłopaka Marcina Bąkiewicza. Wraz z Marcinem przemierzyliśmy Stambuł wzdłuż i wszerz, po raz kolejny nie odczuwając najmniejszego niepokoju związanego z panującą tam atmosferą. Wprost przeciwnie, Turcja jak zawsze ugościła nas po królewsku, serwując piękną pogodę, bajeczne widoki oraz przesympatycznych mieszkańców Stambułu na naszej drodze.

Kliknij TUTAJ, aby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiedni hotel w Turcji

Agnieszka Wawrzyniak

O tym nie można zapominać!

Choć podczas pobytu nad Bosforem łatwo poczuć się jak w raju, nie można zapominać o kilku faktach. Od 21 lipca 2016 r. na terenie całego kraju obowiązuje stan wyjątkowy. W praktyce w żaden sposób nie wpływa to na życie mieszkańców oraz turystów, jednak obecność uzbrojonych wojsk na ulicach dużych miast nie powinna nikogo dziwić. Mundurowych możemy spotkać przede wszystkim wzdłuż stambulskiej ulicy İstiklal Caddesi, przy której mieści się wiele ambasad, konsulatów oraz budynków państwowych. Niestety, to właśnie tutaj w marcu 2016 miał miejsce także samobójczy zamach terrorystyczny. Aby nie narazić się służbom tureckim, turyści powinni unikać fotografowania gmachów państwowych, posterunków policji oraz obiektów wojskowych. Jeśli nie złamiemy tych zasad oraz nie mamy zamiaru wziąć udziału w manifestacji lub proteście, funkcjonariusze w najmniejszym stopniu nie powinni nas niepokoić.

Stambuł 2018

Czy Turcja jest bezpieczna dla turystów?

W mojej ocenie Turcja jest krajem przyjaznym turystom, w którym ryzyko napotkania niebezpieczeństwa jest dziś równie duże, jak w wielu europejskich kurortach. Niestety, żyjemy w czasach, w których prawdopodobnie już zawsze zagranicznym planom urlopowym towarzyszył będzie uzasadniony lęk i swoiste ryzyko. Pamiętajmy jednak, że miejsce, w którym spędzimy od kilku do kilkunastu dni zamieszkiwane jest na stałe przez setki, tysiące lub – jak w przypadku Stambułu – miliony osób, które w spokoju żyją tam na co dzień.

Mimo traumatycznych przeżyć, jakie ma za sobą Turcja, kraj szczęśliwie nie stracił ani trochę swojego uroku i talentu do zachwycania sobą na każdym kroku. Mieszkańcy Stambułu jak dawniej tłumnie bawią się w dzielnicy Taksim, z pubów i restauracji huczy głośna muzyka na żywo, a lokalni sprzedawcy uliczni rywalizują w pozyskiwaniu chętnych na soczyste soki, simity, pieczone kasztany czy gotowaną kukurydzę.

Nie czuję się w najmniejszym stopniu kompetentna do odpowiedzi na pytanie, czy Turcja jest na tyle bezpieczna, by planować tam wakacje także w 2018 roku. Podobnie jak w przypadku wielu innych krajów, także europejskich, decyzja o wyjeździe tam wiąże się z podwyższonym ryzykiem. To, czego możecie być pewni to fakt, że – mimo trudnego czasu  – Turcy zachowali pogodę ducha, a Turcja ani trochę nie straciła na swoim uroku. Kraj dokłada także wszelkich starań, by dbać o bezpieczeństwo przyjezdnych oraz swoich mieszkańców, co jest widoczne niemalże na każdym kroku.

Sprawdź ceny hoteli w Turcji:


Booking.com

Odkładając na bok ryzyko, z którym w obecnych czasach musi liczyć się każdy turysta w niemal każdym zakątku świata, jestem przekonana, że Turcja w 2018 roku zrobi to, co potrafi najlepiej – zachwyci i rozkocha kolejne miliony turystów! :) 

Tekst: Agnieszka Wawrzyniak
Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Lokalizacja:

Skomentuj