Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2018

Czy w Turcji jest bezpiecznie? 2018” – to hasło zyskuje coraz większą popularność w polskich wynikach wyszukiwań. Planując wakacje w nadchodzącym roku warto wziąć pod uwagę zarówno aktualne komunikaty MSZ-u, jak i opinie samych mieszkańców oraz osób, które często podróżują nad Bosfor. Obrazki serwowane przez media bardzo często demonizują obraz kraju, zakrzywiając obraz tureckiej codzienności. Zanim więc w panice odwołacie zaplanowany urlop, spokojnie przeanalizujcie wszystkie “za” i “przeciw”. 

Jak znaleźć hotel w Turcji?

Ten artykuł ma wyłącznie charakter relacji z podróży i nie ma na celu przekonywać czytelników do wyjazdu do Turcji. Punktem wyjścia do rozważań o podróży nad Bosfor powinny być przede wszystkim – mające także charakter informacyjny – najnowsze komunikaty MSZ-u, dostępne TUTAJ. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących.

Turcja 2018 – 0 tym nie można zapominać

Choć podczas pobytu nad Bosforem w 2018 roku łatwo poczuć się jak w raju, nie można zapominać o kilku faktach. Od 21 lipca 2016 r. na terenie całego kraju obowiązuje stan wyjątkowy. W praktyce w żaden sposób nie wpływa to na życie mieszkańców oraz turystów, jednak obecność uzbrojonych wojsk na ulicach dużych miast nie powinna nikogo dziwić. Mundurowych możemy spotkać przede wszystkim wzdłuż stambulskiej ulicy İstiklal Caddesi, przy której mieści się wiele ambasad, konsulatów oraz budynków państwowych. Niestety, to właśnie tutaj w marcu 2016 miał miejsce także samobójczy zamach terrorystyczny.

Aby nie narazić się służbom tureckim, turyści powinni unikać fotografowania gmachów państwowych, posterunków policji oraz obiektów wojskowych. Jeśli nie złamiemy tych zasad oraz nie mamy zamiaru wziąć udziału w manifestacji lub proteście, funkcjonariusze w najmniejszym stopniu nie powinni nas niepokoić.

Czytaj także: Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Stambuł 2018

Czy Turcja jest bezpieczna dla turystów?

W mojej ocenie Turcja w jest krajem przyjaznym turystom, w którym ryzyko napotkania niebezpieczeństwa jest dziś równie duże, jak w wielu europejskich kurortach. Niestety, żyjemy w czasach, w których prawdopodobnie już zawsze zagranicznym planom urlopowym towarzyszył będzie uzasadniony lęk i swoiste ryzyko. Pamiętajmy jednak, że miejsce, w którym spędzimy od kilku do kilkunastu dni zamieszkiwane jest na stałe przez setki, tysiące lub – jak w przypadku Stambułu – miliony osób, które w spokoju żyją tam na co dzień.

Czytaj także: Co zobaczyć w Turcji? Największe atrakcje turystyczne

Mimo traumatycznych przeżyć, jakie ma za sobą Turcja, kraj szczęśliwie nie stracił w ostatnim czasie ani trochę swojego uroku i talentu do zachwycania sobą na każdym kroku. Mieszkańcy Stambułu jak dawniej tłumnie bawią się w dzielnicy Taksim, z pubów i restauracji huczy głośna muzyka na żywo, a lokalni sprzedawcy uliczni rywalizują w pozyskiwaniu chętnych na soczyste soki, simity, pieczone kasztany czy gotowaną kukurydzę.

Czytaj także: Stambuł – to warto wiedzieć o tureckim mieście!

Sprawdź ceny hoteli w Turcji:


Booking.com

Odkładając na bok ryzyko, z którym w obecnych czasach musi liczyć się każdy turysta w niemal każdym zakątku świata, jestem przekonana, że Turcja w 2018 roku zrobi to, co potrafi najlepiej – zachwyci i rozkocha kolejne miliony turystów! :) 

Tekst: Agnieszka Wawrzyniak
Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz (dla Styk Kultur)

Lokalizacja: