Turcja : wyspa Bozcaada

Çanakkale to miasto portowe o wprost wymarzonej lokalizacji, skąd w prosty sposób dotrzeć można na okoliczne wyspy. Jedną z nich jest Bozcaada – trzecia co do wielkości wyspa w Turcji, zlokalizowana na Morzu Egejskim i oddalona od lądu o jakieś 12 mil. Spokój, piękno oraz widoczne na każdym kroku pozostałości kultury greckiej stanowią bezsprzeczne zalety miejsca. Dodatkowym atutem wyspy jest fakt, iż jest ona bardzo mało popularna wśród turystów, co sprawia, że miejsce to wydaje się urokliwe i wciąż nieodkryte.

Przez niemal cztery tysiące lat wyspa była znana pod grecką nazwą Tenedos, a owe starożytne korzenie współcześni tureccy mieszkańcy starają się podkreślać za sprawą kolorystyki, budownictwa oraz licznych restauracji w stylu greckim. Wzmianki o Tenedos z łatwością można odnaleźć w greckiej mitologii, a zgodnie z najpopularniejszą legendą to właśnie tutaj Hellenowie przygotowywali się do ataku na Troję, budując konia trojańskiego..

Sprawdź ceny noclegów na Bozcaadzie!

 

Znajdź nocleg na Bozcaadzie

Dopływając do wyspy promem z oddali powitał nas majestatyczny zamek, którego wspaniałość odzwierciedla bogatą przeszłość Bozcaady. W związku z lokalizacją wyspy u ujścia cieśniny Dardanele, bardzo blisko stałego lądu, na przestrzeni wieków budowla ta chroniła liczne cywilizacje przed atakiem wrogów. Co interesujące, zamek ten jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w całej Turcji, a jego obecna forma sięga czasów Sułtana Mehmeta Zdobywcy, który to odbudował go po zniszczeniach spowodowanych przez walki pomiędzy Turkami a Wenecjanami. Okazała twierdza znajduje się na północno-wschodnim krańcu wyspy i otoczona jest fosą, która niegdyś była pełna wody.

Obecnie populacja Greków (przez Turków określanych mianem Rumów) żyjących na Bozcaadzie liczy zaledwie 25-30 osób, a sama wyspa stanowi przede wszystkim przestrzeń dla domów letniskowych mieszkańców dużych tureckich miast. Głównym środkiem utrzymania mieszkańców wyspy jest uprawa winorośli, rybołówstwo oraz turystyka. Jedną z najstarszych tradycji wyspy jest natomiast produkcja wina, która przez wieki stanowi jedno z głównych źródeł rozwoju lokalnej gospodarki. Na wyspie znajduje się wiele winnic, będących własnością lokalnych rodzin oraz osób prywatnych, które z otwartością oczekują turystów pragnących skosztować ich domowych trunków.

Degustację wina na Bozcaadzie przez wiele lat umożliwiały przede wszystkim Dni Degustacji Wina, corocznie organizowane pod koniec czerwca z inicjatywy lokalnych producentów win. W ramach kilku dni festiwalu degustacjom towarzyszył szereg imprez kulturalnych, w tym koncertów oraz spektakli teatralnych. Wydarzenie to, mimo niezaprzeczalnych walorów promocyjnych, zostało w bieżącym roku odwołane przez władze Turcji, ze względu na wprowadzenie przez rząd nowej ustawy o regulacji alkoholu. W związku z przepisami dotyczącymi napojów alkoholowych, które obowiązują od 11 czerwca 2013, na terenie Turcji zabrania się bowiem sprzedaży detalicznej alkoholu pomiędzy 22:00 a 06:00, a także zakazane są festiwale oraz kampanie reklamowe, których ideą jest promocja spożycia alkoholu.

Uciekając od zgiełku lokalnych restauracji natrafiliśmy na niezwykle urokliwy malutki cmentarz, ulokowany na wzgórzu. Magia tego miejsca, panujący w nim spokój oraz zapierający dech w piersiach widok na wyspę oraz otaczające ją wody sprawiły, że miejsce to kompletnie mnie zauroczyło. Jak dowiedziałam się później, wszystkie dziesięć nagrobków znajdujących się na terenie cmentarza pochodzi z okresu Imperium Osmańskiego (1714). Według legendy żeglarza Ahmeta Dede Aburga niegdyś w miejscu tym napływający marynarze mieli zwyczaj modlić się oraz składać dary w ofierze. Współcześnie cmentarz stanowi miejsce modlitewne dla lokalnych mieszkańców.

 

Lokalizacja:

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

2 Comments

  1. jak dotąd moja ulubiona wyspa w Turcji (a zaraz obok w rankingu – Cunda) :)

Skomentuj