Tureckie miasto Izmir

Piątek, dwunasta w samo południe, lotnisko Berlin-Tegel. Pełen pasażerów pokład samolotu pechowej w ostatnim czasie linii Germanwings. – Ladies and gentleman, this is your captain speaking. Welcome onboard Flight 8935 with service from Berlin to Izmir. The weather in Turkey is clear and sunny, with a high of 26 degrees for this afternoon. – perfekcyjnym angielskim z domieszką niemieckiego akcentu informuje pilot. Za kilka minut wznosimy się w powietrze, a  po berlińskiej mgle i chłodzie nie ma już śladu. Spoglądam przez szybę na białe chmurki i intensywne promienie słońca. Uśmiecham się do siebie. Izmir!

Trzy godziny później przedzieram się przez nowoczesny gmach lotniska Adnana Menderesa w Izmirze. – Türkiye’ye Hoşgeldiniz! – oznajmiają witacze dla podróżnych. – Hoşbulduk canım! – witam się z ukochaną Turcją w myślach. Teraz już tylko muszę znaleźć swój bagaż, a potem zdążyć kupić kawę i simita (tradycyjny turecki obwarzanek), jeszcze przed wejściem do metra. Podmiejska kolejka İZBAN podjeżdża na czas. Godzinę później turecka przyjaciółka ściska mnie na powitanie. – Jesteś głodna? Na pewno jesteś głodna! Idziemy coś zjeść, a potem wpadnie kilku znajomych. Jak dobrze, że tu jesteś! – mówi przepięknym tureckim akcentem. Jak dobrze, że tu jestem – powtarzam w myślach moim aspirującym do tureckiego akcentem, zderzając na nowo swój wzrok z oszałamiającym widokiem ukochanych wód zatoki izmirskiej.

Poznaj ceny noclegów w Izmirze

Na ulicach wyraźnie mniej radości i entuzjazmu. Fala terroryzmu nękająca kraj od wielu miesięcy zbiera swoje żniwo. Spacerując wzdłuż nadmorskiej alei Atatürk Caddesi na każdym rogu spotykamy mały stragan z flagami Turcji, do kupienia w różnych rozmiarach.U mnie ceny flag wahają się od 2 do 30 lir. Zysk rośnie za każdym razem, gdy w mediach ogłaszają, że znów kogoś zabito. Trudno nam się z tego cieszyć, bo doskonale wiemy, że nasz dochód podszyty jest ludzką tragedią. Co zrobić. Ludzie chcą teraz wyrażać swój patriotyzm. – zdradził nam sprzedawca, który swój stragan zlokalizował blisko słynnej Saat Kulesi, izmirskiej wieży zegarowej.

W knajpkach, kawiarniach i barach klimat zupełnie po staremu. Wśród zapachu przygotowywanego izmir köftesi (lokalna wersja słynnych tureckich kotlecików z mięsa mielonego) czy świeżo wypiekanego kumpiru (pokaźnych rozmiarów pieczony ziemniak, faszerowany dowolną mieszanką mięsa i surówek) unoszą się melancholijne dźwięki wygrywane na sazie przez tutejszych grajków. Przy niemal każdym stoliku siedzą zakochani – piękni, młodzi, o kruczoczarnych włosach i równie ciemnych oczach. Co kilka minut odrywają od siebie wzrok, by sprawdzić profile społecznościowe w swoich iPhone’ach.  Za moment dokończą swoje piwo i pójdą posiedzieć ze znajomymi pod wieżą zegarową. Widmo problemu uchodźców czające się gdzieś za rogiem nikogo w tym momencie nie zajmuje. Jest cudowny piątkowy wieczór w Izmirze, mieście jak ze snu.

Sprawdź ceny noclegów w Turcji

Kilka godzin później ulice centrum przepełnia gwar, śmiech i basy dobiegające z nowoczesnych aut i wąskich zaułków. Tych, którzy przygotowali się na widok kobiet w chustach czy hidżabach z pewnością zastanawia widok Turczynek w kusych spódniczkach i wysokich obcasach. Jesteśmy w Izmirze –  kosmopolitycznym grodzie Atatürka, tureckiej mekce mniejszości homoseksualnych czy, jak kto woli, przystani dla ateistów. Ile w tych sloganach prawdy? Nim się dobrze zastanowię, myśli zakłóca mi orientalny śpiew muezzina, wzywającego mieszkańców do muzułmańskiej modlitwy. Jest cudowna sobotnia noc w Izmirze, mieście jak ze snu.

Lokalizacja:

Spodobał Ci się ten tekst? Kliknij "Lubię to!" i pomóż mi dotrzeć do nowych czytelników.

31 Comments

 1. Turcja piękny kraj i miasta tam są też malownicze . Można się poczuć jak w bajce . Byłam też w Grecji na wyspie KOS ;) też fantastycznie .

 2. Są też przepiękne zdjęcia z słonecznego Izmiru, miasta jak ze snu.
  Aż chce się tam być!

 3. Hahah kolejny sponsorowany artykuł onetu. Jest zagrożenie wiec nikt nie jezdzi do Ciapatych…. biura p widze dołożyły do artykułu wiec licza na to że ludzie pojadą.

 4. Hej ;) Twoje wpisy czytam regularnie, prawie, ze codziennie jestem na Twoim blogu :) Bardzo fajnie piszesz, musisz mieć naprawdę wielki talent, oraz co chyba najwazniejsze pasje oraz zapał do tego co robisz :) Lubie ludzi z pasja, są ciekawi, otacza ich taka inna, tajemnicza aura :) Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis :) pozdrawiam

 5. Tak Turcja jest piękna. Byłem w Erzurum, Kars i latem i zimą to piękne miasta, ludzie przyjemni otwarci. Bardzo bezpiecznie.
  Teraz na początku grudnia lecimy do Izmiru. Ma być 15 stopni i słońce
  Kocham Turcję, latem jeżdżę w okolice Datcy bez hoteli do małych rodzinnych bungalowów. Niezapomniane wrażenia

 6. Tak Turcja jest piękna. Byłem w Erzurum, Kars i latem i zimą to piękne miasta, ludzie przyjemni otwarci. Bardzo bezpiecznie.
  Teraz na początku grudnia lecimy do Izmiru. Ma być 15 stopni i słońce
  Kocham Turcję, latem jeżdżę w okolice Datcy bez hoteli do małych rodzinnych bungalowów. Niezapomniane wrażenia

 7. Aj, zatęskniłam za latem :)

 8. tak jak mówisz, miasto ze snu

 9. zazdroszczę !!!!!

 10. bajka i to bez kolorowania :)

 11. za niedługo lato, trzeba pomyśleć o jakimś miejscu na wakacje, może akurat to :)

 12. mogłabym tam zamieszkać !

 13. Mogłabym tam zamieszkać

 14. Turcja, moje marzenie

 15. kiedyś tam zamieszkam

 16. jak pięknie, już tam chcę być

 17. świetna sprawa, piękne miejsce

 18. Też planuję się wybrać!

 19. zgadzam się w 100% :)

 20. też zawsze uśmiecham się do siebie w tej chwili :)

 21. to miejsce to marzenie chyba każdego

 22. o ile wszystko pójdzie dobrze to w te wakacje też sobie powiem ” jak dobrze, że tu jestem” !!! :D

 23. to jest niesamowite miejsce, zawsze gdy tam jestem czuję sie wyjątkowo

Skomentuj

Popularne w tym tygodniu:

©  2013 - 2018 Agnieszka Wawrzyniak

Close
Przewiń na górę strony!