Meryemana: miejsce, w którym spełniają się życzenia

Wielu osobom Turcja jednoznacznie kojarzy się z odległym kulturowo krajem islamskim, niewidocznym na religijnej mapie destynacji odwiedzanych przez chrześcijan. Jakże dużym zaskoczeniem może okazać się wiadomość, że to właśnie na terenach dzisiejszej Turcji Matka Boska spędziła część swojego ziemskiego życia, a – znajdujący się w okolicy miasteczka Selçuk – Dom Marii Dziewicy przez przybywających tam pielgrzymów uznawany jest za miejsce święte. Witajcie w Meryemanie!

Niezwykłe odkrycie biskupa Izmiru

Domek Matki Boskiej, jak mają zwyczaj nazywać go Polacy, znajduje się na wzgórzu Coressus zwanym Wzgórzem Słowików, położonym powyżej Efezu. Każda zorganizowana wycieczka do starożytnego miasta łączy się zwykle z krótkimi odwiedzinami Meryemany. Na ruiny wczesnochrześcijańskiej budowli natrafiono zaledwie ponad 120 lat temu, korzystając z zapisków wizji siostry Anny Katarzyny Emmerich. Opis wzgórza oraz niewielkiego domku zainteresował ówczesnego biskupa Izmiru, który zlecił naukowcom przeprowadzenie stosownych badań.

Sprawdź ceny noclegów w pobliżu Domu Marii Dziewicy – Meryemana

Wyniki badań potwierdziły, że odnaleziona budowla została zbudowana w VI wieku  na starszych murach, datowanych na I wiek i IV wiek. Kapłani z Izmiru jednoznacznie uznali, iż odnaleziona budowla jest kaplicą zbudowaną na fundamentach domu, w którym schyłek swojego ziemskiego życia spędziła Matka Boska. Przyczyną pojawienia Marii na terenach dzisiejszej Turcji były prześladowania chrześcijan w Jerozolimie. Około 37 – 45 roku Matkę Boską do Efezu sprowadzić miał św. Jan, który także spędził w tych okolicach ostatnie lata swojego życia, napisał tu Ewangelię oraz został pochowany w Selçuk.

Zakonnice z Izmiru bardzo szybko rozpoczęły starania o wykupienie ziemi, na terenie której dokonano fascynującego odkrycia, a następnie zleciły prace porządkowe i renowacyjne. Obecnie miejsce należy do Stowarzyszenia na rzecz Domu Najświętszej Marii Panny,  a opiekuje się nim zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Wśród duchownych rezydujących na wzgórzu dość często spotkać można Polaków.

Ściana spełniających się życzeń.. nie tylko dla chrześcijan

Tereny, na których znajduje się Dom Marii Panny, są zwykle bardzo zatłoczone przez ogromne rzesze pielgrzymów, przybywających tutaj z całego świata. Naczelnym powodem odwiedzin tego regionu wciąż pozostaje starożytny Efez, jednak mało kto wyobraża sobie wykluczenie ze swojego turystycznego szlaku odwiedzin Maryemany. Oprócz chrześcijan na Wzgórze Słowików masowo przybywają także muzułmanie, gdyż zgodnie z wierzeniami islamu, Maryja jest matką jednego z najważniejszych proroków oraz kobietą w szczególny sposób wybraną przez Boga.

Innym powodem, dla którego Turcy z chęcią przybywają w okolice Selçuk, jest wiara, iż w miejscu tym spełniają się życzenia oraz powierzone prośby. W okolicach domku Matki Boskiej znajduje się “ściana życzeń”, do której od lat przybywający przywiązują kokardki z serwetek, papieru, biletów wejściowych do muzeum czy kawałków odzieży, na których zapisywane są intencje oraz prośby. W swoich intencjach goście proszą zwykle o dobre zdrowie, spokój, szczęście, długie życie oraz pieniądze. Podczas gdy kobiety i mężczyźni proszą o “dobrą żonę” lub “dobrego męża”, starsze panie gorliwie proszą o… dobrą narzeczoną dla syna (Drogie Mamy swoich synów – służę wskazówką, jak tam dojechać;).

Poznaj ceny hoteli w okolicy

Wśród tysięcy wiadomości, które napisane są w językach całego świata, zdarzają się również te bardziej humorystyczne – jak prośby o czerwone BMW, zwycięstwo w meczu ulubionej drużyny piłkarskiej czy wydłużenie urlopu w pracy. Bez względu na intencję powszechnie wierzy się, że życzenia złożone w tym miejscu mają wyjątkową moc spełnienia się, dlatego.. bądźmy ostrożni. :))

Ja swoją kokardkę w Meryemanie ostatni raz zawiązałam aż siedem lat temu i niestety za nic w świecie nie potrafię sobie przypomnieć, jakie było moje życzenie. Może poprosiłam, by los pewnego dnia pozwolił mi zamieszkać w Turcji? :))

 

CO WARTO WIEDZIEĆ O TURCJI?

 

❶ Największe atrakcje Turcji: bit.ly/atrakcje-turcji
❷ Największe atrakcje Stambułu: bit.ly/atrakcje-stambulu
❸ Największe atrakcje Izmiru: bit.ly/atrakcje-izmiru
❹ Zakupy w Turcji: bit.ly/zakupy-w-turcji
❺ Życie tureckiej ulicy: bit.ly/turecka-ulica
❻ Zwyczaje picia herbaty w Turcji: bit.ly/turecki-cay
❼ Kulturowe know-how – tureckie obyczaje: bit.ly/turcja-know-how
❽ Kawa po turecku: bit.ly/turecka-kawa
❾ Turecki street food: bit.ly/turecki-street-food
❿ Alkohol w Turcji: bit.ly/turcja-alkohol

 

Mapa