Wspaniałe Wybory, czyli turecka kampania parlamentarna w stylu sułtana Sulejmana

Od kilkunastu tygodni na ekranach telewizyjnej Jedynki gości turecki serial “Wspaniałe Stulecie”, opowiadający o losach dworu osmańskiego w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Jak dotychczas serial  wyświetlany był w 54 krajach, zdobywając uznanie widowni krajów arabskich i bałkańskich. Ku zaskoczeniu wielu sceptyków, Wspaniałe Stulecie podbija także serca polskich widzów. Choć w samej Turcji ta popularna megaprodukcja powoli przechodzi do lamusa, politycy z kraju minaretów postanowili wykorzystać sentyment tureckiego społeczeństwa do czasów imperium i.. włożyli na siebie sułtańskie szaty. Pretekstem do tej metamorfozy stała się bieżąca kampania parlamentarna.

Poznaj ceny noclegów w Turcji

Wystarczy spojrzeć na billboard Osmana Yavuza, kandydującego z ramienia Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (tur. Adalet ve Kalkınma Partisi, AKP), by z łatwością dostrzec osmańskie inspiracje. Polityk nałożył na siebie börk, będący typowym XIV-wiecznym nakryciem głowy używanym przez wojowników seldżuckich oraz pierwszych osmańskich sułtanów. Podobną inspirację zaczerpnął także Ersin Karababa, kandydat AKP z północnej prowincji Tokat. Karababa pojawił się na plakatach wyborczych w stroju sułtana z przełomu XVII oraz XVIII wieku. Pomysłowością wizerunku swoich wyborców pragnął zaskoczyć także Cihangir Tahir, który – oprócz sułtańskiego stroju – zadbał także o odpowiednio bujne i imponujące wąsy. Niestety, jak donosi dziennik Hürriyet Daily News, mimo ogromnej kreatywności, żaden z “samozwańczych sułtanów” nie zdobył wystarczająco dużo głosów, by znaleźć się na czerwcowych listach wyborczych.

Jak Wam się podobają polityczne stylizacje? :)

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-04-10 183044.bmpB-Tx6ZyCQAIjBei

*Zdjęcia pochodzą z portalu Hürriyet

3 Comments

  1. To za dużo dla moich oczu… już wystarczająco zabawne jest logo tego całego AKP – cokolwiek ma ono oznaczać (nigdy się nie pofatygowałam, żeby wyjaśnić tę zagadkę) :)

  2. Przy wyborach próbują się pokazać jako zabawni, oby tylko nie zarządzali zabawnie jak im się zdarzy wygrać :P
    Pozdrawiam

Skomentuj