Turcja : zamach na Arystotelesa

Cześć Aga, właśnie jesteśmy w Assos i wiesz co się stało? Znowu zniszczyli Arystotelesa. – oburzonym i zasmuconym głosem poinformowała mnie przedwczoraj moja turecka przyjaciółka. – Jak to zniszczyli? Komu on znowu przeszkodził? – dopytałam z niedowierzaniem. – Ech, szkoda słów, teraz to już nie wiadomo, co i komu tutaj zawadza. – odpowiedziała z wyraźną degustacją w głosie.

W minioną środę, 26 sierpnia, nieznani sprawcy zdewastowali pomnik starożytnego filozofa w nadmorskiej miejscowości Assos, zlokalizowanej prowincji Çanakkale. Tym razem “zamachowcy” zaatakowali gipsową twarz greckiego mędrca, uzupełniając tym samym wcześniejsze niedobory prawej ręki filozofa. Kto i dlaczego odważył się po raz kolejny zniszczyć najbardziej charakterystyczny posąg  w okolicy? Czy ma to związek z napiętą sytuacją polityczną i wyrazem niezadowolenia wobec tego, co dzieje się na około? Tego rodzaju spekulacje byłby z pewnością nadinterpretacją. Rozmawiając z tureckimi przyjaciółmi trudno jednak nie odnieść dziś wrażenia, że w ich życie codzienne wkradła się doza niepokoju, a niezadowolenie i strach rodzą wiele frustracji. Szkoda, że tym razem dostało się Arystotelesowi.Assos, znajdujące się w regionie Ayvacık, na wschodnim brzegu Morza Egejskiego. Miasto zostało założone w VII w. p.n.e. przez Eolów, starożytne greckie plemię i bardo szybko stało się jednym wiodących portów morskich starożytności. Współcześnie osada należy do urokliwej miejscowości turystycznej Behramkale. Nazwa Behramkale została nadana przez tureckich osadników po zdobyciu miasta przez wojska tureckie. Obecnie miasteczko zamieszkiwane jest przez około tysiąc osób.

Sprawdź ceny noclegów w Assos

Charakterystyczny pomnik został tu wzniesiony sześć lat temu, z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Turystyki. Statua pełni funkcje witacza, mającego zwrócić uwagę na silne powiązania miejscowości z postacią słynnego greckiego filozofa.  Po śmierci Platona Arystoteles opuścił Ateny, by właśnie w Assos założyć szkołę filozoficzną, w murach nowej Akademii. Zdaniem wielu badaczy to właśnie tutaj powstało pierwszych dwanaście rozdziałów “Polityki”, a także tu Arystoteles poślubił Pytias, przybraną córkę władcy kolonii – Hermiasa, który również stał się słuchaczem akademii.

2,5-metrowy posąg jest obecnie w drodze do Izmiru, gdzie zostanie naprawiony i poddany rewitalizacji. Po zakończeniu naprawy, pomnik wróci do Assos i zostanie umieszczony w tym samym miejscu.

Lokalizacja:

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

3 Comments

  1. no cóż…
    ale zdjęcia piękne!

  2. Takie wiadomości to smutna nowina. Powinniśmy jednak pamiętać, że takie pomniki są atakowane ponieważ agresorzy boją się tego co dana osoba sobą reprezentowała i właśnie z tego powodu powinniśmy bardziej dbać o pomniki zasłużonych ludzi dla całej naszej cywilizacji.

  3. Straszny akt wandalizmu.

Skomentuj