Turcja: zniesiono zakaz noszenia chust w szkołach średnich

W imię demokracji?

W Turcji zniesiono w tym tygodniu kilkudziesięcioletni zakaz zakrywania głów przez dziewczęta w szkołach ponadpodstawowych. Decyzję ogłosił w poniedziałek turecki wicepremier Bülent Arınç, który kilka tygodni temu zasłynął swoją kontrowersyjną wypowiedzią o tym, że kobietom nie wypada śmiać się głośno w miejscach publicznych. W sprostowaniu swojej wypowiedzi wicepremier podkreślał później, iż została ona wyjęta z kontekstu i źle zrozumiana. Jak można się domyślić, złagodzenie zakazu noszenia hidżabu wywołało spore kontrowersje wśród świeckich elit Turcji.

Inicjatorzy zmiany podkreślają natomiast, iż jej głównym celem jest wysiłek na rzecz “wolności i demokratyzacji kraju w każdej dziedzinie życia”. Ponadto wicepremier Turcji zauważył, iż wiele uczennic od dawna tęskniło za powrotem do dawnych przepisów prawnych. Bez wątpienia decyzja ta ucieszyła wiele uczennic wywodzących się z rodzin konserwatywnych. W związku z tym, że 99% ludności Turcji to muzułmanie, a około 60% Turczynek nosi nakrycie głowy, dotychczasowe restrykcyjne zakazy były ich zdaniem sprzeczne z prawem demokracji i wolności wyznania.

Kontrowersyjna informacja pojawiła się dziś na pierwszych stronach Hürriyet oraz Posta

Systematyczne reformy

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku Turcja, w ramach “pakietu demokratycznego”, uchyliła także zakaz noszenia przez kobiety hidżabu w instytucjach państwowych. Turczynki mogą nosić islamską chustę także na terenie uczelni wyższych. Wcześniejsze zakazy spotkały się z licznymi protestami ze strony samych kobiet, które uznały je za ograniczanie praw człowieka. Obecnie zarówno nastolatki jak i dorosłe kobiety mają prawo decydować o tym, czy chcą nosić hidżab, czy też nie.

Zdaniem przeciwników tych zmian obecne władze podważają dziedzictwo Mustafy Kemala Atatürka, który stworzył postosmańską, republikańską Turcję w oparciu o wyraźny rozdział religii od państwa. W samej konstytucji o dotychczasowych zakazach noszenia chust nie było jednak mowy, a korzeniami sięgały one lat 80.