Lokanta – turecka restauracja w centrum Warszawy

Jeśli na myśl o tureckiej kuchni przychodzą Wam do głowy przede wszystkim kawałki pieczonego mięsa serwowane w ogromnej bułce, z dużą ilością kalorycznych sosów, a słysząc słowo “turecka restauracja” wyobrażacie sobie ciasny lokal, w którym najwięcej miejsca zajmuje jego wąsaty właściciel, muszę Was zmartwić – ze znajomością tureckiej kuchni i kultury nie jest u Was najlepiej. Czas to zmienić!

Najwyższa pora wyrzucić z głowy stereotypy i zasmakować tego, co nad Bosforem najlepsze – doskonale wysmażonych ryb, zupy z czerwonej soczewicy czy tzw. tureckiej pizzy, znanej pod nazwą lahmacun. Wszystko to i wiele innych typowo tureckich dań znajdziecie w niemalże każdej stambulskiej restauracji. I choć to właśnie tam wszystkie te przysmaki są najpyszniej doprawione śpiewem muezzina i zapach bosforskiej bryzy, niekoniecznie trzeba wybrać się do Turcji, by zaspokoić swoją kulinarną ciekawość.

Restauracja Lokanta, Warszawa. Fot. Marcin Bąkiewicz

Od wielu lat w samym sercu Warszawy mieści się turecka restauracja Lokanta. W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się Teatr Muzyczny Roma, a zaledwie 100 metrów dalej Centrum Języka Tureckiego “Lisan”. Miejsce, którego nie powstydziłby się niejeden stambulski restaurator, jakiś czas temu przeszło generalny lifting. Choć nazwa i świetna lokalizacja pozostały niezmienne, zmienił się właściciel, wystrój wnętrza, kuchnia oraz klimat. Efekt zmian nie pozostawia wątpliwości, że było warto! W Lokancie możecie poczuć się jak w prawdziwej tureckiej restauracji.

Lokanta to miejsce idealne na pogawędki z koleżanką, szybki obiad, rodzinne spotkanie czy wieczorne biesiadowanie ze znajomymi. Można również obejrzeć mecz razem z fanami futbolu, a przy tym nie umrzeć z głodu i pragnienia. Co więcej, to zawsze rozbrzmiewa tu turecka muzyka! Wszyscy miłośnicy Turcji i tureckiej kultury poczują się tutaj znakomicie. Do Lokanty można wpaść zarówno na serwowane od rana tureckie śniadania, orientalne lunche w ciągu dnia, jak również na obfite obiady i smaczne kolacje. Dobra jakość idzie w parze z rozsądnymi cenami, a świetna lokalizacja sprawia, że do Lokanty jest zawsze po drodze. Odkąd miałam przyjemność poznać przemiłych właścicieli tego miejsca i skosztować ich kuchni, zaglądam, gdy tylko mogę.

Zajrzyjcie koniecznie podczas pobytu w Warszawie! :) 

Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz

dla Styk Kultur

Lokalizacja: