Wczasy bez bikini, alkoholu i wieprzowiny

Po wejściu na pokład samolotu nikt nie zaproponuje wam tu drinka na rozluźnienie, o wieprzowych przysmakach też nie ma mowy. W hotelowym kurorcie obowiązuje zakaz noszenia sukienek i spódniczek, o kategorycznym zakazie noszenia bikini w obecności mężczyzn nie wspominając. Ostatnią rzeczą, o jakiej ktoś tutaj marzy to tani podryw czy wakacyjny romans. Jest za to meczet, oddzielne baseny i spa dla kobiet i mężczyzn, a także zegar odliczający czas do muzułmańskiej modlitwy. Witajcie w świecie turystyki halal

 

Wczasy dozwolone

Jednymi z pierwszych słów, jakie usłyszałam po przyjeździe do Turcji, były kluczowe dla muzułmanów określenia “halal” oraz “haram”, czyli w uproszczeniu co wolno, a czego nie. Pierwsze odwołuje się do tego, co w świecie islamu dozwolone, drugie natomiast określa czyny zabronione. Te dwa pojęcia leżą u podstaw islamskiego porządkowania świata, stanowiąc kierunkowskaz w wielu dziedzinach życia codziennego, począwszy od żywności, przez zachowania społeczne po – w skrajnych wypadkach – wykonywanie określonych zawodów.

W dobie globalizacji i rozwoju turystyki nieustannie rodzą się nowe potrzeby, a odpowiedzią na jedną z nich stała się turystyka halal, przeznaczona dla muzułmanów. Biura podróży oferujące tego rodzaju usługi zapewniają swoim klientom kompleksową opiekę oraz pełen komfort, pozwalający na wypoczynek “z przyzwoleniem Allaha”.

Turystyka halal, jako forma turystyki religijnej, jest przede wszystkim związana z obszarem Bliskiego Wschodu, w tym także Turcji. Rosnąca liczba muzułmanów na całym świecie nie wyklucza jednak, że pewnego dnia przemysł rozszerzy obszar swojej popularności. Oferta turystyczna rozpoczyna się już w momencie wejścia na pokład samolotu, w którym to nie serwuje się alkoholu oraz posiłków z dodatkiem wieprzowiny. Na pokładzie oferowane są religijne programy, a ekrany wyświetlają informacje związane z czasem muzułmańskiej modlitwy. Z tego rodzaju połączeń lotniczych najczęściej korzystają pielgrzymi udający się do Mekki, jednak coraz większą popularnością cieszą się także loty do kurortów turystycznych.

Poznaj ceny noclegów w Turcji

Komfort dla muzułmanek

Zdarzyło Wam zobaczyć na plaży muzułmankę w hijabie, podczas gdy termometr wskazywał ponad czterdzieści stopni Celsjusza? Choć w krajach muzułmańskich to widok powszechny, a kobiety przywykły do swoich ubiorów, trudno im uznać taki odpoczynek za w pełni relaksujący. Dzięki ofercie turystyki halal panie mają szansę skorzystać z basenów przeznaczonych tylko dla nich, w których swobodnie i bez strachu mogą pływać w swoim burkini lub w klasycznym stroju kąpielowym.

Moja koleżanka Hafsa, pochodząca z konserwatywnej Somalii, opowiedziała mi ostatnio, że dzięki ofertom turystyki “dozwolonej” może wreszcie pozwolić sobie na swobodne i przyjemne wakacje. – Takie obiekty oferują nam – w naszym odczuciu – maksymalny luz i komfort, bez ryzyka naruszenia zasad naszej moralności. Razem z moimi siostrami możemy swobodnie poruszać się po obiekcie hotelowym, a nasi rodzice nie muszą się martwić o to, że spotka nas coś nieprzyjemnego.

Moje koleżanki Turczynki podkreślają jednak, że są zbyt “wyzwolone”, by korzystać z takich ofert, a wczasy halal to dla nich utrapienie. Zdarzają się również głosy zarzucające tej idei kulturowy i religijny rasizm. W moim odczuciu to nic nadzwyczajnego – w końcu i w Polsce jakiś czas temu pojawiły się oferty budowy osiedli mieszkalnych tylko i wyłącznie dla praktykujących chrześcijan. ;)

7 Comments

 1. Brzmi to dla mnie jak poroniony pomysł.. będąc w hotelu w Kusadasi widziałam tylko jedną panią w chuście, w sumie tylko spacerowała z mężem po obiekcie.. i tyle z jej wakacji, gdzie do dyspozycji jest morze i baseny. W Stambule na plaży w Kilyos widziałam przykry dla mnie obrazek: pani ubrana od stóp do głów, a jej otyły maż nic, tylko się oglądał za kobietami w bikini.. Ogólnie rzecz biorą, ubiór muzułmanek to dla mnie coś wręcz sprzecznego z naturą. Może moja opinia jest kontrowersyjna, ale tak właśnie myślę. I jeszcze wkurza mnie, że muzułmanie mi sugerują, że w Biblii też jest napisane, że kobiety powinny golić lub zasłaniać głowę i w ten sposób uzasadniają też noszenie takich, a nie innych strojów..

 2. A ja myślę, że to dobry pomysł na biznes – jeszcze tego nie było, ktoś na tym korzysta i jest zadowolony, ktoś zarabia. Myślę, że wielu praktykujących ludzi znajdzie w tym ułatwienie podczas wczasów, zamiast utrapienia. Ciekawa opcja, nie słyszałam o niej dotąd :) Pozatym myślę, że to doda swobody w podróżowaniu z przyjaciółkami dla muzułmanek – ich rodzice będą się czuli bezpieczniej.

 3. Myślę, myślę i myślę w tym swoim komentarzu… wybudziłam się z drzemki i chyba jednak nie myślę aż tak wydajnie hehe ;) Proszę wybaczyć ktokolwiek czyta :)

 4. Jest tylko jeden prawdziwy Bóg i jedna prawdziwa religia objawiona przez Boga.
  Wszystkie fałszywe religie pochodzą z piekła z wyjątkiem jedynej objawionej przez Boga.
  Warto poznać prawdę objawioną przez Boga.
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/

 5. Turcja to kraj dość wyzwolony i liberalny w porównaniu do jej wschodnich sąsiadów (na szczęście! :)), ale dobrze dla praktykujących muzułmanów, że mają takie oferty wkacji.

 6. A POlski rząd ma spokój bo odwrócona uwaga od jego działań http://www.almoc.pl/img.php?id=2162

Skomentuj