Wirus Ebola w Turcji?

Od początku epidemii wirus gorączki krwotocznej Ebola spowodował kilkanaście tysięcy zachorowań, w tym ponad sześć tysięcy zakażeń śmiertelnych. Choć skupisko choroby znajduje się w Afryce, niepokojące przypadki zachorowań w Europie wzbudzają powszechny strach i panikę wśród mieszkańców Starego Kontynentu, a przede wszystkim wśród osób podróżujących i planujących zagraniczne wyjazdy. Jak dotąd, na terenie Turcji nie potwierdzono przypadku zatrzymania osoby zakażonej wirusem ebola. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wydało także żadnego oficjalnego komunikatu w kwestii rosnącego niebezpieczeństwa wybuchu epidemii wirusa Ebola w Turcji.

W sierpniu 2014 na terenie portu lotniczego Stambuł – Atatürk pod nadzór lekarski skierowano dwóch obywateli z Nigerii, przejawiających objawy gorączki krwotocznej. W połowie października 2014 na stambulskim lotnisku Sabiha Gökçen zatrzymano obywatelkę Wybrzeża Kości Słoniowej, podejrzaną o zarażenie wirusem Ebola. W trakcie hospitalizacji pacjentów tureccy lekarze nie potwierdzili podejrzeń a szczegółowe badania dowiodły, że podróżni cierpią na malarię. Pod koniec października pojawiły się również doniesienia o trzech innych pacjentach podejrzanych o zakażenie wirusem ebola, zatrzymanych w tureckich prowincjach Kahramanmaraş, Konya oraz Izmir. Jednym z pacjentów był student wracający do Turcji z odwiedzin rodziny w Somalii, dwie pozostałe osoby wróciły z Mekki. Także w tych przypadkach nie potwierdzono obecności wirusa Eboli w organizmie hospitalizowanych pacjentów.

Znajdź tani hotel w Turcji

Na terenie Turcji działa 45 szpitali specjalistycznych, w pełni przygotowanych na przyjęcie pacjentów zakażonych Ebolą. Większość z nich zlokalizowana jest w pobliżu międzynarodowych lotnisk, przede wszystkim w Ankarze oraz Stambule. Ponadto, podróżni przybywający z  krajów o wysokim wskaźniku zachorowań są poddawani na tureckich granicach dodatkowej kontroli stanu zdrowia.

linia

Więcej informacji dotyczących bezpieczeństwa podróżnych przebywających na terenie Turcji można znaleźć tutaj. Najświeższe komunikaty polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostępne są pod adresem www.msz.gov.pl.

Agnieszka Wawrzyniak

Cześć! Mam na imię Agnieszka. Prowadzę tego bloga od 5 lat. Na Styku Kultur znajdziesz ponad 200 artykułów, dotyczących przede wszystkim Turcji, w której niegdyś mieszkałam, jak również wielu innych zakątków świata. W wolnej chwili polecam Ci lekturę mojej książki "Çanakkale i północno-zachodnia Turcja", jak również odwiedzenie mojego kanału na YouTube - @stykkultur. Dziękuję za odwiedziny! :)

Skomentuj