Wizy do Turcji dla Polaków zniesione?

Premier Turcji Ahmet Davutoğlu w trakcie dzisiejszego spotkania z premier Ewą Kopacz poinformował o decyzji zniesienia wiz do Turcji dla obywateli Polski. Wizyta tureckiego premiera w Polsce jest zwieńczeniem roku obchodów rocznicy 600-lecia polsko-tureckich relacji dyplomatycznych. Termin oraz zasady zniesienia wiz dla Polaków nie zostały jeszcze sprecyzowane.

Podczas dzisiejszego spotkania w Warszawie z ust tureckiego premiera padły słowa:

– Przed chwilą podjęliśmy decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków, polskich patriotów, którzy chcą licznie odwiedzić kraj, w którym zmarł ich wielki wieszcz Adam Mickiewicz. Każdy współczesny mieszkaniec Lechistanu (Polski) może bez żadnych obwarowań i przeszkód odwiedzać Stambuł.

– Chciałbym również wspomnieć, że oczekujemy rewanżu od pani premier w zwiększeniu frekwencji lotów do Turcji oraz udziału Polski w negocjacjach w sprawie zniesienia obowiązku wiz Schengen dla obywateli Turcji. (źródło: PAP)

Obecnie obowiązujące przepisy nakazują polskim turystom zakup wizy turystycznej online, za pośrednictwem systemu www.evisa.gov.tr. Wiza dla Polaków kosztuje 20 USD i jest ważna przez 180 dni i uprawnia maksymalnie łącznie do 90 dni pobytu na terenie Turcji. Jest to wiza wielokrotnego przekroczenia tureckiej granicy. Ponadto, w sezonie turystycznym 2014 obowiązywała dawna możliwość uzyskania wizy starego typu na międzynarodowych lotniskach tureckich.

Sprawdź ceny hoteli w Turcji!

 600-lecie polsko-tureckich relacji dyplomatycznych 

Historia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją sięga 1414 roku, kiedy sułtan Mehmet I Çelebi gościł na swoim dworze pierwszą polską, a jednocześnie pierwszą europejską, misję dyplomatyczną. W trakcie 600 lat wzajemnych relacji Polska i Turcja niejednokrotnie udowodniły łączące je więzi polityczne, a momentem który najsilniej wpisał się w pamięć zbiorową Polaków było chętnie podkreślane nieuznanie przez Turcję rozbiorów Polski oraz decyzja o utworzeniu w roku 1842 polskiej osady Adampol na terenie Imperium Osmańskiego, przez lata dającej schron uczestnikom powstania listopadowego, Wiosny Ludów oraz powstania styczniowego.

Inauguracja obchodów rocznicowych miała miejsce w dniach 5-7 marca 2014, podczas oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Turcji. W ramach obchodów w naszym kraju odbyło się wiele wydarzeń artystycznych, w tym Tydzień Filmów Tureckich, Tydzień Kultury i Sztuki Tureckiej oraz występ Wirujących Derwiszy w Sali Kongresowej. Wizyta tureckiego premiera w Polsce oraz informacja o przewidywanym zniesieniu wiz turystycznych dla Polaków to fantastyczna wiadomość na zakończenie roku rocznicowego.

liniaZainteresowała Cię geneza polsko-tureckich relacji dyplomatycznych? Czytaj więcej

1 Comment

  1. Ale super! Miejmy nadzieję, że cała procedura przebiegnie szybko i sprawnie :) Być może kiedyś moja pieczątka i naklejka w paszporcie będzie wiele warta…

Skomentuj