Wspaniałe Stulecie – Kösem Sułtan : czy serial będzie emitowany w Polsce?

Polscy fani serialu “Wspaniałe Stulecie” coraz częściej zastanawiają się, co zapełni pustkę po zakończeniu emisji popularnego serialu o losach sułtana Sulejmana. Tureccy producenci zadbali o to, by miłośnicy tej konwencji znaleźli godnego następce kultowej produkcji. Mowa o serialu “Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kösem”, który właśnie wkracza na ekrany tureckiej telewizji. Kim będą główni bohaterowie serialu?

Gorsza niż Hürrem?

Rudowłosa intrygantka Hürrem, bezkompromisowo wspinająca się po szczeblach osmańskiej władzy, zjednała sobie serca widzów na całym świecie. Wcielająca się w jej rolę Meryem Uzerli nadała tej kreacji wyrazistości, temperamentu i swoistego poczucia humoru, dzięki czemu bez wątpienia podbiła również serca polskiej widowni. W związku z zakończeniem pracy nad serialem “Wspaniałe Stulecie”, turecka produkcja stanęła przed trudnym wyzwaniem stworzenia drugiej odsłony tej serii, której bohaterką będzie następczyni osmańskiej dynastii, sułtanka Kösem.

Jak mówią karty historii, Kösem (1590 – 1651) była niewolnicą greckiego pochodzenia o imieniu Anastazja. W wieku 15 lat została porwana i wysłana do osmańskiego pałacu, gdzie trafiła bezpośrednio do haremu sułtana Ahmeda I, swojego przyszłego męża. Sięgając do genealogii, Ahmed I był praprawnukiem Sulejmana i Hürrem. Po przejściu na islam, imię Anastazji zmieniono na Mahpeyker, a sam sułtan nadał jej następnie imię Kösem. Po śmierci męża sułtanka została odesłana do starego pałacu, by powrócić do Topkapı jako Valide Sultan (z tur. Sutanka Matka), gdy jej syn, Murad IV, zasiadł na osmańskim tronie.

Poznaj ceny hoteli w Turcji

Podobnie jak kultowa już Hürrem, Kösem nie stroniła od wyrafinowanych intryg i przebiegłych planów. Jej rządy uważa się za okres wielkiego chaosu, złych decyzji politycznych i spustoszenia skarbca państwa osmańskiego. Kres jej życiu zadała jej własna synowa, Turhan Hatice, na wieść o tym, jakoby Kösem chciała odsunąć od tronu Mehmeda. Po śmierci sułtanka została pochowana w mauzoleum Ahmeda I, a mieszkańcy Konstantynopola uczcili jej odejście trzydniową żałobą.

Kto zagra sułtankę Kösem?

W rolę dorosłej Kösem wciela się turecka aktorka Beren Saat, urodzona 31 lat temu w Ankarze. Miłośnicy tureckich seriali znają Saat z roli tytułowej Fatmygül z produkcji “Fatmagülün Suçu Ne?”. Prywatnie aktorka jest żoną popularnego w Turcji piosenkarza Kenana Doğulu, który przed laty zasłynął utworem “Kandırdım”. Młodszą wersję sułtanki zagra natomiast grecka aktorka Anastasia Thsilimpou.

W serialu “Wspaniałe Stulecie – Sułtanka Kösem” zobaczymy również popularną turecką aktorkę i piosenkarkę Hülyę Avşar, przystojnego Ekina Koça oraz aktorkę Tülin Özen. Jak poinformowała turecka produkcja, na pierwszą część serialu złoży się 30 odcinków. Czy stacja TVP1 zdecyduje się na emisję serialu o losach sułtanki Kösem? Popularność “Wspaniałego Stulecia” w naszym kraju może wskazywać, że z pewnością władze stacji wezmą to pod uwagę.

Chcielibyście, aby serial pojawił się na antenie TVP? :) 

Oficjalna zapowiedź serialu Wspaniałe Stulecie – Kösem Sultan:

https://youtu.be/He5I1ZNPTYQWspaniałe Stulecie na Facebooku: 

WspanialeStulecieFB