Książka o bohaterach serialu “Wspaniałe Stulecie” już w Polsce! [“Harem Sulejmana” C. Falconer]

Wielka gratka dla fanów serialu “Wspaniałe Stulecie”! Na początku kwietnia na półki polskich księgarni trafiła bestsellerowa powieść Colina Falconera “Harem Sulejmana“, opowiadająca o losach bohaterów XVI-wiecznego pałacu Topkapı. Uczta dla tych, którzy kochają dobrą literaturę i burzliwe losy osmańskiej dynastii za czasów panowania Sulejmana Wspaniałego. Jeśli dopiero usłyszeliście o tej książce, lub od kilku dni zastanawiacie się nad jej zakupem, zapraszam do lektury mojej recenzji. :) 

blogspot-Harem-1

 

Fenomen Sulejmana nad Wisłą 

W październiku ubiegłego roku na antenie TVP1 został wyemitowany pierwszy odcinek kultowego tureckiego serialu “Wspaniałe Stulecie”, opowiadającego o losach dworu osmańskiego, w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Produkcja opiera się na prawdziwych wydarzeniach historycznych, jednak jej głównym wątkiem jest domniemana miłość sułtana do Roksolany oraz poboczne romanse osmańskiego władcy. Jak dotychczas serial był wyświetlany w ponad 60 krajach, zdobywają uznanie widowni krajów arabskich i bałkańskich. Wbrew opiniom sceptyków, losy Osmanów błyskawicznie podbiły również serca polskiej widowni, która wprost oszalała na punkcie sułtana Sulejmana! Muszę przyznać, że dla mnie również była to prawdziwa niespodzianka, o czym niedawno opowiedziałam w audycji “Koktajl Kulturalny”, której posłuchać możecie tutaj.

Odkąd turecka produkcja na dobre podbiła Bliski Wschód, Bałkany, a wreszcie Europę Zachodnią, na rynku pojawiła się również ogromna ilość książek oraz publikacji związanych z losami bohaterów szesnastowiecznego pałacu Topkapı, rządzonego surową ręką sułtana Sulejmana. Wybrać spośród nich te najciekawsze i najbardziej wartościowe to już nie lada wyzwanie! Mi udało się jednak natrafić na powieść, która okazała się znacząco przewyższyć zapowiadające ją recenzje. “Harem Sulejmana” to niezwykle zmysłowa książka, opowiadająca o tajemnicach haremu Sulejmana Wspaniałego oraz złotej epoce Imperium Osmańskiego. Wciągająca i przepełniona zmysłowością fabuła podszyta jest rzetelnymi odwołaniami do historii, które z pewnością niejednokrotnie zaskoczą fanów serialu. Literacka fikcja splata się z historią, a całość stanowi niezwykle smaczną opowieść, wzbudzającą nieposkromioną chęć odwiedzenia sułtańskiego pałacu.

Fanów tureckiego serialu bez wątpienia zainteresuje sposób, w jaki autor nakreślił charakterystyki głównych postaci – Sulejmana oraz jego nałożnic, w tym przede wszystkim rudowłosej Hürrem. Pochłaniając ponad 500 stron powieści niejednokrotnie odniosłam wrażenie, że literaccy bohaterowie są bardziej wyraziści aniżeli serialowi bohaterowie. Sama fabuła również nie raz Was zaskoczy! Choć większość poruszanych w książce wątków brzmi bardzo znajomo, Falconer nierzadko rozwija je w zaskakującym i nieprzewidywalnym kierunku, odwołując się do kart historii, a niekiedy także dając się ponieść literackiej wyobraźni.

Rzetelne i pasjonujące odniesienia do wątków historycznych żadnego czytelnika zdziwić nie mogą. Colin Falconer to jeden z najpopularniejszych pisarzy brytyjskich to autor współczesnych i historycznych thrillerów, a także książek dla dzieci. Jego publikacje zostały dotychczas przetłumaczone na ponad 17 języków, co uczyniło go niezwykle popularnym w wielu odległych zakątkach świata.

Falconer_Harem-Sulejmana_3D

“Gdy człowiek jest samotny w raju, z łatwością może zamienić go w piekło.

Powiedziano jej, że pierwszym prawem haremu jest cisza.
Ale Hürrem nie zamierzała stracić swojej szansy. 
Ognistowłosa niewolnica z kresów Rzeczpospolitej obudziła samego diabła, by zdobyć Sulejmana, mężczyznę, który mógł mieć wszystkie kobiety świata. 

Władca trzech kontynentów nazywał ją swoim Księżycem, wybranką, doradcą. 
Ale ona miała tylko jedną namiętność: zemstę. Wrogów pokonywała ich własnymi słabościami. Miłość zamieniała w truciznę. Snuła pajęczynę z podszeptów i intryg, by stać się najpotężniejszą kobietą Imperium.”

 

Gdzie kupić książkę?

Powieść “Harem Sulejmana”, autorstwa Colina Falconera, jest już w Polsce! Znajdziecie ją m.in. na stronie sieci salonów Empik: bit.ly/1Y8K5eU

CO WARTO WIEDZIEĆ O TURCJI?

❶ Największe atrakcje Turcji: bit.ly/atrakcje-turcji
❷ Największe atrakcje Stambułu: bit.ly/atrakcje-stambulu
❸ Największe atrakcje Izmiru: bit.ly/atrakcje-izmiru
❹ Zakupy w Turcji: bit.ly/zakupy-w-turcji
❺ Życie tureckiej ulicy: bit.ly/turecka-ulica
❻ Zwyczaje picia herbaty w Turcji: bit.ly/turecki-cay
❼ Kulturowe know-how – tureckie obyczaje: bit.ly/turcja-know-how
❽ Kawa po turecku: bit.ly/turecka-kawa
❾ Turecki street food: bit.ly/turecki-street-food
❿ Alkohol w Turcji: bit.ly/turcja-alkohol