Wspaniałe Stulecie : rosnąca popularność serialu

W związku z rosnącą popularnością serialu Wspaniałe Stulecie, opowiadającego o losach dworu osmańskiego w okresie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego, władze TVP zdecydowały się na emisję dodatkowych serii powtórkowych. Od 6 stycznia 2015 r. widzowie będą mieli szansę oglądać serial także na antenie TVP Historia (codziennie o godz. 17:00, powtórki o 9:00) oraz TVP HD (od wtorku do czwartku go godz. 12:55).

Fabuła serialu

Produkcja opiera się na prawdziwych wydarzeniach historycznych, jednak jej głównym wątkiem jest domniemana miłość sułtana do rudowłosej Hürrem oraz poboczne romanse osmańskiego władcy. Serial porusza wiele kwestii istotnych z punktu kulturoznawczego – począwszy od roli kobiet w imperium, przez znaczenie islamu jako fundamentu rodziny oraz silną motywację jako sposób do osiągnięcia władzy. Portret Turków, nakreślony przez scenarzystów, to portret władców dumnych i silnych, a nade wszystko konsekwentnych i wiernych swoim wartościom. Niezwykle wymowne są sceny, w których tuż po podbiciu nowych terenów, dobry Sulejman uspokaja poddanych, że odtąd pod jego panowaniem nie muszą się już o nic martwić. Oprócz głównych bohaterów – sułtana oraz jego najbliższych – w filmie ukazano barwne życie całego pałacu, w tym także pracowników dworu, kucharki, pokojówki, lekarzy oraz zaplecze kuchenne.

Czytaj więcej na temat fabuły serialu

Rosnąca widownia

Jak dotychczas serial był wyświetlany w 54 krajach, zdobywając uznanie widowni krajów arabskich i bałkańskich. Łączna liczba widzów serialu przekroczyła już 200 mln osób. Ku zaskoczeniu wielu sceptyków, Wspaniałe Stulecie podbija także serca polskich widzów, z tygodnia na tydzień zwiększając liczbę stałych fanów serialu. Jak informuje Centrum Informacji TVP:

Największą popularnością cieszył się odcinek wyemitowany 26 listopada – obejrzało go aż 1 mln 328 tys. widzów (udziały wyniosły 14 proc.), natomiast w listopadzie średnio losy Hürrem i Sulejmana systematycznie śledziło 1 mln 66 tys. widzów, czyli ósmy widz (12,5 proc.), spośród tych, którzy od poniedziałku do czwartku o godz. 15:50 znajdowali się przed telewizorem. Dodatkowo powtórki serialu (w takie same dni o godz. 9:05) przyciągały średnio ponad 242 tys. widzów.

Z racji na liczne prośby telewidzów, którzy nie od razu zwrócili uwagę na ten serial, już 6 stycznia ruszą też emisje powtórkowe „Wspaniałego stulecia w TVP Historia (cały tydzień o godz. 17.00, powtórka o 9:00, do 22 lutego 2015 r.) i w TVP HD (Od 6 stycznia od wtorku do czwartku o godz. 12:55).

Poznaj ceny hoteli w Turcji

Fenomen Hürrem Sultan

Nie jest tajemnicą, że największą sympatią widzów serialu na całym świecie cieszy się postać Hürrem Sultan, odgrywana przez Meryem Uzerli. Ta piękna niemiecka aktorka, mimo tureckich korzeni, przyjechała do Turcji bez znajomości języka oraz lokalnej kultury. W trakcie trzech lat kręcenia serialu wdała się w burzliwy romans z tureckim biznesmenem Canem Ateş’em, którego owocem jest ich córka Lara. Niestety – wbrew oburzeniu tureckiego społeczeństwa – Ateş dość szybko wycofał się ze związku z Uzerli, nie zgadzając się na uznanie ojcostwa. Załamana aktorka uciekła do Niemiec, jeszcze przed zakończeniem ostatniego sezonu „Wspaniałego Stulecia”, wprawiając w osłupienie całą ekipę producentów oraz reżyserów. Swoją decyzję Uzerli argumentowała „syndromem wypalenia” oraz nieumiejętnością dostosowania się do tureckiej kultury i lokalnej obyczajowości. Mimo tej kontrowersyjnej decyzji aktorka jest w Turcji prawdziwą gwiazdą, a na jej powrót do kraju czekały miliony zagorzałych fanów.

W ostatnich tygodniach odmieniona Uzerli powróciła do Turcji, by podpisać kontrakt z największą stacją telewizyjną w świecie arabskim – MBC (Middle East Broadcasting Center). Meryem nadal mieszka w Berlinie, jednak już niebawem przeprowadzi sie do Stambułu wraz ze swoją córką Larą, by rozpocząć zdjęcia do nowego serialu, opowiadającego historię miłosną ze współczesnym Stambułem w tle. Władze stacji zdradziły, że serialowym partnerem Meryem będzie bardzo popularny turecki aktor, znany także widzom na Bliskim Wschodzie. Zapytana o to, czy będzie to  Halit Ergenç (znany z roli sułtana Sulejmana), Uzerli skwitowała krótko: “Nie ma mowy!”. Pierwsze odcinki serialu zostaną wyemitowane w Turcji już pod koniec marca 2015 r.

Znajdź hotel w Stambule

Wspaniałe Stulecie na Facebooku: 

WspanialeStulecieFB