“Za drzwiami pałacu” (Cay Garcia) – prawda o zamkniętym świecie saudyjskiej arystokracji

Lato zbliża się wielkimi krokami, a na półki polskich księgarni trafiają wyjątkowe książki, kuszące zapachem orientu i zachęcające do dalekich podróży i odkrywania odległych kultur. Jedną z ciekawszych, które miałam okazję ostatnio przeczytać (a mówiąc szczerze, pochłonąć jednym tchem) jest powieść “Za drzwiami pałacu”, opowiadająca o życiu arystokracji Arabii Saudyjskiej. Brzmi niczym bajka? Nic podobnego! Ta powieść to bowiem zapis autentycznych, słodko-gorzkich, a przede wszystkim  niezwykle bogatych przeżyć byłej absolwentki elitarnej szkoły dla kamerdynerów, która została osobista asystentką jednej z arabskich księżniczek. 

ZaDrzwiamiPałacuGarcia
Słodko-gorzki smak orientalnego luksusu

Znacie to uczucie rzucić wszystko i wyruszyć kilka tysięcy kilometrów przed siebie, by zacząć życie w zupełnie odmiennym kręgu kulturowym? Ja wciąż pamiętam je bardzo dobrze. Może dlatego z przyjemnością sięgnęłam po powieść “Za drzwiami pałacu”, opowiadającą o “ucieczce” na drugi skraj świata i kulisach pracy dla rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej. Ta niezwykła książka trafiła właśnie na półki polskich księgarni i bez wątpienia już niebawem stanie się o niej naprawdę głośno.

Zacznijmy jednak od początku.

Południowoafrykańska kobieta trafia do pałacu 27-letniej saudyjskiej księżniczki, by przez kilka miesięcy służyć jej jako osobista asystentka. Mając ze sobą bagaż, podręcznik do nauki jogi oraz szereg wątpliwości bohaterka rozpoczyna właśnie najbardziej fascynującą przygodę swojego życia. Każdy dzień pobytu w arabskim pałacu daje pretekst do zajrzenia za kulisy życia lokalnej arystokracji, przepełnionego nieokiełznanym bogactwem, a zarazem niesprawiedliwością i okrucieństwem panujących tu praw i zakazów. Cay Garcia, bo pod takim pseudonimem skrywa się autorka książki, opowiada czytelnikowi o świecie, który dane jej było poznać od podszewki i który skrywa się poza wszelkim zasięgiem zwykłych śmiertelników. Jeśli więc zawsze marzyliście by dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwe życie muzułmańskich elit, lektura tej książki zaspokoi Waszą ciekawość i bez wątpienia zmieni wcześniejsze wyobrażenia.

Przedzierając się przez ponad 280 stron tej wyjątkowej powieści przeniosłam się do samego centrum Rijadu, nowoczesnej stolicy Arabii Saudyjskiej, o życiu w której jak dotąd wiedziałam bardzo niewiele. Śledząc losy głównych bohaterów, niemalże poczułam na swojej skórze upalne promienie saudyjskiego słońca oraz usłyszałam gwar arabskiej ulicy. Podążając za narracją Garcii, wielokrotnie zachwycałam się saudyjską rzeczywistością, by za chwilę nie móc uwierzyć w rządzące nią realia. Ostatecznie pochłonęłam tę książkę, pozostawiając w sobie ogromny głód podróżniczy i chęć odwiedzenia Rijadu.

PS. Nim sięgniecie po tę niezwykłą powieść, powinniście wiedzieć, że “Za drzwiami pałacu” to także niezwykła opowieść o tym, że nawet największe bogactwo nie ochroni przed samotnością, a z drugiej strony, że nawet na końcu świata nieoczekiwanie odnaleźć możemy miłość.. :)

ZaDrzwiamiCover

Opis wydawnictwa: 

Za drzwiami pałacu w Rijadzie saudyjska księżniczka Arabella wiedzie typowe życie arabskiej arystokratki. Jej garderobę wypełniają abaje od Chanel i kolekcje drogich torebek, a z szuflad wysypuje się brylantowa biżuteria. Codzienność kobiet z saudyjskiej rodziny królewskiej tobaśniowe przyjęcia na pustyni, stoły uginające się od egzotycznych rarytasów i przejażdżki drogimi samochodami.

A przynajmniej tak to wygląda na pierwszy rzut oka…

Autorka tej książki, absolwentka elitarnej szkoły dla kamerdynerów, została osobistą asystentką księżniczki. Aby nie stracić posady, musiała się zmagać z pretensjami rozkapryszonej arystokratki. Jednak gdy poznała ją lepiej, odkryła smutną prawdę o przeszłości księżniczki.

Czy to możliwe, że za zasłoną bogactw i splendoru kryje się nieszczęśliwa dziewczyna, która w bezsenne noce marzy o byciu kimś zwyczajnym?

Korzystając z własnych doświadczeń, autorka opisuje świat, do którego bardzo nieliczni obcokrajowcy kiedykolwiek uzyskali dostęp. Ze względu na szczegóły, które zdecydowała się ujawnić, dla bezpieczeństwa ukrywa się pod pseudonimem.

 

Gdzie można kupić książkę? 

Książka jest już dostępna m.in. na stronie wydawnictwa Znak – www.znak.com.pl (link bezpośredni – tutaj). Znajdziecie ją również na półkach najlepszych polskich księgarni. Jestem przekonana, że już niebawem w dziale “bestsellery”. :)

Lokalizacja losów bohaterki: