10 faktów o epoce Sulejmana, które powinien znać każdy fan serialu Wspaniałe Stulecie

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

 Jesteś fanem serialu “Wspaniałe Stulecie“? Te fakty na pewno Cię zainteresują!

muhtasemyuz 10 faktów o epoce Sulejmana, które powinien znać każdy fan serialu Wspaniałe Stulecie

1. Ludność dzisiejszego Stambułu (wówczas Konstantynopol) stanowiła w tym okresie prawdziwy tygiel kulturowy, a na ulicach można było spotkać m.in. Turków, Greków, Ormian, Żydów, Arabów, Albańczyków, Serbów oraz Irańczyków. Muzułmanie i „niewierni” zamieszkiwali różne dzielnice miasta.

2. Sułtan Sulejman był w oczach poddanych władcą absolutnym, który odniósł zwycięstwo nad Europejczykami oraz podporządkował prawu muzułmańskiemu znaczną część Europy. Ludność widziała go jako tego, przed którym kłaniali się „zachodni sułtani”.

3. W epoce Sulejmana w dzisiejszym Stambule bardzo powszechnie handlowano niewolnikami, czym w szczególności zajmowali się Żydzi. Praktyka ta odbywała się na targu niewolników, znanym jako esir pazarı. Niewolnice pochodzenia rosyjskiego, kaukaskiego lub polskiego przywozili do Stambułu tatarscy sprzymierzeńcy Osmanów.4. Stambuł stanowił w tych czasach doskonały punkt koncentracji dróg lądowych i morskich. Osmańska sieć dróg z XVI i XVII wieku wzbudzała wielki podziw przyjezdnych. Na europejskim terytorium ówczesnego Państwa Osmanów najpopularniejszą drogą była ta, prowadząca ze Stambułu do Edirne. Z uwagi na częste podróże Sulejmana, trasa ta nazywana była „sułtańską”.5. Mieszkańcy Stambułu nie używali zegarów ściennych. Powszechne były natomiast zegary wodne, wskazujące na czas, jaki pozostał do kolejnej modlitwy. Życie mieszkańców miasta toczyło się zgodnie z wezwaniami muezina na pięć codziennych modlitw.6. Turcy najczęściej całkowicie golili w tych czasach swoje głowy. Noszenie brody nie było obowiązkowe, a wręcz stanowiło wyznacznik osób nabożnych, naukowców oraz wysokich rangą urzędników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Dlaczego w Turcji do kawy podaje się szklankę wody?

7. Dzień pracy nie miał ściśle wyznaczonych granic czasowych. Zaczynał się zwykle po pierwszej porannej modlitwie, a kończył wraz z wieczorną. Dniem cotygodniowego odpoczynku był piątek.

8. Miejscem rozrywki oraz odpoczynku dla mieszkańców Stambułu był hammam, do którego przychodzono przede wszystkim w celu kąpieli, masażu oraz depilacji. Łaźnia była również istotnym miejscem do podtrzymywania relacji społecznych.9. Stambuł stanowił w tym okresie największy ośrodek kulturalny islamu. Tłumnie zamieszkiwali go m.in. pisarze, poeci, miniaturzyści, kaligrafowie oraz malarze.

X. Stambuł i jego mieszkańcy przeżywali wówczas prawdziwy okres dobrobytu, który wyrażał się we wszystkich dziedzinach: politycznej, ekonomicznej, społecznej, duchowej oraz intelektualnej. Stąd też okres ten nazywany jest „złotym wiekiem imperium osmańskiego”.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close