10 faktów o epoce Sulejmana, które powinien znać każdy fan serialu Wspaniałe Stulecie

 Jesteś fanem serialu “Wspaniałe Stulecie“? Te fakty na pewno Cię zainteresują!

muhtasemyuz 10 faktów o epoce Sulejmana, które powinien znać każdy fan serialu Wspaniałe Stulecie

1. Ludność dzisiejszego Stambułu (wówczas Konstantynopol) stanowiła w tym okresie prawdziwy tygiel kulturowy, a na ulicach można było spotkać m.in. Turków, Greków, Ormian, Żydów, Arabów, Albańczyków, Serbów oraz Irańczyków. Muzułmanie i „niewierni” zamieszkiwali różne dzielnice miasta.

2. Sułtan Sulejman był w oczach poddanych władcą absolutnym, który odniósł zwycięstwo nad Europejczykami oraz podporządkował prawu muzułmańskiemu znaczną część Europy. Ludność widziała go jako tego, przed którym kłaniali się „zachodni sułtani”.

- Reklama -

3. W epoce Sulejmana w dzisiejszym Stambule bardzo powszechnie handlowano niewolnikami, czym w szczególności zajmowali się Żydzi. Praktyka ta odbywała się na targu niewolników, znanym jako esir pazarı. Niewolnice pochodzenia rosyjskiego, kaukaskiego lub polskiego przywozili do Stambułu tatarscy sprzymierzeńcy Osmanów.

4. Stambuł stanowił w tych czasach doskonały punkt koncentracji dróg lądowych i morskich. Osmańska sieć dróg z XVI i XVII wieku wzbudzała wielki podziw przyjezdnych. Na europejskim terytorium ówczesnego Państwa Osmanów najpopularniejszą drogą była ta, prowadząca ze Stambułu do Edirne. Z uwagi na częste podróże Sulejmana, trasa ta nazywana była „sułtańską”.

- Reklama -

5. Mieszkańcy Stambułu nie używali zegarów ściennych. Powszechne były natomiast zegary wodne, wskazujące na czas, jaki pozostał do kolejnej modlitwy. Życie mieszkańców miasta toczyło się zgodnie z wezwaniami muezina na pięć codziennych modlitw.

6. Turcy najczęściej całkowicie golili w tych czasach swoje głowy. Noszenie brody nie było obowiązkowe, a wręcz stanowiło wyznacznik osób nabożnych, naukowców oraz wysokich rangą urzędników.

- Reklama -

7. Dzień pracy nie miał ściśle wyznaczonych granic czasowych. Zaczynał się zwykle po pierwszej porannej modlitwie, a kończył wraz z wieczorną. Dniem cotygodniowego odpoczynku był piątek.

8. Miejscem rozrywki oraz odpoczynku dla mieszkańców Stambułu był hammam, do którego przychodzono przede wszystkim w celu kąpieli, masażu oraz depilacji. Łaźnia była również istotnym miejscem do podtrzymywania relacji społecznych.

9. Stambuł stanowił w tym okresie największy ośrodek kulturalny islamu. Tłumnie zamieszkiwali go m.in. pisarze, poeci, miniaturzyści, kaligrafowie oraz malarze.

10. Stambuł i jego mieszkańcy przeżywali wówczas prawdziwy okres dobrobytu, który wyrażał się we wszystkich dziedzinach: politycznej, ekonomicznej, społecznej, duchowej oraz intelektualnej. Stąd też okres ten nazywany jest „złotym wiekiem imperium osmańskiego”.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Booking.com

Nowości

Polecany hotel w Stambule – Venue Hotel Istanbul Old City

Hotel mieści się w centrum zabytkowej dzielnicy Fatih,obiekt posiada trzy gwiazdki,na terenie hotelu znajduje się restauracja,hotel jest wyposażony w windę,restauracja znajduje się...

Wszystko, co warto wiedzieć o tureckich dywanach [historia, rodzaje, wzory, kolory, cena, gdzie kupić]

Turcja to prawdziwe królestwo dywanów, a tureckie “kilimy” od wieków uchodzą za najwspanialsze na świecie! W tym artykule przeczytasz o bogatej historii...

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...

Stambulski “Tünel” – druga najstarsza podziemna kolej w Europie!

W 1875 roku w Stambule (ówczesnym Konstantynopolu) zakończono prace nad budową kolejki "Tünel", będącej drugą podziemną koleją w Europie, tuż po otwartym...


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest...

Kawa po turecku – jak smakuje, jak parzyć oraz jak serwować?

Kawa musi być czarna jak piekło, mocna...

Co słychać w Turcji? ?? Muzyczne nowości znad Bosforu [8 kwietnia 2020]

Lubisz turecką muzykę? Koniecznie posłuchaj tych...
x