wtorek, 28 maja, 2024
17.9 C
Istanbul

19 maja w Turcji: Dzień Atatürka, Młodzieży i Sportu

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

19 maja w całej Turcji corocznie obchodzone jest święto państwowe, upamiętniające Mustafę Kemala Atatürka, a także celebrujące Dzień Młodzieży i Sportu. 

W dniu 19 maja 1919 roku Mustafa Kemal Pasza dotarł do nadmorskiego miasta Samsun na promie Bandırma, gdzie przebywał przez tydzień w hotelu o nazwie Mantika Palas. W tym okresie brał czynny udział w tworzeniu tureckich sił oporu przeciw najeźdźcom. W dalszej kolejności, Atatürk udał się Havzy, a dalej do miasta Amasya. Wcześniej, jako inspektor 9. Armii, został wyznaczony przez rząd osmański do zakończenia konfliktów między narodem greckim i tureckim.  

Data 19 maja 1919 jest uważana za dzień, w którym rozpoczęła się turecka wojna o niepodległość przeciwko okupacji mocarstw alianckich. Przybycie Mustafy Kemala Paszy do Samsun uznawane jest za pierwszy przystanek na drodze do powstania Republiki Tureckiej i jeden z punktów zwrotnych w historii Türkiye (Turcji). Dla Turków i Turczynek był to historyczny krok na drodze do narodowej niepodległości, modernizacji i demokratyzacji. Ten ruch zapoczątkował wojnę, która cztery lata później przekształciła naród we współczesną Turcję.

Po ustanowieniu republiki, już jako Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent i fundator Republiki Turcji, przywódca corocznie przywiązywał dużą wagę do daty 19 maja. Symbolicznie uznał także ten dzień za swoje urodziny. Atatürk przekazał również to święto młodzieży narodu tureckiego jako Dzień Młodzieży i Sportu.

Corocznie w całej Turcji tego dnia celebrowane są obchody Dnia Atatürka, Dnia Młodzieży i Sportu (tur. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı), podczas których odbywają się pokazy, ceremonie sportowe i koncerty. Towarzyszą im także tłumne marsze, z udziałem młodzieży wznoszącej w górę tureckie flagi. Wiele osób odwiedza w tym czasie także Anitkabir, mauzoleum Atatürka w Ankarze, stolicy kraju. 

Popularne w tym tygodniu

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji.

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Jak się ubierać w Turcji? Poradnik dla kobiet

Jak się ubierać w Turcji? To pytanie spędza sen...

Popularne kategorie