Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  19 maja w Turcji: Dzień Atatürka, Młodzieży i Sportu

  19 maja w całej Turcji corocznie obchodzone jest święto państwowe, upamiętniające Mustafę Kemala Atatürka, a także celebrujące Dzień Młodzieży i Sportu. 

  W dniu 19 maja 1919 roku Mustafa Kemal Pasza dotarł do nadmorskiego miasta Samsun na promie Bandırma, gdzie przebywał przez tydzień w hotelu o nazwie Mantika Palas. W tym okresie brał czynny udział w tworzeniu tureckich sił oporu przeciw najeźdźcom. W dalszej kolejności, Atatürk udał się Havzy, a dalej do miasta Amasya. Wcześniej, jako inspektor 9. Armii, został wyznaczony przez rząd osmański do zakończenia konfliktów między narodem greckim i tureckim.  

  Data 19 maja 1919 jest uważana za dzień, w którym rozpoczęła się turecka wojna o niepodległość przeciwko okupacji mocarstw alianckich. Przybycie Mustafy Kemala Paszy do Samsun uznawane jest za pierwszy przystanek na drodze do powstania Republiki Tureckiej i jeden z punktów zwrotnych w historii Türkiye (Turcji). Dla Turków i Turczynek był to historyczny krok na drodze do narodowej niepodległości, modernizacji i demokratyzacji. Ten ruch zapoczątkował wojnę, która cztery lata później przekształciła naród we współczesną Turcję.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

  Po ustanowieniu republiki, już jako Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent i fundator Republiki Turcji, przywódca corocznie przywiązywał dużą wagę do daty 19 maja. Symbolicznie uznał także ten dzień za swoje urodziny. Atatürk przekazał również to święto młodzieży narodu tureckiego jako Dzień Młodzieży i Sportu.

  Corocznie w całej Turcji tego dnia celebrowane są obchody Dnia Atatürka, Dnia Młodzieży i Sportu (tur. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı), podczas których odbywają się pokazy, ceremonie sportowe i koncerty. Towarzyszą im także tłumne marsze, z udziałem młodzieży wznoszącej w górę tureckie flagi. Wiele osób odwiedza w tym czasie także Anitkabir, mauzoleum Atatürka w Ankarze, stolicy kraju. 

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj