Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Atrakcje Malty: Marsaxlokk, kolorowa wioska rybacka

  Marsaxlokk to urocza wioska rybacka położona na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty. Słynie z tradycyjnych kolorowych, drewnianych łodzi rybackich, zwanych Luzzu, wyrobów rękodzielniczych oraz tętniącego życiem niedzielnego targu rybnego.

  Marsaxlokk – informacje praktyczne

  • Marsaxlokk leży na południowo-wschodnim wybrzeżu Malty, około 10 kilometrów od stolicy kraju, Valletty. Najłatwiej dojechać tam samochodem lub autobusem. W Marsaxlokk zatrzymują się linie 81, 85 i 119. Aktualny rozkład komunikacji miejskiej można sprawdzić na stronie Malta Public Transport.
  • Nazwa miejscowości wywodzi się od arabskiego słowa „marsa”, oznaczającego „port” oraz słowa „xlokk”, co po maltańsku oznacza „południe”.
  • Jedna z miejskich legend głosi, że wioskę założyła grupa żeglarzy, którzy rozbili się u wybrzeży Malty i postanowili osiedlić się w okolicy.
  • Miasteczko szczyci się pięknymi widokami na Morze Śródziemne i tętniący życiem port, pełen kolorowych łodzi.
  • W Marsaxlokk znajduje się kilka hoteli i pensjonatów, a także apartamenty wakacyjne i wille. Noclegi oferują także pobliskie miejscowości – Birzebbuga czy Marsascala. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar Malty, do miasteczka można w krótkim czasie dotrzeć z każdego zakątka kraju – nocowanie w Marsaxlokk nie jest konieczne.
  PRZECZYTAJ:  Atrakcje Malty: średniowieczna Mdina, czyli Miasto Ciszy
  • Na Malcie panuje klimat śródziemnomorski, z gorącymi latami i łagodnymi zimami. Najlepszy czas na wizytę w Marsaxlokk to wiosna i jesień, kiedy pogoda jest łagodna i nie ma tłumów. W szczycie sezonu bywa tu bardzo gorąco i tłoczno.
  • Marsaxlokk słynie ze świeżych ryb i owoców morza, które serwowane są w wielu restauracjach i kawiarniach, zlokalizowanych wzdłuż nadmorskiej promenady.
  • W mieście znajduje się zaledwie kilka zabytków – wśród nich wieża św. Luciana (Fort San Lucian) i kościół Matki Bożej z Pompei. Odwiedzający mogą również zapoznać się z bogatym dziedzictwem i tradycjami rybackimi wioski.
  • Z uwagi na swój malowniczy charakter, wioska rybacka jest popularnym miejscem fotografów i miłośników mediów społecznościowych.

  Luzzu – tradycyjne maltańskie łodzie w Marsaxlokk

  Marsaxlokk słynie z tradycyjnych łodzi rybackich luzzu. Kolorowe, jaskrawe łódki zacumowane w lokalnym porcie są ikonicznym symbolem miejscowości. Zazwyczaj są wykonane z drewna, a sposób ich wytwarzania nie zmienia się od wieków. Typowa luzzu posiada głęboki kadłub w kształcie litery V oraz wysoki dziub, pomocny w dryfowaniu po wzburzonych maltańskich wodach. Rybacy najczęście malują je na jasne kolory, wśród których dominuje czerwień, żółć, błękit oraz zieleń. Wiele łodzi posiada namalowane Oka Horusa, symbolizujące ochronę, uzdrowienie i moc.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Jak wygląda Wielkanoc na Malcie? [tradycje, obchody, informacje praktyczne]

  Podczas gdy tradycyjne wykorzystanie łodzi straciło na znaczeniu wraz z modernizacją przemysłu rybnego, pozostają one ważną częścią dziedzictwa kulturowego Malty. Poza służeniem miejscowym rybakom, niektóre luzzu pełnią rolę atrakcji turystycznej, realizując rejsy wzdłuż wybrzeża. W ramach takiej wycieczki można m.in. odwiedzić pobliskie jaskinie oraz doświadczyć namiastki tradycyjnego stylu życia maltańskich rybaków. Rejs łodzią w Marsaxlokk można wykupić w lokalnym porcie.

  Targ rybny w Marsaxlokk

  Jedną z największych atrakcji maltańskiego Marsaxlokk jest targ rybny, odbywający się w każdą niedzielę, od samego rana do około 12:30. Poza świeżymi rybami i owocami morza, tego dnia maltańscy sprzedawcy oferują także m.in. lokalnie produkowany miód, dżemy owocowe, zioła, wino, warzywa, pamiątki i ubrania.

  - Advertisement -

  Fish market odbywa się w centrum Marsaxlokk, w pobliżu portu i koncentruje się wokół straganów sprzedających szeroką gamę ryb i owoców morza (m.in. krewetki, ośmiornice, kalmary). Największy ruch panuje tu wczesnym rankiem, kiedy rybacy wracają z nocnego połowu.

  PRZECZYTAJ:  Koloseum w Rzymie: Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą [bilety, udogodnienia, wskazówki, historia]

  Co warto zobaczyć w okolicach Marsaxlokk?

  Zaledwie 4 km od Marsaxlokk leży malownicza miejscowość Birzebbuga. Miasteczko słynie z malowniczej zatoki, która jest popularna wśród miłośników sportów wodnych. W mieście znajduje się piaszczysta plaża i niewielki naturalny port, nazywany Pretty Bay.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj