Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Atrakcje Rzymu: Usta Prawdy i kościół Santa Maria in Cosmedin

  Usta Prawdy i Bazylika Santa Maria in Cosmedin: Tajemnice starożytności i sakralnej architektury Rzymu. Zainspiruj się ich historią, poznaj wskazówki dla podróżujących i odkryj magię Wiecznego Miasta.

  W sercu Rzymu można natrafić na wyjątkową perełkę – Usta Prawdy (po włosku Bocca della Verità). To duża okrągła marmurowa rzeźba, eksponowana na lewej ścianie przedsionka kościoła Santa Maria in Cosmedin, zlokalizowanego na Placu Bocca della Verità. Miejsce to kiedyś tętniło życiem jako starożytne Forum Boarium, czyli targ bydlęcy.

  Według średniowiecznej legendy, kamienna maska potrafi odgryźć rękę każdemu oszustowi, który włoży w jej otwór swoją dłoń, bądź też wypowie fałsz w momencie, gdy ręka znajduje się w jej wnętrzu.

  - Advertisement -

  Usta Prawdy w Rzymie: tajemniczy starożytny kamień

  Usta Prawdy,  znane w języku włoskim jako jako Bocca della Verità, to antyczna marmurowa rzeźba wywodząca się ze starożytnego Rzymu. W praktyce jest dużym okrągłym kamieniem z marmuru, ważącym około 1300 kg. Ukazuje twarz, która jest kojarzona przez badaczy z wizerunkiem boga oceanów, Okeanosa. Marmurowe oblicze ma otwarte oczy, nozdrza i usta, przez co wydaje się skrywać liczne tajemnice. W dawnych czasach prawdopodobnie figura pełniła praktyczną funkcję jako tombino, czyli kanał, służący do odprowadzania wód deszczowych

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Gdzie w Wenecji kupić prawdziwe maski? Co warto wiedzieć o włoskim symbolu karnawału?

  Według jednej z popularnych hipotez archeologów, początkowo Usta Prawdy mogły stanowić przykrywkę dachu w Świątyni Herkulesa Zwycięskiego. Inna teoria sugeruje, że starożytni kupcy używali tego kamienia do odprowadzania krwi z ofiarowanych bogu Herkulesowi zwierząt. Kamień prawdopodobnie opuścił pierwotne miejsce w świątyni około XIII wieku i został umieszczony na ścianie kościoła Santa Maria in Cosmedin. W XVII wieku zajął swoje obecne miejsce, w portyku tej samej świątyni, pod adresem Piazza della Bocca della Verità 18.

  Przez wieki Usta Prawdy były interpretowane bardzo różnie. W średniowieczu narosły wokół nich legendy, głoszące, że kamień potrafi nawet przepowiadać przyszłość. Dziś Bocca della Verità stanowią jeden z najważniejszych symboli Rzymu, przyciągając turystów z całego świata, którzy w długich kolejkach oczekują na szansę dotknięcia rzeźby i włożenia dłoni w jej słynne kamienne usta. 

  PRZECZYTAJ:  Ogrody Borghese w Rzymie: historyczna zielona przestrzeń w centrum Wiecznego Miasta

  Posąg znalazł również swoje miejsce w kulturze masowej, m.in. w słynnym filmie „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem.

  - Advertisement -

  Santa Maria in Cosmedin: skarb rzymskiej architektury

  Obok tajemniczych Ust Prawdy znajduje się inny skarb Rzymu, wspomiany wcześniej Kościół Santa Maria in Cosmedin. To katolickie miejsce kultu, które powstało w VII wieku i jest efektem rozbudowy dokonanej za pontyfikatu papieża Adriana I. Budowla jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją długą historię, ale również ze względu na architekturę. Jej fasada jest skierowana na zachód i prezentuje charakterystyczne salienty, które nawiązują do struktury wnętrza z trzema nawami. Warto zwrócić uwagę na przedsionek kościoła, który zdobią architektoniczne detale wykonane przez Cosmatich, grupę włoskich artystów kamieniarzy z kilku rodzin, pracujących w Rzymie od początku XII wieku. 

  Usta Prawdy i kościół Santa Maria in Cosmedin – wskazówki praktyczne

  • Usta Prawdy znajdują się pod portykiem Kościoła Santa Maria in Cosmedin na Placu Bocca della Verità, niedaleko takich atrakcji, jak: Circus Maximus, Termy Karakalli, Forum Romanum i Wzgórze Palatyn. 
  • Najbliższą stacją metra jest Circo Massimo (linia B). Autobusy 23, 44, 81, 95, 160, 280, 628, 715 oraz 716 również zatrzymują się w pobliżu kościoła.
  • Aby przyjrzeć się Ustom Prawdy z bliska, należy wejść na teren należący do kościoła. Świątynia jest czynna od 9:30 do 17:00 w zimie (ostatnie wejście o 16:50) oraz od 9:30 do 18:00 w lecie (ostatnie wejście o 17:50).
  • Wejście do kościoła Santa Maria in Cosmedin jest darmowe. Jednak za możliwość zrobienia zdjęcia przed Ustami Prawdy należy uiścić 2 euro
  • W celu uniknięcia tłumów, warto odwiedzić Usta Prawdy wcześnie rano
  • Należy pamiętać, że wchodząc do bazyliki, należy odpowiednio się ubrać, zachowując szacunek dla miejsca kultu.
  PRZECZYTAJ:  Polecana książka o Turcji - PASCAL: "Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów"
  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj