15 C
Istanbul


Strona główna blog podróżniczy Europa Zwiedzanie Koloseum w 2020 roku

Zwiedzanie Koloseum w 2020 roku [ceny biletów, obostrzenia związane z COVID-19, informacje praktyczne i wskazówki]

-

Koloseum (wł. Colosseo) to potężny starożytny amfiteatr o owalnym kształcie, zlokalizowany w zabytkowym centrum Rzymu. Budowla jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta, jak również całych Włoch. W tym artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji, dotyczących obiektu, jak również zasad jego zwiedzania w roku 2020, w dobie pandemii koronawirusa.

Co to jest Koloseum? Burzliwa historia najważniejszej budowli w Rzymie

W okresie letnim, kiedy temperatury w Rzymie w ciągu dnia sięgają nawet 40 stopni, warto rozpocząć poranek od zwiedzania Koloseum, będącego bez wątpienia najsłynniejszą budowlą stolicy Włoch oraz najbardziej wyrazistym ucieleśnieniem wspaniałości Wiecznego Miasta. Amfiteatr Flawiuszów, jak brzmi druga, mniej znana nazwa obiektu, to eliptyczna budowla, wzniesiona w latach 70-72 do 80 n.e. na polecenie cesarza Wespazjana oraz jego syna Tytusa. Obiekt miał być prezentem dla ludu rzymskiego, a zarazem stanowić symbol militarnej potęgi Rzymu. Swoją nazwę Koloseum zawdzięcza ogromnemu, 40-metrowemu posągowi Nerona, który sąsiadował w przeszłości z budowlą.

“Gdy zbudowano Koloseum, zbudowano Rzym. Gdy Koloseum zostanie zburzone, upadnie też Rzym. Gdy upadnie Rzym, upadnie cały świat.”

Beda Czcigodny, mnich anglosaski żyjący w latach 672-735

Pierwotnie amfiteatr stanowił miejsce rozrywki dla ludu rzymskiego, pełniąc funkcję areny walk gladiatorów, a później także walk morskich oraz walk rozmaitych gatunków zwierząt. Obiekt mógł pochwalić się pojemnością 50 tys. widzów, a według niektórych źródeł nawet 80 tys. Z uwagi na swoją piętrową budowę, Koloseum umożliwiało podział stref dla poszczególnych mieszkańców Rzymu, według płci oraz statusu społecznego. Najgorsze miejsca były dedykowane kobietom, niewolnikom oraz najbiedniejszym. Pewne zawody, jak m.in. grabarze, były całkowicie pozbawione możliwości wejścia do wnętrza obiektu. Koloseum posiadało 80 wejść na wysokości parteru, dzięki czemu publiczność, licząca kilkadziesiąt tysięcy osób, była w stanie opuścić budynek w zaledwie kilka minut! Każdy kto miał okazję poznać tajniki branży koncertowej wie, że to wynik godny pozazdroszczenia dla niejednej nowoczesnej hali, a nawet stadionu. Nie bez powodu więc, budowa wielu współczesnych obiektów koncertowych wzoruje się na rozwiązaniach znanych z Amfitetru Flawiuszów w Rzymie.

Trudno w to uwierzyć, jednak nim ta architektoniczna ikona Rzymu została otoczona opieką, doświadczyła również czasów, w których służyła jako kamieniołom i skład budowlany, z których pozyskiwano bloki do budowy innych kompleksów w mieście. Ten bezmyślny proceder powstrzymał papież Benedykt XIV, który w 1750 r. zainicjował odprawianie w każdy Wielki Piątek Drogi Krzyżowej wewnątrz Koloseum, zwracając Rzymianom uwagę na istotne miejsce, jakie budynek ten pełnił w dziejach chrześcijaństwa. Zwyczaj corocznej Drogi w Krzyżowej w Koloseum, której przewodniczy głowa Kościoła Katolickiego, przetrwał do czasów współczesnych i, z małymi wyjątkami, odbywa się corocznie. W 2020 roku po raz pierwszy od 56 lat Droga Krzyżowa nie prowadziła przez rzymskie Koloseum, z uwagi na pandemię koronawirusa

Co można zobaczyć w Koloseum?

Rzymskie Koloseum to bardzo duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m oraz wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, z galeriami komunikacyjnymi, a także z areną i jej systemem podziemnych korytarzy. W tych ostatnich w starożytności mieszkali gladiatorzy oraz zwierzęta, które można było z łatwością przetransportować na arenę, przy pomocy szeregu wind oraz ramp. Budynek składa się z czterech kondygnacji.

Oprócz podziwiania samej konstrukcji, w Koloseum można również dowiedzieć się sporo o historii budowli. Korytarze obiektu wypełniają gabloty prezentujące artefakty związane z amfiteatrem, jak również liczne tablice informacyjne, opowiadające historię tego miejsca.

Dziury w murach Koloseum – skąd się wzięły?

Przyglądając się z bliska murom Koloseum, z łatwością można dostrzec w nic niezliczone ilości charakterystycznych małych dziur i wnęk. Jeszcze w XVI wieku Rzymianie byli przekonani, że owe dziury to pozostałości po Gotach i Wandalach, będące efektem ich najazdów na Wieczne Miasto. Mieszkańcy Rzymu postrzegali je jako dowód wielkości i potęgi budynku, który oparł się próbom zniszczenia. W rzeczywistości, “dziury” to pamiątka po żelaznych hakach, które spinały elementy fasady, niczym klamra. Warto pamiętać, że obecny kształt Koloseum to zaledwie szkielet dawnej świetności budynku, którego fasada w starożytności była m.in. obłożona białym marmurem. Najbardziej wartościowe surowce zrabowano lub wykorzystano do budowy innych gmachów w Rzymie, odsłaniając tym samym niedoskonałości Koloseum, w tym także owe wnęki.

Ile kosztuje bilet do Koloseum, w jaki sposób go zakupić oraz na co uważać? 

Z uwagi na sytuację epidemiczną, w chwili obecnej bilety do Koloseum można zakupić wyłącznie drogą online na TEJ, oficjalnej stronie. Niech Was nie zmyli ogromna ilość naciągaczy, którzy niemalże całodobowo krążą wokół obiektu, oferując sprzedaż biletów i sugerując, że kasa została zamknięta, a oni sami są Waszą ostatnią deską ratunku. Oferowane przez nich bilety mają zwykle mocno wywindowane ceny lub są fałszywe! W sezonie letnim 2020 nie było najmniejszego problemu z zakupem biletów do obiektu online, nawet w dniu planowanej wizyty. W przypadku powrotu masowej turystyki do Rzymu, z pewnością warto będzie zadbać o nabycie wejściówek z wyprzedzeniem. 

Ceny i rodzaje biletów do Koloseum w 2020 roku:

  • 18,00€ – bilet zwykły, pozwalający na zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum oraz wzgórza Palatyn. Bilet jest ważny przez 24 godziny od pierwszego użycia, umożliwiając jednak wyłącznie jedno wejście do Koloseum oraz jedno wejście na teren archeologiczny Forum Romanum-Palatyn, w tym aktualnej wystawy. Na zwiedzanie Koloseum przeznaczono 45 minut, jednak w praktyce indywidualni goście nie są z tego czasu rozliczani. 
  • 11,5€ – A.R.T. – zredukowany bilet popołudniowy, pozwalający na zwiedzanie areny Koloseum (dolna kondygnacja), Forum Romanum oraz wzgórza Palatyn od godz. 14:00 do zamknięcia stanowisk archeologicznych. Wejściówka umożliwia wyłącznie na jednorazowe wejście do Koloseum (dostęp do areny) oraz tylko jedno wejście na obszar Forum Romanum-Palatyn, w tym również na aktualną wystawę. 
  • 24,00€ – Koloseum, Forum Romanum-Palatyn Full Experience – bilet rozszerzony, ważny przez 2 dni od pierwszego wejścia, zawierający: wejście do Koloseum (arena) między godziną 10:30 a 14:30, wejście na Forum Romanum-Palatyn (obszar archeologiczny) w godzinach 10:30 – 16:15, a także możliwość odwiedzenia w godzinach 12:00 – 18:00 takich miejsc, jak Museo Palatino, Casa di Augusto oraz Santa Maria Antiqua

Czy bilet do Koloseum jest wart swojej ceny?

Współcześnie Koloseum to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Rzymu, jak również całego kraju, której widok wzbudza zachwyt milionów turystów z całego świata. Od 1980 roku, historyczne centrum Rzymu, w tym także Koloseum znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla!

Jak dotrzeć do Koloseum?

Koloseum, podobnie jak wiele innych najważniejszych zabytków Rzymu, może pochwalić się znakomitą lokalizacją oraz bezpośrednią bliskością stacji metra. Do Amfiteatru Flawiuszów można dotrzeć niebieską linią metra B, wysiadając na stacji o nazwie “Colosseo“. Bilety na metro można zakupić w specjalnych biletomatach, zlokalizowanych przy wejściu na stacje lub też płacić bezpośrednio przy wejściu na peron, przykładając kartę płatniczą do czytnika na bramce.

Dojazd z centrum Rzymu

Koloseum znajduje się w obrębie historycznego centrum Rzymu, dlatego też z łatwością można dotrzeć do zabytku na piechotę. Do budowli prowadzi droga Via dei Fori Imperiali, przekształcająca się w Piazza del Colosseo, a także Via Celio Vibenna. Amfiteatr jest oddalony o około 40 m od Forum Romanum, 1 km od Placu Weneckiego, 1,6 km od Fotanny di Trevi, a także 1,8 km od Panteonu.

Dojazd z lotniska Fiumicino

Dojazd z Fiumicino Aeroporto do Koloseum zajmuje około 45 minut. Pierwszy etap podróży to szybki pociąg Leonardo Express, obsługiwany przez TRENITALIA, odjeżdżający z dworca, zlokalizowanego bezpośrednio przy lotnisku. Czas trwania podróży kolejną wynosi 32 minuty, a trasa kończy się na dworcu kolejowym Roma Termini, skąd w prosty sposób można przesiąść się na metro linii B, zmierzające w kierunku Laurentina. Od Roma Termini do Colosseo dzielą nas zaledwie 2 stacje.

Dojazd z Watykanu

Z Watykanu do Koloseum najprościej dotrzeć metrem, rozpoczynając podróż na stacji Ottaviano (pomarańczowa linia metra A), gdzie wybieramy kierunek Anagnina. Z Ottaviano pokonujemy 6 stacji aż do Roma Termini, gdzie przesiadamy się na niebieską linię B (kierunek Laurentina) i przemierzamy kolejne dwie stacje w kierunku Colosseo.

Dojazd z dworca Roma Termini

Dotarcie niebieską linią metra B z Roma Termini do stacji Colosseo zajmuje zaledwie 5 minut. Wsiadamy w pociąg jadący w kierunku Laurentina, pokonujemy stacje Cavour i wysiadamy na Colosseo.

Jak wygląda zwiedzanie Koloseum w czasach pandemii COVID-19?

Posiadacze biletów są proszeni o ustawianie się w kolejce do wejścia na 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania, wskazaną na bilecie. Turyści powinni pamiętać o konieczności zachowania dystansu społecznego oraz o obowiązku nałożenia maseczki ochronnej, którą należy mieć na sobie podczas całego zwiedzania.

Bezpośrednio przed wejściem do Koloseum, wszystkim gościom mierzona jest temperatura ciała. W sytuacji, w której pomiar wykaże temperaturę przekraczającą 37,5 °, posiadacz biletu nie zostanie wpuszczony do wnętrza obiektu. Kolejny etap to przejście przez bramkę bezpieczeństwa, uwzględniający konieczność przekazania bagażu do skanera, podobnego do tych, z jakimi mamy do czynienia na lotniskach. Całą zawartość bagażu, w tym również telefon komórkowy, należy umieścić na specjalnej plastikowej tacy, która jest następnie skanowana. Po pomyślnym przejściu kontroli bezpieczeństwa, pozostaje tylko zdezynfekować dłonie przy użyciu dostępnych przy wejściu do Koloseum dozowników z żelem antybakteryjnym. 

Choć cały ten proces brzmi na nieco skomplikowany, w sierpniu 2020 nasze wejście do Koloseum, uwzględniające każdy z tych etapów, było bardzo sprawne i zajęło około 5-6 minut

Wieczór z widokiem na Koloseum

Bez względu na to, czy zdecydowaliście się wejść do środka Koloseum, czy też obejrzeć je wyłącznie z zewnątrz, nie zapomnijcie przyjrzeć się budowli również o zachodzie słońca oraz późnym wieczorem! Zmierzch to świetny moment na wykonanie pamiątkowych zdjęć, z amfiteatrem w tle. Doskonałym punktem do realizacji sesji zdjęciowej jest murek na wzgórzu, na które prowadzi ulica Via Nicola Salvi.

Wieczorem budynek starożytnego amfiteatru zostaje podświetlony, co dodaje mu jeszcze większego uroku. Jeśli podobnie jak ja, uwielbiacie taki klimat, koniecznie zaplanujcie kolację w jednej z restauracji, zlokalizowanych w pobliżu. Oprócz tych oczywistych knajpek, mieszczących się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, jest także wiele nieco bardziej oddalonych, z perspektywy których Koloseum wciąż prezentuje się znakomicie! W poszukiwaniu romantycznego wieczornego widoku z Koloseum w roli aktora drugiego planu, warto zajrzeć m.in. na ulicę Via degli Annibaldi.

Zdjęcia dołączone do tego tekstu zostały wykonane aparatem Canon EOS R i obiektywem Canon RF 24-70 f/2.8, wypożyczonym nam przez firmę Fotoforma. Dziękujemy!

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close