Podróż samochodem po Turcji daje dużą swobodę, ale wymaga zrozumienia jednej rzeczy: na wielu kluczowych trasach opłaty pobierane są elektronicznie. Nie działa tu klasyczny model „bilet przy wjeździe – płatność przy wyjeździe”. Zamiast tego funkcjonuje HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), czyli system automatycznego naliczania opłat za przejazd.

Jeżeli planujesz trasę między dużymi miastami – Stambuł, Izmir, Ankara, Bursa, Antalya – niemal na pewno zetkniesz się z tym rozwiązaniem.
Na czym polega system HGS
W uproszczeniu: pojazd musi być przypisany do aktywnego konta HGS, a opłata za przejazd jest pobierana automatycznie w momencie minięcia bramki lub bramownicy.
Na szybie samochodu znajduje się naklejka (tag RFID), która jest skanowana podczas przejazdu. System rozpoznaje numer pojazdu i nalicza odpowiednią kwotę w zależności od odcinka oraz klasy auta.
W wielu miejscach nie ma już fizycznych szlabanów. Samochód przejeżdża normalnie, a opłata „schodzi” z przypisanego salda. Nie zatrzymujesz się, nie płacisz gotówką, nie podchodzisz do okienka.
To kluczowe dla turysty przyzwyczajonego do tradycyjnych bramek.

Gdzie obowiązuje HGS
System obejmuje przede wszystkim:
- autostrady (oznaczone jako otoyol),
- mosty, zwłaszcza strategiczne przeprawy w rejonie Stambułu,
- wybrane tunele i odcinki szybkiego ruchu.
Nie wszystkie drogi w Turcji są płatne. Wiele tras regionalnych i lokalnych pozostaje bezpłatnych. Jednak przy planowaniu przejazdu między dużymi aglomeracjami należy zakładać, że pojawią się odcinki objęte HGS.
Auto z wypożyczalni – co trzeba wiedzieć
W praktyce turystycznej to najczęstszy scenariusz.
Większość samochodów z wypożyczalni posiada aktywny system HGS. Nie oznacza to jednak, że temat można zignorować.
Opłaty są zazwyczaj:
- doliczane po zakończeniu wynajmu,
- pobierane z karty z opóźnieniem,
- czasem powiększone o opłatę administracyjną.
Najrozsądniejsze działanie przed wyjazdem z parkingu to:
- upewnić się, że samochód ma aktywną naklejkę HGS,
- zapytać, w jaki sposób będą rozliczane przejazdy,
- sprawdzić, czy firma dolicza dodatkową prowizję.
Najczęstszy błąd turystów polega na założeniu, że opłaty są „w cenie wynajmu”. Zazwyczaj nie są.

Własny samochód lub auto na zagranicznych tablicach
Jeżeli wjeżdżasz do Turcji własnym pojazdem, musisz posiadać przypisany system HGS oraz środki na koncie.
Naklejkę HGS można uzyskać w punktach operatora (najczęściej w placówkach pocztowych PTT). Konto musi być zasilone, aby opłaty mogły być automatycznie pobierane.
W przypadku samochodów z zagraniczną rejestracją procedura może wymagać okazania dokumentów pojazdu. Warto załatwić to niezwłocznie po przekroczeniu granicy, aby uniknąć naliczenia przejazdów nieopłaconych.
Co się dzieje, gdy nie masz aktywnego HGS
Jeżeli system zarejestruje przejazd bez przypisanego konta lub bez środków, powstaje tzw. przejazd naruszeniowy. W określonym czasie można go uregulować, jednak zwlekanie może prowadzić do naliczenia dodatkowych opłat.
W praktyce nie warto liczyć na „przejechanie bez konsekwencji”. System działa sprawnie, a pojazdy są identyfikowane.

Od czego zależy wysokość opłat
Koszt przejazdu nie jest stały. Zależy od:
- klasy pojazdu (osobowy, większy, dostawczy),
- długości płatnego odcinka,
- rodzaju infrastruktury (autostrada, most, tunel).
Dlatego budżet na przejazdy między miastami może się różnić w zależności od trasy.
Jak planować trasę w praktyce
Jeżeli zależy Ci na minimalizacji kosztów, warto:
- sprawdzić alternatywne drogi regionalne,
- uwzględnić czas przejazdu – drogi bezpłatne bywają wolniejsze,
- pamiętać, że w okolicach Stambułu system płatnych odcinków jest rozbudowany.
W trasach typowo turystycznych (np. Stambuł–Bursa, Stambuł–Izmir, Antalya–Alanya) płatne odcinki są raczej normą niż wyjątkiem.

Najważniejsze wnioski praktyczne
Nie szukaj punktu płatności przy bramce – system działa automatycznie.
Jeśli wynajmujesz auto, ustal zasady rozliczenia opłat.
Jeżeli wjeżdżasz własnym samochodem, zadbaj o aktywne HGS i saldo.
Dla turysty HGS nie jest skomplikowany, ale wymaga świadomości. Brak wiedzy nie zwalnia z opłat, a przejazdy rejestrowane są automatycznie.
Jeśli planujesz konkretną trasę, mogę rozpisać ją logistycznie: gdzie pojawią się odcinki płatne i jak to wpływa na czas oraz organizację podróży.




