Gratka dla wszystkich fanów tureckiej muzyki. Baba Zula zagra w Lublinie!

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Choć fanów kultury tureckiej nad Wisłą nie brakuje, okazja, by posłuchać na żywo artystów z Turcji zdarza się bardzo rzadko. Tym mocniej ucieszył mnie widok line-up’u tegorocznej edycji Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018, podczas której wystąpią m.in. stambulska BaBa ZuLa oraz formacja Dirtmusic, współtworzona przez Murata Ertela. Wydarzenie odbędzie się w dniach 28 czerwca – 1 lipca w Lublinie.

DIRTMUSIC
Czwartek 28 czerwca 2018 godzina 21:30

W skład tej unikalnej formacji wchodzi trzech niezwykłych artystów. Pierwszy z nich to Chris Eckman – współzałożyciel słynnej wytwórni Glitterbeat Records, muzyk (m.in. The Walkabouts), kompozytor, producent, autor soundtracków filmowych i propagator wartościowej muzyki z całego świata. Drugi to Hugo Race – słynny Australijczyk, nieszablonowy gitarzysta, songwriter, lider grup The True Spirit oraz The Fatalists. Przez lata związany z kultową formacją Nicka Cave’a czyli The Bad Seeds. To właśnie ich spotkanie zapoczątkowało projekt oparty na połączeniu gitarowego rocka, poszukiwaniach muzycznej awangardy oraz folkloru z różnych stron świata. Pustynne brzmienia pochodzące z Mali, gdzie muzycy nagrali jeden ze swoich albumów, łączą się tu w unikalny sposób z rock’n’rollem i bluesem oraz z opowieściami o granicach i ścianach, zimnych frontach i zimnych sercach, dając prawdziwie genialny i przejmujący efekt. Jak powiedział o muzyce Dirtmusic trzeci z członków grupy, na co dzień lider Baba Zuli – Murat Ertel – „potrzebujemy takiej muzyki, aby pozostać przy zdrowych zmysłach”.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Muzeum The Ramones w BerlinieBABA ZULA
Piątek 29 czerwca 2018 godzina 19:00

Baba Zula to jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów tureckiej sceny niezależnej. Gdziekolwiek się pojawi, jest uwielbiany przez widownię i trudno się dziwić, bo ich koncerty to niesamowite muzyczne show, bogate zarówno w dźwięk, jak i warstwę wizualną. Grupa działa nieprzerwanie od 1996 roku, a jej specjalnością jest czerpanie z tureckiej muzyki psychodelicznej lat 60. i 70. oraz rdzennych brzmień folkowych i tradycyjnych. Do tego dochodzi niestandardowe instrumentarium jak choćby elektryczny saz, elektryczny oud, a nawet drewniane łyżki wykorzystywane na koncertach oraz szalone, barwne kostiumy i stylizacje artystów. Dziś Baba Zula to jeden z czołowych zespołów w katalogu Glitterbeat, mający na koncie kooperacje choćby z Jakim Liebezeitem czy Mad Professorem.

Poza muzyką, którą oprócz scen będzie można znaleźć na Targach Małych Wydawców, na wydarzenie składają się także seanse kinowe, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja ukraińskich filmów animowanych dla dzieci i dorosłych, które na przestrzeni wielu lat powstawały w tamtejszych studiach filmowych, tworząc bogatą i ciekawą historię ukraińskiej animacji.Nie zabraknie także spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku w ramach Wschodniego Expressu przygotowaliśmy aż 6 premier wydawniczych: „Sonia” Kateryny Babkiny, „Pokój do smutku” Andrija Lubki, „Wakacje nad Letą” Hałyny Kruk, „Cyrk i inne wiersze” Julii Cimafiejewej, „Wasi, nasi oraz inni” Ołeksandra Bojczenko oraz „Poprzednie życie” Mykoły Riabczuka. Cykl literacki otworzy wykład Mykoły Riabczuka o trudnej miłości, literaturze, Europie Wschodniej i „Europie Prawdziwej”. W programie także debaty o Ukrainie, najnowszej literaturze zza naszej wschodniej granicy oraz o przekładzie i dylematach tłumaczy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Weekend w Lublinie. Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2018

W ramach Innych Brzmień będzie można również zobaczyć wystawę „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa”, artysty uważanego za pioniera fotografii etnograficznej i obyczajowej w imperium carskim. Zaprezentowane będą też efekty projektu dokumentacyjnego Yevgena Nikiforova, który od 2013 roku odwiedza wszystkie regiony Ukrainy, aby sfotografować lokalne dzieła sztuki monumentalnej oraz ustalić ich historię (wystawa pt. „Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy). Warto zwrócić także uwagę na wystawę plakatów wykonanych przez ilustratorów ukraińskich pt. „Yellow&Blue – obraz współczesnej Ukrainy”, która poprzez język graficzny pokazuje tradycje, lokalizacje i cechy naszego wschodniego sąsiada, które nie są łatwe do znalezienia w przewodnikach.

Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.Line-up tegorocznej edycji Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 dostępny TUTAJ

Materiały: Organizator

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close