Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Wyobraźcie sobie dziesiątki drewnianych łodzi, gromadzące się przy nabrzeżu rzeki, spośród których każda to pływający stragan, serwujący egzotyczne pyszności. A wśród nich m.in. soczyste tropikalne owoce, smażone ryby oraz inne przysmaki tajskiej kuchni. Tak właśnie wygląda najsłynniejszy Pływający Targ w Tajlandii, znany także pod angielską nazwą Floating Market oraz tajską Damnoen Saduak. Ta obowiązkowa atrakcja turystyczna, zlokalizowana w pobliżu Bangkoku zachwyci (prawie) każdego smakosza i miłośnika zakupów! 

TargNaWodzie 14 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)

Pływający Targ – godziny otwarcia

Najsłynniejszy tajski pływający targ zlokalizowany jest ok. 90 km na zachód od Bangkoku. Samochodem lub autobusem można tu dotrzeć ze stolicy Tajlandii w półtorej godziny. Planując wycieczkę do Damnoen Saduak warto nastawiać się na bardzo wczesny wyjazd ze stolicy kraju. Targ odbywa się codziennie między godziną 7:00 a 11:00. W południe miejsce pustoszeje, zatem przyjazd tutaj w późniejszych godzinach nie ma większego sensu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Blue Temple - słynna "niebieska świątynia" na północy Tajlandii

Jak dotrzeć?

Najłatwiejszym sposobem na dotarcie do Damnoen Saduak jest wykupienie kilkugodzinnej wycieczki, w jednym z niewielkich biur podróży, jakie spotkać można na każdym kroku w Bangkoku. Za około 800 BHT turyści mają zwykle zagwarantowany odbiór i dowóz do hotelu, przejazd busem na miejsce targu, jak również anglojęzycznego przewodnika (z tym w praktyce bywa bardzo różnie). W cenę wycieczki bardzo często wliczony jest rejs po okolicznych kanałach łódką typu long tail, a także wizyta na słynnym targu na torach – Mae Klong. Z uwagi na godziny funkcjonowania targu, odbiór turystów z hotelu odbywa się zwykle między godz. 6:30 a 7:00 rano.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Atrakcje Tajlandii: Dom Jima Thompsona w Bangkoku


TargNaWodzie 1 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 3 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 4 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 5 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)

Pływający Targ – historia

W przeszłości kanały wodne stanowiły główne źródło komunikacji mieszkańców Bangkoku oraz sąsiadujących z nim wsi i miasteczek. To właśnie wokół nich skupiało się życie kupców i rolników, którzy poruszając się drewnianymi łodziami sprzedawali swoje towary. Dziś Tajowie nie muszą już handlować na rzekach, a pływające targi funkcjonują przede wszystkim jako atrakcja turystyczna.

Rolnicy oraz sprzedawcy przybywają na ten największy tajski pływający targ o świcie. Na swoje łodzie zabierają m.in. tropikalne owoce, kwiaty, ryby, mięso, popularne lecznicze maści oraz pamiątki. Wszystko to tworzy niesamowicie kolorowy i egzotyczny obraz, przyciągający fotografów z całego świata.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Tajlandia - największe atrakcje wyspy Koh Samui
TargNaWodzie 6 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 7 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 8 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 9 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)

Pływający Targ – co kupić?

Damnoen Saduak to znakomite miejsce dla wszystkich miłośników pamiątek oraz zakupoholików. Oprócz warzyw i owoców można tu znaleźć także m.in. słynne tajskie maści, sprzedawane przez charakterystycznie wyglądające Tajki z koszykami zawieszonymi na szyi. Zdaniem miejscowych kobiet te niewielkie słoiczki skrywają w sobie cudowne mikstury, działające na wszystko – od pryszczy, przez ukąszenia komarów, aż po ból głowy i brzucha. W praktyce maści te cechuje przede wszystkim ładny i bardzo intensywny zapach oraz użyteczność podczas wykonywania masażu.

Pływający Targ to także przestrzeń dla niezliczonych ilości straganów, na których zakupić można praktycznie wszystkie pamiątki związane z Tajlandią – figurki, ubrania, kosmetyki, przyprawy, kadziła i wiele innych. Ponieważ miejsce to obecnie funkcjonuje przede wszystkim z myślą o turystach, ceny są tu stosunkowo wyższe niż np. w Bangkoku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Atrakcje Bangkoku: targ na torach (Mae Klong)


TargNaWodzie 10 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 11 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 12 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 13 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)

Pływający Targ – krytyka

Część turystów uważa pływający targ w Damnoen Saduak za rozczarowujący. Dzieje się tak głównie ze względu na duży stopień komercjalizacji tego miejsca oraz tłumy innych turystów. Trudno oczekiwać jednak, aby jedna z największych atrakcji Tajlandii zagwarantowała nam kameralność oraz obcowanie wyłącznie wśród rdzennych mieszkańców. Pływający Targ pod Bangkokiem to współcześnie przede wszystkim rodzaj spektaklu ogrywanego każdego poranka na potrzeby przybywających tu tłumnie odwiedzających. Moim zdaniem jednak miejsce to nadal zachowało swój unikatowy klimat oraz charakter i bez wątpienia warto je odwiedzić!

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Transport w Bangkoku - jak podróżować po stolicy Tajlandii?
TargNaWodzie 15 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 16 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 18 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 19 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 21 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
TargNaWodzie 23 of 25 Atrakcje Bangkoku: Pływający Targ (Damnoen Saduak)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziękujemy firmie Olympus Polska za udostępnienie sprzętu fotograficznego. Zdjęcia zostały wykonane aparatem i obiektywami systemu OM-D.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

Krystyna 02/10/2018 - 22:17

Kolejny niezwykły targ, który warto zobaczyć :) Niestety ceny są tu faktycznie wysokie oj trzeba się targować, targować a pływając łodziami uważać na dłonie. Wato spróbować coconut pyszny i skutecznie łagodzi pragnienie :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 03/10/2018 - 10:06

Pełna zgoda! Do teraz pamiętam intensywny smak wody kokosowej, z owocu zakupionego od przemiłego Pana, który sprzedawał owoce w łodzi. :)

Odpowiedz
Marysia 16/02/2018 - 13:38

super sprawa

Odpowiedz
Mia 11/02/2018 - 15:07

to jest świtne, chciałabym tego doświadczyć

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close