Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Błękitny Meczet to XVII-wieczna świątynia muzułmańska w Stambule, będąca – podobnie jak sąsiadująca z nim Hagia Sofia – jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Budowla została wzniesiona za panowania sułtana Ahmeda I. Jest jednym z ostatnich przykładów “klasycznego okresu” sztuki islamskiej w Turcji.

BlekitnyMeczet 1 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule

Historia Błękitnego Meczetu

Budowie Meczetu Sułtana Ahmeda (1609 – 16) przyświecał cel uczynienia go najważniejszą świątynią muzułmańską w całym imperium osmańskim, a zarazem przyćmienia blasku okazałej Hagiii Sofii, znajdującej się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Projektantem świątyni był Sedefkâr Mehmet Ağa, znany i szanowany osmański architekt. W projekcie meczetu znalazło się aż sześć strzelistych minaretów, na wzór Świętego Meczetu w Mekce (któremu ufundowano później kolejny minaret, by podkreślić rangę świątyni). Zgodnie z chętnie powtarzaną zabawną legendą sześć minaretów jest wynikiem nieporozumienia i złej interpretacji intencji sułtana, który podczas rozmowy z architektem miał użyć słowa “altın” (złoto), a sam Sedefkâr usłyszał słowo “altı” (w języku tureckim oznaczające cyfrę sześć). Przydomek “błękitnymeczet zawdzięcza ozdobieniem go ponad 20 tysiącami ceramicznych płytek ze słynnego Izniku, skąd pochodziły najpiękniejsze wyroby ceramiczne w całym imperium osmańskim.

Imponujące wnętrze świątyni stanowi ogromna i jasna sala modlitw, której podłogę pokrywają czerwone dywany, a ściany zdobią dziesiątki tysięcy fajansowych kafli w błękitnej tonacji. Z kopuły nisko zwisają pokaźne okrągłe żyrandole, a naturalne światło dostarczane jest dodatkowo przez 260 okien wypełnionych witrażami. Zwiedzając wnętrze świątyni warto zwrócić uwagę na mihrab (ozdobną niszę w ścianie, wskazującą kierunek Mekki) oraz minbar (kazalnicę), wykonane z białego marmuru.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2020 roku? [AKTUALIZACJA - MARZEC 2020]


BlekitnyMeczet 3 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
BlekitnyMeczet 5 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
BlekitnyMeczet 2 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
BlekitnyMeczet 7 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet – informacje praktyczne

Turyści mogą poruszać się tylko po wyznaczonym obszarze sali modlitewnej, a obecni w meczecie strażnicy chronią, by nikt ze zwiedzających nie przedostał się na obszar modlitewny. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie (zwiedzający otrzymują jednorazowe reklamówki, w których mogą schować buty i zabrać je ze sobą do środka) oraz zakryć ramiona. Współcześnie stosunek Turków do turystów jest coraz bardziej liberalny, jednak warto samemu pamiętać o zadbaniu o należyty strój, nawet jeżeli nikt nie zwróci nam uwagi. Za wstęp do Błękitnego Meczetu nie jest pobierana opłata, jednak mile widziane są drobne datki na rzecz świątyni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czerwony tramwaj w Stambule

Turcja%2B20075 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule

Turcja%2B20074 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule

Dziedziniec Błękitnego Meczetu

Błękitny Meczet zlokalizowany jest w centrum ogromnego placu otoczonego murami, do którego wiedzie pięć bram. Do sali modlitw wchodzi się przez dziedziniec, w którego centrum znajduje się tradycyjny şadırvan, czyli fontanna ablucyjna (przeznaczona do rytualnego obmycia ciała przed modlitwą), współcześnie pełniąca wyłącznie funkcję ozdobną. Dziedziniec ablucyjny otaczają krużganki wsparte na 26 kolumnach, przykrytych sklepieniami w postaci trzydziestu kopuł. Dziedziniec jest zwykle pełen turystów, którzy ustawiają się w kolejce do wnętrza świątyni lub robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

Po zmroku Błękitny Meczet zostaje zjawiskowo podświetlony żółto-błękitnym światłem a atmosfera wokół budynku staje się iście magiczna. Nad pokaźną kopułą świątyni wirują zwykle stada głośnych mew, wydających z siebie charakterystyczny “śmiech”.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Büyükada / Wyspy Książęce - wczasy bez samochodu, z widokiem na Stambuł
BlekitnyMeczet 4 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
BlekitnyMeczet 8 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
BlekitnyMeczet 6 Największe atrakcje Turcji: Błękitny Meczet w Stambule
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

12 komentarzy

~Alicja Poradzińska 06/12/2015 - 13:39

Super strona, pięknie opisany Błękitny Meczet, chętnie bym tam pojechała :)

Odpowiedz
~Wapniaki Wdrodze 08/11/2014 - 15:10

Dopiero zaczynam przygodę z Twoim blogiem, ale już mi się podoba!

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 09/11/2014 - 10:22

Bardzo mi miło! :)

Odpowiedz
~inanord 08/11/2014 - 11:06

Czy wewnątrz Błękitnego Meczetu można robić zdjęcia lub filmować?

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 08/11/2014 - 12:52

Tak, nie ma z tym żadnego problemu, pod warunkiem że nie używamy flesza i nie kierujemy uwagi obiektywu w stronę modlących się osób.

Odpowiedz
~Karol Werner 07/11/2014 - 22:58

Jak nie lubię wielkich miast, tak Stambuł ‘oglądałbym’ ! :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 07/11/2014 - 23:09

Polecałabym :)

Odpowiedz
~Nadia, Aga, Łukasz 07/11/2014 - 22:28

musimy się tu w końcu pojawić – piękne miejsce…

Odpowiedz
~Asia | Byłem tu. Tony Halik. 07/11/2014 - 16:18

Błękitny Meczet mi się bardzo podobał, ale muszę przyznać, że Stambuł ogólnie mnie nieco rozczarował. Pozdrawiam z NYC :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 07/11/2014 - 21:00

Dzięki za odwiedziny :)) Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
~Marcin Wesołowski 07/11/2014 - 13:48

Piękne miejsce! Odwiedziłem je w maju 2012 roku i zdecydowanie obok Hagia Sofia, są to dla mnie najpiękniejsze miejsca w Stambule!

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 07/11/2014 - 21:00

Cieszę się, że mamy podobne odczucia:)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close