15 C
Istanbul


Strona główna blog podróżniczy Europa Cinecitta, czyli włoskie Hollywood na obrzeżach Rzymu

Cinecitta, czyli włoskie Hollywood na obrzeżach Rzymu

-

Jeśli lubicie włoskie kino, pewnie słowo „Cinecitta” obiło się Wam o uszy. Można je przetłumaczyć, jako „miasto kina” i to bardzo trafne tłumaczenie, bowiem Cinecitta to ogromne studio filmowe, położone na południu Rzymu.

Z owym miejscem związana jest spora część historii włoskiego kina. Tworzyło tu wielu reżyserów, z których najbardziej kojarzonym z Cinecittą był Federico Fellini. Studio powstało w roku 1937, nakręcono w nim ponad 3000 filmów, nie tylko włoskich, zajmuje powierzchnie 400 tysięcy metrów kwadratowych i jest cały czas czynne! W tej sytuacji nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności wycieczki do Cinecitty, poświęcając na nią niemal cały dzień.

Dojazd do studia jest bardzo prosty – przystanek metra linii A położony jest dosłownie tuż obok wejścia, nosi zresztą stosowną nazwę (zgadnijcie jaką… tak – Cinecitta :) ). Samo wejście wygląda dość niepozornie, na szczęście w okolicy nie ma żadnych innych atrakcji, więc nie sposób się pomylić. W środku wystarczy dopełnić formalności, związanych z biletami i można zaczynać.

Na terenie studia znajdują się dwie ekspozycje: właściwa wystawa, zatytułowana „Cinecitta Shows Off” mieści się w dwóch budynkach. W pierwszym, większym idziemy przed siebie, zwiedzając kolejne sale, w których oglądamy najpierw historię studia oraz ekspozycję, poświęconą największym filmom, które tutaj powstały. To m.in. „Ben-Hur”, „Cleopatra” czy „Rzymskie Wakacje”, ale jest i sala, poświęcona spaghetti westernom. Następnie zwiedzamy pokoje, dedykowane poszczególnym profesjom branży filmowej (sala reżyserów, scenarzystów itp.). Znajdują się w nich zarówno pamiątki, związane z wieloma włoskimi twórcami, jak i ogólne opisy tego, czym zajmują się osoby, piastujące konkretne stanowiska. Na końcu trafiamy do wnętrza łodzi podwodnej z filmu U-571, który również tu kręcono.

Drugi, mniejszy budynek zawiera otwartą w styczniu 2020 roku wystawę, poświęconą postaci Federico Felliniego „Felliniana – Ferretti dreams of Fellini”. Ferretti to Dante Ferretti, scenograf który współpracował z reżyserem. Wystawa zbudowana jest wewnątrz trzech pomieszczeń: w pierwszym w centrum znajduje się… oryginalny Fiat 125, którym Fellini dojeżdżał do Cinecitty i którym podróżował po Rzymie, podglądając życie jego mieszkańców. W drugim znajduje się wnętrze odjechanego domu publicznego, nawiązujące do filmu „Miasto kobiet”, a w ostatnim kino „Fulgor” z Rimini, w którym mały Federico poznawał klasyczne filmy.

Całości dopełnia ciekawa ekspozycja, znajdująca się na zewnątrz budynków, na placu przed muzeum. Jest tu ogromna głowa z „Casanovy” Felliniego, kareta i ogromny koń na biegunach z „Pinokia” Roberto Benigniego i wiele innych eksponatów.

W ramach biletu do muzeum mamy również możliwość wziąć udział w wycieczce po trzech planach filmowych, wraz z przewodnikiem. Pierwszy z planów do rzymskie, starożytne miasto – tu HBO kręciło serial „Rzym”. Zajmuje prawie 10 akrów powierzchni i jest jednym z największych planów filmowych na terenie studia. Drugim jest wnętrze świątyni z Jerozolimy, zbudowane na potrzeby filmu „Młody Mesjasz” z roku 2016. A trzecim Florencja z roku 1400 – ten plan stworzono na potrzeby serialu „Francesco” w roku 2002.

Plany rzeczywiście robią wrażenie, tym bardziej że w zasadzie można wszędzie wejść – a więc i „za kulisy” i zobaczyć, jak wyglądają rusztowania, podtrzymujące ściany. Nie ma problemu z fotografowaniem się na tle „antycznych” budynków, jedyny minus to język wycieczki – pani przewodniczka nie mówiła po angielsku, więc byliśmy skazani na wyłapywanie poszczególnych tematów z kontekstu (wycieczki anglojęzyczne odbywają się tylko w soboty o godzinie 11.00).

Ostatnią atrakcją, znajdującą się na terenie studia jest wystawa MIAC – w dosłownym tłumaczeniu to „Włoskie Muzeum Ruchomych Obrazów”. Zlokalizowane w bocznym budynku zawiera ekspozycję, pokazującą 120 lat historii włoskiego kina (ale i telewizji oraz radia) w atrakcyjnej, multimedialnej formule. Podobnie, jak w przypadku głównej ekspozycji, tu również idziemy przed siebie, wchodząc do kolejnych pokoi, zawierających instalacje, dźwięki czy fragmenty filmów, wyświetlane na ścianach. Robi to duże wrażenie, można bowiem niemal dosłownie wejść w świat filmu. Warto dodać, że do MIAC obowiązuje osobny bilet.

Informacje praktyczne

Cinecitta jest otwarta cały tydzień, za wyjątkiem wtorków, od 10.00 do 18.30. Kasy zamykane są o 16.30, a najlepiej do studia przyjechać rano.

Wstęp kosztuje 20 Euro (całość, czyli MIAC, wystawy i wizyta na planach filmowych) albo 15 Euro (wystawy i wizyta na planach filmowych).

Istnieje też możliwość zakupu biletów ulgowych. Wszystkie bilety, zniżki i godziny wstępu opisane są na oficjalnej stronie Cinecitty.

Obejrzyj krótką relację wideo z naszego pobytu w Cinecitta:

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close