Począwszy od 15 marca, aby wejść do większości przestrzeni publicznych w Turcji (w tym m.in. kawiarni, zakładów fryzjerskich, centrów handlowych, parków rozrywki oraz salonów gier) oraz wszystkich budynków państwowych, niezbędny jest indywidualny 10-cyfrowy kod śledzący HES (Hayat Eve Sığar). HES wymagany jest przez tureckie Ministerstwo Zdrowia także w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych). Kod pozwala śledzić aktywność osób poruszających się po Turcji, w tym m.in. korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, jak również odwiedzanie miejsc, w których występują duże skupiska ludzi. Główna idea kodu HES polega zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa i szybkim informowaniu osób o ryzyku niedawnego kontaktu z kimś zakażonym.
Kod HES w lutym 2021 pomógł wyrobić nam pracownik ochrony jednej z galerii handlowych w Kayseri. Odwiedzając inne centra zakupowe, mogliśmy już swobodnie korzystać z otrzymanego kodu QR.
W jaki sposób wygenerować kod HES?
Począwszy od 15 marca, kod HES jest generowany automatycznie dla wszystkich pasażerów, wypełniających obowiązkowy elektroniczny formularz wjazdu do Turcji – Türkiye’ye Giriş Formu, dostępny na stronie register.health.gov.tr. Osoby, które przebywają na terenie Turcji i nie posiadają kodu, mogą wygenerować go, korzystając z aplikacji mobilnej Hayat Eve Sığar.
Jak to działa w praktyce?
Do obsługi kodu niezbędna jest aplikacja Hayat Eve Sığar. W momencie wejścia do budynku państwowego lub też miejsca użyteczności publicznej, jesteśmy proszeni o okazanie indywidualnego kodu HES. Kod ten jest bezpośrednio skanowany przez pracowników konkretnego miejsca lub też jesteśmy proszeni o zeskanowanie wydruku kodu QR, eksponowanego przy głównym wejściu do obiektu. Po opuszczeniu obszaru powinniśmy kliknąć w aplikacji przycisk “exit”, widoczny w głównym panelu.
Co ciekawe, dzięki aplikacji Hayat Eve Sığar, Turcy mają możliwość tworzenia kodów QR także dla swoich prywatnych przestrzeni, jak np. dom czy samochód, a następnie eksponowania ich na drzwiach wejściowych dla wszystkich gości. Dzięki temu, obywatele mają szansę jeszcze bardziej wspierać działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze Turcji.
Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami!
Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.