Czy w Turcji jest koronawirus? [AKTUALIZACJA – kwiecień 2020]

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Czy w Turcji jest koronawirus? To pytanie zastanawia miliony turystów, planujących wakacje w tureckich kurortach, w sezonie letnim 2020. W dniu 10 marca Turcy poinformowali o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory, nad Bosforem odnotowano 34109 zakażonych oraz 725 ofiar śmiertelnych epidemii [08.04.2020].

Stambul 222 Czy w Turcji jest koronawirus? [AKTUALIZACJA   kwiecień 2020]

Jak donosi turecki portal Daily Sabah, na początku marca aż 26 krajów skorzystało ze specjalistycznej wiedzy Turcji na temat walki z koronawirusem. Prośby o wsparcie dotarły m.in. ze strony Włoch, Iranu oraz Korei Południowej. Potrzeba pomocy pojawiła się, gdy wirus zaczął szerzyć się w większości krajów sąsiadujących z Turcją, omijając jej terytorium. Niestety, dobra passa Turków w walce z epidemią koronawirusa nie trwała długo.

Jak przyznali Turcy, fakt, nad Bosforem przez długi czas nie odnotowywano przypadków koronawirusa, to nie przypadek, a efekt odpowiedniej i szybkiej reakcji władz. W początkowej fazie wybuchu epidemii w Chinach, Turcja była jednym z niewielu krajów, które jako pierwsze wprowadziły ekrany termiczne, mierzące temperaturę na granicach. Pierwsze trzy kamery termowizyjne zostały zainstalowane na lotnisku w Stambule już w styczniu. Tureckie władze błyskawicznie zareagowały również na pierwsze przypadki zarażenia, jakie odnotowano w Iranie. W lutym Turcy zaczęli stopniowo zwiększać środki ostrożności na granicy turecko-irańskiej, a – wraz z rosnącą liczbą zgonów oraz potwierdzonych przypadków zarażeń w Iranie – podjęto decyzję o ich zaostrzeniu. Wszystkie osoby wracające z Kom oraz Meszhedu, dwóch irańskich miast o największej liczbie odnotowanych przypadków zarażeń, zostały poddane kwarantannie. Ostatecznie, w związku z nasilającą się liczbą zarażonych SARS-CoV-2 w Iranie, Turcja podjęła decyzję o zamknięciu granicy z Iranem oraz wstrzymaniu wszystkich lotów między dwoma krajami. W następstwie tej decyzji, ministerstwo sprowadziło nad Bosfor wielu rodaków, przebywających w Iranie w trakcie wybuchu epidemii. Specjalny samolot z 142 osobami na pokładzie został przekierowany do Ankary, gdzie następnie wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zostali poddani kwarantannie tuż po przylocie.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2020 roku? [AKTUALIZACJA - MARZEC 2020]

W Turcji od wielu tygodni trwają intensywne działania dezynfekcyjne, mające na celu uchronić kraj przed rozwojem epidemii. Regularnie dezynfekowane są m.in. pojazdy komunikacji miejskiej. Na 44 stambulskich przystankach metrobusów, kursujących między europejską i azjatycką stroną miasta, zamontowano ręczne odkażacze. Turcy na masową skalę dezynfekują szkoły, a nauczyciele regularnie przypominają uczniom, jak chronić się przed wirusami. Prezydent Recep Tayyip Erdoğan zaapelował również do swoich rodaków o ograniczenia uścisków i pocałunków, w celu uniknięcia infekcji.

Rosnąca liczba zakażonych COVID-19 w Turcji

W dniu 10 marca Turcy poinformowali o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa, a kolejnych dniach pojawiły się doniesienia o kolejnych osobach. W ostatnich dniach liczba zdiagnozowanych przypadków nad Bosforem rośnie w dużym tempie.

Do 8 kwietnia 2020, nad Bosforem odnotowano 34109 zakażonych koronawirusem. Turecki minister zdrowia poinformował również o 725 ofiarach śmiertelnych epidemii.

Tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło decyzję o zamknięciu miejsc publicznych, takich jak kawiarnie, kina, siłownie czy sale weselne. Wcześniej zamknięto również bary, dyskoteki oraz kluby nocne. W Turcji obowiązuje obecnie również zakaz spotkań modlitewnych, w tym również piątkowych modlitw. Meczety pozostają jednak otwarte dla wiernych, którzy pragną pomodlić się w świątyni. 16 marca turecki rząd podjął również decyzję o zamknięciu szkół na dwa tygodnie oraz uniwersytetów na okres trzech tygodni.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

0 komentarz
0

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close