Czy w Turcji jest koronawirus? Kiedy Turcja otworzy granice dla turystów? [AKTUALIZACJA – lipiec 2020]

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Czy w Turcji jest koronawirus? Kiedy Turcja otworzy granice dla turystów? Te pytania zastanawiają miliony turystów, planujących wakacje w tureckich kurortach, w 2020 roku. W dniu 10 marca Turcy poinformowali o pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory, nad Bosforem odnotowano 199,906 zakażonych, 173,111 ozdrowieńców oraz 5,131 ofiar śmiertelnych epidemii [01.07.2020].

Początki epidemii koronawirusa w Turcji

Jak doniósł turecki portal Daily Sabah, na początku marca aż 26 krajów skorzystało ze specjalistycznej wiedzy Turcji na temat walki z koronawirusem. Prośby o wsparcie dotarły m.in. ze strony Włoch, Iranu oraz Korei Południowej. Potrzeba pomocy pojawiła się, gdy wirus zaczął szerzyć się w większości krajów sąsiadujących z Turcją, omijając jej terytorium. Niestety, dobra passa Turków w walce z epidemią koronawirusa nie trwała długo.

Jak przyznali Turcy, fakt, nad Bosforem przez długi czas nie odnotowywano przypadków koronawirusa, to nie był przypadek, a efekt odpowiedniej i szybkiej reakcji władz. W początkowej fazie wybuchu epidemii w Chinach, Turcja była jednym z niewielu krajów, które jako pierwsze wprowadziły ekrany termiczne, mierzące temperaturę na granicach. Pierwsze trzy kamery termowizyjne zostały zainstalowane na lotnisku w Stambule już w styczniu. Tureckie władze błyskawicznie zareagowały również na pierwsze przypadki zarażenia, jakie odnotowano w Iranie. W lutym Turcy zaczęli stopniowo zwiększać środki ostrożności na granicy turecko-irańskiej, a – wraz z rosnącą liczbą zgonów oraz potwierdzonych przypadków zarażeń w Iranie – podjęto decyzję o ich zaostrzeniu. Wszystkie osoby wracające z Kom oraz Meszhedu, dwóch irańskich miast o największej liczbie odnotowanych przypadków zarażeń, zostały poddane kwarantannie. Ostatecznie, w związku z nasilającą się liczbą zarażonych SARS-CoV-2 w Iranie, Turcja podjęła decyzję o zamknięciu granicy z Iranem oraz wstrzymaniu wszystkich lotów między dwoma krajami. W następstwie tej decyzji, ministerstwo sprowadziło nad Bosfor wielu rodaków, przebywających w Iranie w trakcie wybuchu epidemii. Specjalny samolot z 142 osobami na pokładzie został przekierowany do Ankary, gdzie następnie wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zostali poddani kwarantannie tuż po przylocie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Epidemia koronawirusa w Turcji okiem moich tureckich przyjaciół


Aktualna liczba zakażonych COVID-19 w Turcji

W dniu 10 marca Turcy poinformowali o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa, a kolejnych dniach pojawiły się doniesienia o kolejnych osobach.

Do 1 lipca 2020, nad Bosforem odnotowano 199,906 zakażonych koronawirusem. Turecki minister zdrowia poinformował również o 5,131 ofiarach śmiertelnych epidemii. 173,111 osób wyzdrowiało.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Koronawirus a zagraniczne wakacje. Czy biuro podróży odda pieniądze w przypadku odwołania wycieczki?

Co obecnie dzieje się w Turcji, w związku z epidemią koronawirusa? [AKTUALIZACJA: 1 lipca 2020]

 • Od 11 maja Turcy rozpoczęli proces łagodzenia środków ograniczających rozwój epidemii. Turcja otworzyła również galerie handlowe , salony fryzjerskie oraz niektóre sklepy, pod warunkiem reżimu sanitarnego. Warunkiem korzystania z zakładów fryzjerskich jest wcześniejsze umówienie wizyty, noszenie masek jak również dezynfekcja rąk.
 • Ponownie czynne są już resturacje i kawiarnie. Przy wejściach do obiektów, na klientów czekają środki dezynfekujące i woda kolońska. Wszyscy pracownicy są zobowiązani do noszenia masek, a klienci mogą zdejmować je tylko podczas jedzenia i picia. Personel dezynfekuje stoły po wyjściu każdego klienta, a meble są rozstawione tak, by możliwe było zachowanie dystansu społecznego.
 • 29 maja, po dwumiesięcznej przerwie, Turcja wznowiła wspólne modlitwy w meczetach, które pozostawały zamknięte od 16 marca. Modlitwy odbywają się jednak wyłącznie w południe, popołudniami oraz, w niektórych przypadkach, w trakcie piątkowych modlitw. Piątkowe modlitwy publiczne są zarezerwowane przede wszystkim dla obiektów posiadających duże dziedzińce, umożliwiające zachowanie dystansu społecznego. Nadal obowiązuje zakaz porannych, wieczornych oraz nocnych modlitw publicznych. Wierni mogą natomiast modlić się we wnętrzach świątyń w odosobnieniu. W ramach walki z epidemią, Turcy są proszeni o przynoszenie do świątyń własnych dywanów i koralików modlitewnych, jak również o wykonanie rytualnej ablucji przed modlitwą, w domu.
 • Wielki Bazar, jedno z najstarszych, największych i najczęściej odwiedzanych orientalnych targowisk w Turcji, zostanie ponownie otwarty 1 czerwca. Popularna atrakcja turystyczna została zamknięta 23 marca, w ramach działań mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii. Było to najdłuższe zamknięcie w ponad 550-letniej historii Kapalı Çarşı.
 • Plaże zlokalizowane w okolicach Stambułu zostały ponownie otwarte. W Şile, na północnym wybrzeżu Morza Czarnego po azjatyckiej stronie Stambułu, leżaki plażowe umieszczono co najmniej 2 metry od siebie, zgodnie z zasadami dystansu społeczngo.
 • Wraz z nadejściem sezonu letniego, Turcja zniosła zakaz wjazdu obcokrajowców na swoje terytorium. Przyjezdnych nie obowiązuje już także 14-dniowa kwarantanna.

Wakacje w Turcji 2020 – granice dla zagranicznych turystów są już otwarte!

Chcąc w pełni rozpocząć sezon turystyczny 2020, Turcja otworzyła swoje granice dla zagranicznych turystów oraz zniosła obowiązek 14-dniowej kwarantanny. Wraz z początkiem czerwca nad Bosforem ponownie uruchomiono infrastrukturę hotelową oraz restauracje, zachowując jednocześnie reżim sanitarny.

Turecki system certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych

Jak poinformował Mehmet Ersoy, turecki Minister Kultury i Turystyki, program certyfikacji hoteli i restauracji został przygotowany w oparciu o 132 kryteria, w tym m.in. przestrzeganie przepisów dotyczących higieny oraz praktykowanie dystansu społecznego. Pracownicy branży turystycznej przeszli szkolenia w zakresie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji. Zmiany dotyczą również serwowania posiłków – to personel donosi posiłki i napoje do stolików, a samoobsługa jest zabroniona. Turecki rząd przygotował również mapę szpitali, dostępnych w regionach turystycznych.Tzw. “Certyfikat Zdrowej Turystyki” szczegółowo określa kryteria, dotyczące zdrowia i higieny w liniach lotniczych, na lotniskach oraz innych węzłach transportowych, a także w hotelach, restauracjach, barach i kawiarniach. Uzyskanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, jednak jego posiadanie jest niezbędne w przypadku hoteli oferujących centra SPA.

Na tureckich lotniskach powstały tzw. punkty testowe COVID-19. Pasażerowie są zobowiązani do noszenia masek w terminalach, jak również przechodzą pomiar temperatury przy użyciu bezdotykowych termometrów lub bramek do bezdotykowego pomiaru temperatury.

Kluczowe założenia planu stopniowego otwierania miejsc turystycznych w Turcji:

 • maksymalna liczba osób w hotelu nie może przekroczyć 60% pojemności,
 • pomiar temperatury gości hotelowych
 • profesjonalna dezynfekcja wszystkich elementów wyposażenia pokoju hotelowego po wymeldowaniu każdego z gości,
 • po wymeldowaniu, pokój poddany wentylacji przez co najmniej 12 godzin,
 • unikanie zgromadzeń w dużych przestrzeniach hotelowych, jak m.in. lobby,
 • obowiązek noszenia masek oraz zachowania dystansu społecznego wśród gości,

Wakacje w Turcji w 2020 dla Polaków – czy są możliwe?

Niestety, loty z Polski do Turcji nadal się nie odbywają. O tym, kiedy polscy turyści będą mogli polecieć nad Bosfor zadecyduje polski rząd. W chwili obecnej nikt nie jest w stanie wskazać terminu, w którym taka decyzja może zostać podjęta.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

Roksana 04/07/2020 - 12:12

Witam. A jak wyglada sytuacja z maseczkami? Czytałam na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia Turcji, ze obowiązkowe jest noszenie w każdym miejscu publicznym.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close