Wielki Meczet w Diyarbakır – najstarsza islamska świątynia Mezopotamii

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Wielki Meczet (tur. Ulu Camii) w Diyarbakır stoi w miejscu dawnego kościoła chrześcijańskiego, poświęconego Tomaszowi Apostołowi, jednego z najstarszych kościołów w dziejach ludzkości. Współcześnie to z kolei najstarszy i jeden z najważniejszych meczetów w całej Anatolii. Przez niektórych, ta muzułmańska świątynia uznawana jest za piąte najświętsze miejsce w islamie. Budowla może pomieścić 5000 wiernych.

Wtorek 7992 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii

Ulu Camii to fascynujący kompleks budynków, pochodzących z wczesnego okresu Seldżuków. W najodleglejszych czasach w miejscu tym stał kościół chrześcijański, poświęcony Tomaszowi Apostołowi, który miał przebywać i nauczać w tym regionie tuż przed podróżą do Indii, gdzie zginął męczeńsko.

Gdy w 638 roku miasto Diyarbakır zostało zajęte przez Arabów, w miejscu, w którym niegdyś znajdował się kościół chrześcijański, zbudowano meczet. Budowla w późniejszym okresie została zamknięta, a następnie popadła w ruinę. W 1091 roku odbudowa meczetu została zlecona przez sułtana Malikszaha I, sułtana Wielkich Seldżuków w latach 1072 – 1092. Ukończona rok później konstrukcja została stworzona na podobieństwo Wielkiego Meczetu Umajjadów z Damaszku i łączy w sobie elementy syryjskiej architektury z typowo anatolijskimi dekoracjami. Podobnie jak wiele innych budowli w mieście, meczet został zbudowany z czarnego kamienia.Wielki Meczet składa się z prostokątnego dziedzińca o wymiarach 63 x 30 metrów, otoczonego od strony wschodniej i zachodniej portykiem jednonawowym, od północy budynkami z późniejszego okresu, a od południa długim i wąskim holem modlitewnym. Powszechnie uważa się, że wschodni protyk to rekonstrukcja dawnego rzymskiego budynku, jaki znajdował się w tym miejscu. Istnieją przypuszczenia, że w starożytności mógł mieścić się tu teatr.

Wtorek 7879 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7864 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7883 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7862 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii

Główne wejście do meczetu prowadzi przez monumentalny portal. Łuk, prowadzący na główny dziedziniec, zdobią płaskorzeźby przedstawiające lwa atakującego byka. Jak zauważają znawcy, zaprezentowane płaskorzeźby cechuje dosyć prymitywny styl, w stosunku do sąsiadujących z nimi wyszukanych napisów stworzonych w piśmie kufickim, najstarszej formie kaligrafii arabskiej, wywodzącej się z Mezopotamii. Fasada dziedzińca to dwukondygnacyjna kolumnada po stronie wschodniej, południowej oraz zachodniej, z jedną kondygnacją po stronie północnej. Dziedziniec Wielkiego Meczetu wyróżniają przepiękne rzeźby oraz dekoracje kolumn. Na środku dziedzińca znajduje się XIX-wieczna fontanna ablucyjna oraz platforma modlitewna na świeżym powietrzu. Do meczetu przylega charakterystyczny, kwadratowy minaret, zbudowany za panowania dynastii Artukidów.

Wtorek 7875 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7869 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7980 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7988 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii
Wtorek 7887 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii

Szukasz hotelu w okolicy?

Podczas pobytu w Diyarbakır zatrzymaliśmy się w hotelu Radisson Blu Hotel, który bardzo polecamy! Poniższa mapa prezentuje wszystkie aktualne oferty noclegów w mieście, dostępne w portalu Booking.com. Rezerwując hotel poprzez kliknięcie w mapę, wspierasz rozwój mojego bloga (otrzymam niewielką prowizję). Nie wpłynie to jednocześnie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)Booking.com
polandde1 1 300x159 Wielki Meczet w Diyarbakır  najstarsza islamska świątynia Mezopotamii

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w południowo-wschodniej Anatolii.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close