9.5 C
Istanbul
Strona główna Książki "Fatma. Moja arabska teściowa" - recenzja książki Nadii Hamid + KONKURS dla...

“Fatma. Moja arabska teściowa” – recenzja książki Nadii Hamid + KONKURS dla czytelników Styku Kultur

-

- Reklama -

Czy można być szczęśliwą w związku z Arabem? To pytanie regularnie zadaje sobie wiele Polek, których serce zdążył skraść wyznawca islamu z krajów arabskich lub które dopiero marzą o tym, by tak się stało, snując przy tym wizje orientalnego życia w cieniu dojrzewających daktylowców, z dala od “polskiej szarówki”. Autorka książkiFatma. Moja arabska teściowa“, wydanej w marcu 2021 nakładem wydawnictwa Novae Res, ukrywająca się pod pseudonimem Nadia Hamid, w swojej najnowszej powieści ponownie stara się przestrzec młode dziewczyny przed podejmowaniem nieostrożnych i pochopnych życiowych decyzji, które mogą zaważyć na ich całym życiu.

Nadia Hamid to Polka, która w latach 80. wyszła za mąż za studiującego w Polsce Libijczyka, a następnie zdecydowała się go poślubić i wyjechać wraz z nim i ich małym synkiem do odległej Libii, owładniętej dyktaturą Mu’ammara al-Kaddafiego. Co istotne, Nadia zdążyła dość dobrze poznać swojego wybranka przed ślubem. W oczach ukochanej, uchodził za osobę tolerancyjną i delikatną. W trakcie lat spędzonych w Gdańsku, Muchtar nauczył się polskiego, co umożliwiło mu m.in. błyskawiczne wspięcie się po szczeblach kariery naukowej oraz zdobycie uznania uczelnianych współpracowników. 

- Reklama -

Co było dalej? Czar prysł wraz z przylotem Nadii do Libii, gdy na horyzoncie pojawiła się Fatma, jej teściowa. Wyidealizowana przez swojego syna kobieta, jeszcze przed przybyciem chrześcijańskiej synowej do domu, postawiła sobie za cel ją zniszczyć. Do rosnącego napięcia między małżonkami zaczęły przyczyniać się także radykalnie odmienne obyczaje, prawo szariatu, jawna dyskryminacja i niemal wszechobecna w domu przemoc wobec kobiet. Mimo usilnych starań zaadaptowania odmiennej kultury i obyczajów nowej rodziny, przejawy coraz brutalniejszych zachowań męża skłoniły Nadię do rozpoczęcia walki o odzyskanie swojej godności oraz wolności. Kobiecie udało się wrócić do Polski pod koniec lat 90. Odtąd, skrywając się pod pseudonimem Nadia Hamid, regularnie publikuje kolejne powieści, mające na celu przestrzec młode dziewczyny przed nierozważnością.

Choć “Fatma. Moja arabska teściowa” to stosunkowo niewielka książka, ilość zawartych w niej emocji mogłaby posłużyć znacznie bardziej obszernej powieści. Oprócz ukazywania różnic kulturowych i problemów rodzinnych, autorka kreśli przed czytelnikiem również szeroki kontekst swojej historii – ciekawie opowiada o ówczesnej sytuacji politycznej Libii, a także o wielu aspektach lokalnej kultury, jak chociażby o tradycji obrzezania małych chłopców, barwnych zwyczajach weselnych, czy zwykłej sąsiedzkiej życzliwości. Nie wszystko o czym pisze, jest jednoznacznie złym wspomnieniem, czego przykładem jest chociażby przychylna Nadii postać jej teścia, któremu zawdzięcza zdrowie i życie. Mimo krzywdy, jakiej doznała w Libii, Polka ma w sobie również dużo empatii, rozumiejąc, że “zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zamienia żyzną glebę w nieużytek”. 

- Reklama -

Czy można być szczęśliwą w związku z muzułmaninem? Znam wiele kobiet, które są, a więc bez wątpienia można. Szansa na powodzenie związku z pewnością nie jest uwarunkowana narodowością, ani też wyznaniem partnera. Jeżeli życiowy wybór zostanie dokonany nierozważnie, w pośpiechu, bez wnikliwego poznania drugiej strony, jej otoczenia, rodziny i backgroundu, a wreszcie bez zadbania o siebie i swoje “ja” – szansa na niepowodzenie tej relacji jest duża zarówno w przypadku Polaka, jak i reprezentanta jakiejkolwiek innej nacji. Jeżeli więc, droga Czytelniczko, stoisz właśnie przed takim dylematem, zatrzymaj się i upewnij, czy decyzja, którą zamierzasz podjąć, jest tym, czego naprawdę chcesz i czy to na pewno odpowiedni moment na jej podjęcie. Profilaktycznie, sięgnij także po książkę “Fatma. Moja arabska teściowa“, by przekonać się, że nie każda romantyczna historia rodem z “Baśni z tysiąca i jednej nocy” ma swój happy end. Ale to przecież wcale nie oznacza, że Twoja nie będzie go miała. :)

P.S. A jeżeli, podobnie jak mnie, zupełnie nie dotyczy Cię temat przewodni tej powieści, i tak nie wahaj się jej przeczytać – naprawdę wciąga!


KONKURS!

Uwaga! Mam dla Was konkurs, w którym do wygrania są egzemplarze książki “Fatma. Moja arabska teściowa“. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy odpowiedzieć w komentarzu pod tym artykułem na pytanie konkursowe. 10 najbardziej kreatywnych odpowiedzi wygrywa! :) Konkurs potrwa do 9 marca 2021, do godz. 12:00.

Pytanie konkursowe: dlaczego chciałabyś/chciałbyś przeczytać najnowszą książkę nadii hamid?

Fatma 1 Fatma. Moja arabska teściowa  recenzja książki Nadii Hamid + KONKURS dla czytelników Styku Kultur

Regulamin Konkursu “Fatma. Moja arabska teściowa”

 1. Organizatorką konkursu jest Agnieszka Maury, autora bloga www.stykkultur.pl.
 2. Nagrodami w konkursie jest 10 nowych egzemplarzy książki “Fatma. Moja arabska teściowa“, ufundowanych przez wydawnictwo Novae Res.
 3. Konkurs trwa od 05 marca 2021 do 9 marca 2021, godz. 12:00. Odpowiedzi udzielone po zakończeniu konkursu nie będą brane pod uwagę.
 4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dodanie autorskiego komentarza pod artykułem konkursowym, zawierającego odpowiedź na pytanie konkursowe.
 5. Uczestnikiem konkursu może być każda osoba dorosła, posiadająca adres korespondencyjny na terenie Polski.
 6. Zwycięzcami zostanie dziesięć osób, których odpowiedzi na pytanie konkursowe zostaną uznane przez organizatorkę konkursu za najciekawsze i najbardziej kreatywne.
 7. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w formie komentarza autorki bloga, pod artykułem konkursowym, w ciągu 1 dnia od zakończenia konkursu.
 8. Po ogłoszeniu wyników, zwycięzcy zostaną poproszeni o przesłanie pełnych danych adresowych do wysyłki nagrody na adres agnieszka@stykkultur.pl.
 9. Nagrody zostaną wysłane pod wskazane adresy bezpośrednio przez wydawnictwo Novae Res.
 10. Organizatorka nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zgubienie, uszkodzenie lub zniszczenie przesyłek.
 11. Nadesłane dane osobowe uczestników będą przetwarzane przez organizatorkę wyłącznie w celu realizacji konkursu oraz wysyłki nagród. Dane będą chronione zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133/97, poz. 883). Uczestnikom konkursu przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
 12. Po wysyłce nagród wiadomości zawierające dane osobowe użytkownika zostaną trwale usunięte.
 13. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr4, poz. 27 z późn. zm.).
 14. Jako Organizatorka zastrzegam sobie prawo wprowadzenia zmian w regulaminie w trakcie trwania konkursu.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

 1. Bardzo dziękuję wszystkim uczestniczkom za udział w konkursie oraz kreatywne komentarze! 🧿🖤 Miło mi poinformować, że egzemplarz książki wygrały: Monika, Oliwia M, eukaliptusica, Joasiab21, Beata, Natalia, Mimoza, aga, LINA oraz Nadira. ✨ Proszę o przesłanie Waszych adresów korespondencyjnych do wysyłki nagród na agnieszka@stykkultur.pl.

  • Wow! Bardzo miła niespodzianka 🥰 Bardzo się cieszę i Bardzo Dziękuję za wyróżnienie 😘. Z góry lepszy nastrój mam 🤗 Na e-maila napiszę wieczorkiem lub w dniu jutrzejszym. Życzę milego dnia 🌷🌷🌷

 2. Najnowszą książkę autorki Nadii Hamid pt: ” Fatma. Moja arabska teściowa” chcę przeczytać z kilku powodów. Nakreślę to w punktach: 1. Lubię czytać książki wydane na papierze. 2. Nigdy jeszcze nie miałam przyjemności zapoznać się z twórczością autorki Nadii Hamid. 3. Przeczytałam 2 książki wydane wspólnie z wydawnictwem Novae Res i okazały się miłym zaskoczeniem. Obydwie zgodne z moim zainteresowaniem, w jednej akcja powieści toczy się w Tunezji, w drugiej w Indiach. 4. Od kilku lat interesuję się orientalizmem i wszystkim z tym związanym. 5. Nie tylko z powodu pandemii nie jest mi dane podróżowanie i poznawanie innych kultur, tradycji, obyczajów i zachowań w krajach Wschodu, które to najbardziej mnie interesują, dlatego staram się dużo czytać, oglądać filmy podróżnicze i wszystkie programy w naszej TV zwiazane z podróżami i poznawaniem różnych nacji. 6. Jak już wcześniej wspomniałam przeczytalam kilka książek i obejrzałam wiele filmów i programów związanych z moimi zainteresowaniami, ale jeśli chodzi o Libię, tylko w jednej książce dowiedziałam się troche o tym kraju, ale jeszcze za mało i nie czuję się usatysfakcjonowana, dlatego jest to następny powód do przeczytania tytułowego dzieła. 7. Zastanawiam się, co jest powodem zupełnie innych zachowań mężczyzn z tamtych rejonów świata, w zależności od kraju i kultury w której się znajdują. Inne zachowanie jeśli przebywają w naszej kulturze i inne jeśli są w kraju w którym się urodzili. Czy powodem jest kultura i tradycje w których wyrastali? Czy wpływ na to mają radykalne przekonania? Czy może nieprawidłowe interpretowanie wersetów ich świętej księgi? Na wiele pytań nie uzyskałam jeszcze odpowiedzi, dlatego chcę przeczytać tytułową książkę. Może nie na wszystkie moje wątpliwości da mi ona odpowiedź, ale na pewno wzbogaci moją wiedzę, poszerzy moje horyzonty, i wzbogaci mnie kulturowo. Pozdrawiam autorkę bloga Agnieszkę, autorkę książki Nadię oraz wszystkie uczestniczki konkursu 🤩

 3. Poznawanie odmiennych kultur, to pierwszy krok do rozwinięcia tolerancji. Choć kultura krajów arabskich, jej obyczaje, funkcjonowanie są dla mnie zupełnie niezrozumiałe, chcę im się lepiej przyjrzeć. Chcę przeczytać książkę Nadii Hamid, bo to historia przedstawiona oczami europejki, polski, która w brutalny sposób doświadczyła zetknięcia się z innym, niż znany dotychczas świat. Brutalny, bo nie była przygotowana na to co ją spotka. Brutalny, bo nagle musi zrezygnować z wszystkich przywilejów. Brutalny, bo okazuje się, że jej prawa, prawa kobiet, są tylko wspomnieniem przeszłości. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej kobiet zabiera głos i wykazuje się odwagą w walce o siebie, chcę dowiedzieć się jak z tym wyzwaniem poradziła sobie Nadia, która miała wyjątkowo utrudnione zadanie…

 4. Rodzina mojego męża, mimo że nie są Arabami ma arabskie pochodzenie.
  Chyba nie do końca ich rozumiem, zachowanie, sposób bycia, wychowania dzieci. Czasem jest to bardzo odległe od naszej rzeczywistości i sposobu myślenia. Nie wiem czy w książce znalazłbym pasujące elementy, ale przeczytać nie zaszkodzi :)

 5. Lubię czytać, lubię ciekawe książki o życiu, kulturze, problemach, ludzkich wzlotach i upadkach. Ich ciekawa fabuła przenosi mnie w innym wymiar i pomaga zbliżyć się czasami do nurtujących mnie problemów, a że akurat ta książka. Hmm tematykę tą lubię najbardziej, mam wielu znajomych muzułmanów, kiedyś byłam szaleńczo zakochana w jednym ale chyba właśnie ze strachu i z braku wystarczającej informacji zrezygnowałam z niej. Dlatego ciągle pogłębiam swoją wiedzę i uważam, że ta pozycja będzie kolejnym krokiem w dowiedzeniu się znowu czegoś nowego i zapewne interesującego.

 6. Chciałabym przeczytać książkę “Fatma. Moja arabska teściowa” dlatego, że uwielbiam pochłaniać wszelkiego rodzaju literaturę od książek dla dzieci po historię z życia wzięte. Książki pozwalają mi przenieść się w inny świat zapomnieć o życiowych niedolach, chorobach itd. Gdy mam dobry humor czytam książki razem z córką, gdy gorszy poszukuję literatury z życia wziętej gdzie mogę wylać łzy zwalając winę na piękną książkę, a ponieważ nie miałam szczęścia w miłości nie wiem co to znaczy żyć w miłości jak okazywać uczucia, gdyż byłam wychowywana w domu w stylu “co ludzie powiedzą” z samymi zakazami i nakazami. Gdy zaczęłam dorastać przeżyłam piekło i to w Polsce a dopiero po śmierci partnera, który był tyranem a nie był moim mężem, zrozumiałam, że można samemu podejmować decyzję i normalnie żyć, nie miałam nigdy żadnej teściowej może to i dobrze bo jeżeli wychowała syna na potwora to niestety nie wróżyło by to niczego dobrego, ale wracając do bohaterki książki chciałbym poznać, poczuć jej uczucia i sposób myślenia i zapoznać się jak przebiegało jej życie u boku teściowej.

 7. Dlaczego?
  Pasjonuje mnie kobieta w świecie, jej możliwości, pasje, obyczaje, status społeczny, pozycja w hierarchii, te dobre i złe strony życia codziennego.
  Od dziecka pochłaniałam książki, tę miłość przekazałam córce, dziś studentce arabistyki, która zamiast kolejnego ciucha czy kosmetyku potrafi wydać ostatni grosz na książkę. Kultura bliskiego
  wschodu ciekawi nas szczególnie, czy to podróż, czy z powodu pandemii ciekawa książka…szczególnie teraz oderwanie od tej smutnej rzeczywistości. Obie z niecierpliwością czekamy na tę polecaną pozycję.

 8. Dlaczego chciałabym przeczytac? Powodów jest wiele. Chciałabym poobcować z obcą kulturą, zobaczyć jak traktowani są w Libii obcokrajowcy -zwłaszcza żony libijczyków. Ponadto lubię książki bo to takie “okno na świat”. Recenzja @styk kultur jest wciągająca więc nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po tę pozycję ;)

 9. Ponieważ:
  Od dziecka kocham podróżować- najpierw z tatą- palcem po mapie, następnie z panią Elżbietą Dzikowską i panem Tonym Halikiem- w każdą niedzielę 😉, aż w końcu sama wsiadłam do samolotu i tak już od 15 lat 🤗. Uwielbiam także poznawać nowe kultury i obyczaje, fascynują mnie ludzie i ich historie. Poza tym moją drugą wielką miłością są książki- w szczególności reportaże i publikacje podróżnicze. Dlatego właśnie uważam, że dzieło pani Nadii Hamid będzie czuło się u mnie komfortowo 🙂.

 10. Chciałabym przeczytać tę książkę głównie ze względu na to, że studiuję język arabski, konkretnie filologię angielską z arabskim. Jestem zafascynowana nie tylko językiem, również tamtejszymi zwyczajami, kuchnią czy religią. Jest to świat zupełnie inny od naszych polskich realiów, dlatego zależy mi na poznaniu tej kultury jak najlepiej. Dlatego uważam, że książki takie jak ta jeszcze bardziej pomogą mi w dążeniu do mojego celu. W końcu nie można uczyć się języka bez poznania kultury, w której jest używany :)

 11. Dlaczego chciałabym przeczytać? Od lat jestem żoną muzułmanina i codziennie mam styk kultur. Książki dają mi wiarę że w końcu zrozumiem ale to dluga droga.

 12. Zaprezentowana powyżej książka wydaje mi się warta uwagi, choćby ze względu na nieustającą chęć poznawania innych kultur należących do kręgu wyznawców Islamu, których o ile wspólnym mianownikiem jest religia, o tyle już ogranizacja życia rodzinnego, społecznego czy pozycja kobiety w takich kręgach pozostaje zgoła inna. Warto zwracać uwagę na powyższe różnice wśród wyznawców islamu – nie „szufladkując” wszystkich wyłącznie w oparciu o wyznawaną wiarę. Ilustracją tych subtelności jest choćby fakt, że dla Turków w kolejności za obrazą pamięci ich pierwszego prezydenta, pozostaje chyba niefortunne ogólne kojarzenie przez ich narodowości jako Arabów, co oczywiście historycznie nie jest zgodne z prawdą. Książka niewątpliwe może poszerzyć nasze horyzonty, co w dobie pandemii też może być ciekawym sposobem na podróże „w obce kraje”. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
9.5 ° C
10 °
9 °
76 %
3.1kmh
0 %
pon
10 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
14 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close