Galataport w Stambule nagrodzony tytułem „Najlepszego nowego projektu deweloperskiego” w konkursie MAPIC 2023 Awards

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Dzielnica Karaköy, jedna z obowiązkowych lokalizacji w Stambule, rozpieszcza odwiedzających bogactwem atrakcji, począwszy od luksusowego zakwaterowania, poprzez restauracje, po sklepy i centra sztuki współczesnej. Galataport, położony w sercu Karaköy, pełniący rolę głównego portu dla rejsów wycieczkowych w Stambule, zdobył międzynarodowe uznanie w postaci prestiżowej nagrody dla „Najlepszego nowego projektu deweloperskiego” na MAPIC 2023 Awards. To wyróżnienie przyniosło zarówno Galataport, jak i samej dzielnicy Karaköy zasłużoną sławę, uczyniwszy z nich nowe, pełne atrakcji centrum w Stambule.

Galataport w Stambule został uhonorowany wyjątkową nagrodą podczas konkursu MAPIC 2023 Awards organizowanego w Cannes we Francji. Zajmując zaszczytne pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy nowy projekt deweloperski”, obiekt został wyróżniony za swoją innowacyjność, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, pozytywny wpływ na środowisko i lokalną społeczność, różnorodność oferty handlowej oraz unikalne cechy architektoniczne. Wszystkie te elementy składają się na przestrzeń, która ma na celu przyciągnięcie większej liczby odwiedzających, wzrost poziomu zadowolenia klientów i ich średnich wydatków oraz zapewnienie niezapomnianych doświadczeń w nowym miejscu zakupów.

Galataport zapewnia odwiedzającym unikalne i różnorodne doświadczenia, prezentując wybór krajowych i międzynarodowych marek. Wyróżnia się też jako bogate centrum gastronomiczne, gdyż aż 40% przestrzeni zostało dedykowane lokalom gastronomicznym. Znajdują się tu nie tylko najważniejsze tureckie grupy handlowe i firmy, ale także znane, międzynarodowe brandy. Symbolem Galataport jest Paket Postanesi, zabytkowy budynek pocztowy, który przenosi międzykulturową wymianę handlową i rzemiosło Karaköy, obejmujące modę, design, gastronomię i wyroby jubilerskie, w czasy współczesne. Poprzez integrację różnych grup społecznych w jednej przestrzeni, Galataport stało się gospodarzem wydarzeń artystycznych i kulturalnych, a także siedzibą dwóch renomowanych muzeów sztuki w Türkiye (Turcji).

- Advertisement -Karaköy, wyjątkowe miejsce z widokiem na Bosfor

Położona w sąsiedztwie mostu Galata i wieży o tej samej nazwie, dzielnica Karaköy rozciąga się od brzegów Złotego Rogu aż po Bosfor. To jedna z najstarszych i najbardziej zabytkowych dzielnic Stambułu, pełniąca rolę ważnego centrum handlowego i węzła komunikacyjnego. Obecnie Karaköy rozkwita dzięki nowym miejscom i wydarzeniom artystycznym, związanym m.in. z designem, a także lokalnym restauracjom, prezentując tradycyjne i architektoniczne dziedzictwo dzielnicy.

Pasażerów przybywających do Galataport, podczas cumowania w Karaköy wita malowniczy widok na Bosfor. Dla tych, którzy wolą przemieszczać się pieszo, spacer po słynnym moście Galata jest jednym z najlepszych sposobów na dotarcie do portowej części Karaköy. Galataport zmienił historyczny port Stambułu w tętniącą życiem dzielnicę, która oferuje nie tylko bogactwo gastronomiczne, kulturalne, artystyczne i handlowe, ale jest także siedzibą dwóch znanych muzeów w Stambule.

- Advertisement -İstanbul Modern, pierwsze w Türkiye (Turcji) muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej, także znalazło swoje miejsce na terenie Galataport w Stambule. Projekt budynku, autorstwa nagrodzonego architekta Renzo Piano, czerpie inspirację z odbijających światło lśniących wód Bosforu. Muzeum prezentuje prace zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych artystów z różnych dziedzin sztuki. İstanbul Modern organizuje również wystawy sztuki współczesnej z całego świata, zarówno w swoich stałych, jak i tymczasowych przestrzeniach wystawienniczych.

Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Stambule, będące pierwszym muzeum sztuk plastycznych w Türkiye (Turcji), również znajduje się w tej samej lokalizacji. Muzeum prezentuje przegląd historii sztuki od końca XIX wieku, czyli od czasów późnego Imperium Osmańskiego, przez cały XX wiek. Bogata kolekcja obejmuje 10 497 obrazów, 719 rzeźb, 257 wyrobów ceramicznych, 182 kaligrafii, 10 ikon i jedną unikalną instalację.

Karaköy stanowi doskonały przykład energii i wielokulturowości Stambułu. Ta dynamiczna dzielnica wyróżnia się nie tylko nowoczesnością, ale także bogactwem historycznych meczetów, kościołów i synagog. Do najważniejszych zabytków tej fascynującej okolicy należą meczet Kılıç Ali Paşa oraz kościół św. Grzegorza Iluminatora (Oświeciciela).

Źródło: Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Polecany hotel w Stambule – Loop Hotel Bosphorus Istanbul

Jeden spośród wielu naszych wyjazdów do Stambułu, który odbył...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Nowy Meczet w Stambule ponownie otwarty dla wiernych i zwiedzających

Po sześciu latach prac renowacyjnych, w Stambule ponownie otwarto...

Meczet Sulejmana i grobowiec wielkiego sułtana w Stambule – historia, lokalizacja, dojazd

Meczet Sulejmana (tur. Süleymaniye Camii) został wybudowany w czasach...