Strona głównaAzjaTurcjaGdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

-

baner szeroki insta Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

Turecki region Morza Egejskiego to obszar pełen interesujących miejsc, począwszy od wielu uroczych nadmorskich wiosek, wypełnionych roślinnością, brukowanymi uliczkami i budynkami o pastelowych fasadach, po stanowiska archeologiczne. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na ruiny starożytnego Pergamonu, górujące nad miastem Bergama.

Wznoszący się nad okolicą starożytny Akropol Pergameński w 2014 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć wiele cennych artefaktów, pochodzących z tego wzgórza, znajduje się w Muzeum Pergamońskim na Wyspie Muzeów w Berlinie, pozostałości Pergamonu wciąż robią wrażenie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest także malowniczy widok na współczesną Bergamę, pasma górskie oraz doliny rzek, roztaczający się ze wzgórza. 

Jak dojechać do Bergamy i starożytnego Pergamonu? 

Bergama leży w zachodniej Turcji, około 130 km od lotniska Adnana Menderesa. Z Izmiru można tu bezpośrednio dotrzeć autobusem lub minibusem. Inną opcją jest podróż koleją İZBAN do Aliağy, skąd następnie możemy także kontynuować trasę lokalnym autobusem. Dojazd na wzgórze starożytnego Pergamonu oferują z centrum miasta m.in. prywatni taksówkarze. Na akropol można także wjechać windą gondolową (tur. Bergama Akropol Teleferik). Kolejka łączy obszar wzgórza z jego podnóżem, w północnej części współczesnej Bergamy. 

Co można zobaczyć w Bergamie?

Na obszarze Akropolu znajduje się, położony na stromym południowo-zachodnim zboczu, starożytny teatr, mogący pomieścić w czasach hellenistycznych nawet 15 tys. osób. Na pergamońskim wzgórzu dostępne są także m.in. pozostałości słynnej starożytnej biblioteki, marmurowe kolumny i fragment Świątyni Trajana, zbudowanej w okresie rzymskim oraz podbudowa Wielkiego Ołtarza Zeusa. 

- Reklama -
baner szeroki insta Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

W trakcie pobytu w Bergamie, miłośnicy historii nie powinni zapomnieć o odwiedzeniu Muzeum Archeologicznego (tur. Bergama Arkeoloji Müzesi). Placówka oferuje kolekcję artefaktów, znalezionych w trakcie wykopalisk na okolicznych stanowiskach. Szczególną uwagę odwiedzających przyciągają posągi bogów z IV wieku. Przebywając w regionie, warto także zwrócić uwagę na sklepy z dywanami, gdyż wiele orientalnych kilimów to produkty regionalne. 

Ile kosztuje bilet wstępu na Akropol Pergameński?

Wstęp na teren stanowiska archeologicznego w Bergamie (tur. Bergama Akropol Örenyeri) jest płatny. Cena biletu w 2021 roku wynosi 60 TL. Miejsce jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00 w okresie letnim oraz 8:30 – 17:30 w okresie zimowym. Kasy biletowe są nieczynne na pół godziny przed planowanym zamknięciem.

Atrakcje okolicy:

Ayvalık

Niewielki nadmorski Ayvalık zachwyca swoim pięknem, architekturą starych osmańskich domów oraz dawnych greckich cerkwi, przekształconych w meczety, a także bliskością wyspy Lesbos, należącej do terytorium Grecji. Lokalna kuchnia nasączona jest smakiem rodzimej oliwy z oliwek. Do najpopularniejszych przysmaków należą owoce morza.

Cunda

Przebywając w Ayvalık warto skusić się na rejs statkiem na grecka wyspę Lesbos, jak i udać się na małą turecką wysepkę Cunda (zwaną również Alibey), na którą dojechać może drogą lądową. W latach 60. wybudowano tu pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą, korzystając z lokalnych busów oraz wyjątkowo tanich wieloosobowych taksówek.

Eski Foça

Współcześnie Eski Foçę zamieszkuje około 30 tys. mieszkańców, choć uważa się, że w sezonie liczba ta rośnie dwukrotnie, z uwagi na właścicieli letnich rezydencji, którzy chętnie spędzają tu wakacje. Miasteczko zachowało wiele ze swojego tradycyjnego charakteru, a region ten wciąż bazuje przede wszystkim na rolnictwie i rybołówstwie. Nie ma tu hotelowych molochów, głośnych dyskotek ani kiczowatej atmosfery kurortu.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close