Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

  Turecki region Morza Egejskiego to obszar pełen interesujących miejsc, począwszy od wielu uroczych nadmorskich wiosek, wypełnionych roślinnością, brukowanymi uliczkami i budynkami o pastelowych fasadach, po stanowiska archeologiczne. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na ruiny starożytnego Pergamonu, górujące nad miastem Bergama.

  Wznoszący się nad okolicą starożytny Akropol Pergameński w 2014 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć wiele cennych artefaktów, pochodzących z tego wzgórza, znajduje się w Muzeum Pergamońskim na Wyspie Muzeów w Berlinie, pozostałości Pergamonu wciąż robią wrażenie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest także malowniczy widok na współczesną Bergamę, pasma górskie oraz doliny rzek, roztaczający się ze wzgórza. 

  Jak dojechać do Bergamy i starożytnego Pergamonu? 

  Bergama leży w zachodniej Turcji, około 130 km od lotniska Adnana Menderesa. Z Izmiru można tu bezpośrednio dotrzeć autobusem lub minibusem. Inną opcją jest podróż koleją İZBAN do Aliağy, skąd następnie możemy także kontynuować trasę lokalnym autobusem. Dojazd na wzgórze starożytnego Pergamonu oferują z centrum miasta m.in. prywatni taksówkarze. Na akropol można także wjechać windą gondolową (tur. Bergama Akropol Teleferik). Kolejka łączy obszar wzgórza z jego podnóżem, w północnej części współczesnej Bergamy. 

  PRZECZYTAJ:  Kulinarne inspiracje znad Bosforu: turecki kumpir w wersji home made 

  Co można zobaczyć w Bergamie?

  Na obszarze Akropolu znajduje się, położony na stromym południowo-zachodnim zboczu, starożytny teatr, mogący pomieścić w czasach hellenistycznych nawet 15 tys. osób. Na pergamońskim wzgórzu dostępne są także m.in. pozostałości słynnej starożytnej biblioteki, marmurowe kolumny i fragment Świątyni Trajana, zbudowanej w okresie rzymskim oraz podbudowa Wielkiego Ołtarza Zeusa. 

  - Advertisement -

  W trakcie pobytu w Bergamie, miłośnicy historii nie powinni zapomnieć o odwiedzeniu Muzeum Archeologicznego (tur. Bergama Arkeoloji Müzesi). Placówka oferuje kolekcję artefaktów, znalezionych w trakcie wykopalisk na okolicznych stanowiskach. Szczególną uwagę odwiedzających przyciągają posągi bogów z IV wieku. Przebywając w regionie, warto także zwrócić uwagę na sklepy z dywanami, gdyż wiele orientalnych kilimów to produkty regionalne. 

  Ile kosztuje bilet wstępu na Akropol Pergameński?

  Wstęp na teren stanowiska archeologicznego w Bergamie (tur. Bergama Akropol Örenyeri) jest płatny. Cena biletu w 2021 roku wynosi 60 TL. Miejsce jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00 w okresie letnim oraz 8:30 – 17:30 w okresie zimowym. Kasy biletowe są nieczynne na pół godziny przed planowanym zamknięciem.

  PRZECZYTAJ:  Atrakcje Rzymu: Usta Prawdy i kościół Santa Maria in Cosmedin

  Atrakcje okolicy:

  Ayvalık

  Niewielki nadmorski Ayvalık zachwyca swoim pięknem, architekturą starych osmańskich domów oraz dawnych greckich cerkwi, przekształconych w meczety, a także bliskością wyspy Lesbos, należącej do terytorium Grecji. Lokalna kuchnia nasączona jest smakiem rodzimej oliwy z oliwek. Do najpopularniejszych przysmaków należą owoce morza.

  - Advertisement -

  Cunda

  Przebywając w Ayvalık warto skusić się na rejs statkiem na grecka wyspę Lesbos, jak i udać się na małą turecką wysepkę Cunda (zwaną również Alibey), na którą dojechać może drogą lądową. W latach 60. wybudowano tu pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą, korzystając z lokalnych busów oraz wyjątkowo tanich wieloosobowych taksówek.

  PRZECZYTAJ:  Odwiedziliśmy muzeum Ary Gülera oraz gmach dawnego browaru Bomonti w Stambule

  Eski Foça

  Współcześnie Eski Foçę zamieszkuje około 30 tys. mieszkańców, choć uważa się, że w sezonie liczba ta rośnie dwukrotnie, z uwagi na właścicieli letnich rezydencji, którzy chętnie spędzają tu wakacje. Miasteczko zachowało wiele ze swojego tradycyjnego charakteru, a region ten wciąż bazuje przede wszystkim na rolnictwie i rybołówstwie. Nie ma tu hotelowych molochów, głośnych dyskotek ani kiczowatej atmosfery kurortu.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj