Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Zakynthos Karetta 1 1024x683 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

Od tysięcy lat żółwice Karetta (caretta caretta) przybywają na grecką wyspę Zakynthos, by złożyć tu swoje jaja. Ich potomstwo wykluwa się w ciągu kolejnych 40-60 dni. Obecność turystów mocno utrudnia im życie, dlatego na wyspie działa kilka organizacji ekologicznych oraz Morski Park Narodowy. Grecy robią, co mogą, by chronić żółwie. Jedną z powszechnych praktyk jest budowa ogrodzeń wokół miejsc, w których wkrótce wyklują się małe żółwie. Te, które przeżyją, w dorosłym życiu ważyć będą co najmniej 50 kg!

Żółwie Karetta to prawdziwy symbol Zakynthos, który Grecy z dumą umieszczają na pamiątkach związanych z wyspą. Swoją popularność gady zawdzięczają dużej masie ciała, która sięga nawet 100 kg, a w ekstremalnych przypadkach nawet 500 kg. Nic więc dziwnego, że wielu turystów chętnie korzysta z oferty rejsów, umożliwiających podziwianie gigantycznych żółwi. Niestety, rosnąca popularność Zakynthos oraz coraz większe tłumy turystów na wyspie mają negatywny wpływ na życie żółwi, a przede wszystkim żółwic.Raz w roku samice caretta caretta wychodzą w nocy na ląd zatoki Laganas (rozciągającej się od przylądka Vassilikos aż do przylądka Keri), aby złożyć do wykopanych przez siebie dołków około 150 jaj. Tylko z nielicznych z nich po kilkudziesięciu dniach wykluje się ich potomstwo. W związku z nadmiarem turystów, którzy na co dzień korzystają z tych samych plaż, władze Zakynthos postanowiły wprowadzić zakaz przebywania na plaży w godzinach nocnych. W dzień oraz w nocy miejsc lęgowych strzegą wolontariusze z lokalnego Morskiego Parku Narodowego. Gdy tylko samica złoży swoje jaja, ochotnicy oznaczają ich miejsce oraz ogradzają specjalnym płotem, uniemożliwiającym turystom zbliżenie się do gniazda. Co ciekawe, jak dowiedli naukowcy, przyszła płeć żółwia zależy od temperatury piasku, zatem bliski kontakt turystów z obszarem gniazda ma realną szansę wpłynąć na to, czy z jaja wykluje się samiec, czy też samica!

Zakynthos Karetta 6 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos
Zakynthos Karetta 7 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos
Zakynthos Karetta 8 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

Jeżeli tuż obok plażujących w zatoce Laganas turystów ujrzycie charakterystyczny parawan, nie będzie on niczym innym, jak miejscem, z którego niebawem wyklują się małe żółwie Karetta. Oprócz zabezpieczenia przed nierozwagą turystów, charakterystyczne płotki spełniają także inną istotną rolę. Małe żółwie, które wyklują się z jaj zawsze podążają w kierunku najjaśniejszego punktu, jaki przez wieki stanowiła tafla wody, w której w nocy odbijał się blask księżyca oraz gwiazd. Współcześnie problemem stają się jaskrawe i intensywne światła pobliskich hoteli oraz dyskotek, które mogą wprowadzić w błąd małe żółwiątka. Na pomoc w takiej sytuacji przychodzą właśnie tego rodzaju parawany, dzięki którym caretta caretta nie mają możliwości pomylić drogi w kierunku morza.

Zakynthos Karetta 5 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos
Zakynthos Karetta 4 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos
Zakynthos Karetta 3 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

Żółwie Karetta a utrudnienia dla turystów

Zakaz przebywania na plażach Zatoki Laganas w nocy to nie jedyne utrudnienie, z jakimi muszą liczyć się turyści przebywający na Zakynthos. Z uwagi na bliską odległość lokalnego portu lotniczego od plaż, na których swojej jaja składają caretta caretta, po zmroku obowiązuje całkowity zakaz startów oraz lądowań na lotnisku Dionysios Solomos.W czerwcu 2018 roku mogli się o tym przekonać polscy turyści oczekujący na Zante samolotu z Warszawy, który miał zabrać ich do domu. W związku z opóźnieniami związanymi z tankowaniem maszyny, ta nie zdążyła dolecieć na wyspę o czasie, a 180 podróżnych zostało zmuszonych do spędzenia dodatkowej doby na wyspie. Wszystko z uwagi na troskę o żółwie, dla których dźwięk samolotów w nocy mógłby okazać się zbyt głośny i stresujący. Trzeba przyznać, że Grecy zasługują na ogromną pochwałę i uznanie za to, jak bardzo dbają o ten wyjątkowy gatunek żółwi!

Zakynthos Karetta 2 Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

Szukasz hotelu na Zakynthos? Sprawdź aktualne promocje:

W trakcie pobytu na Zakynthos zatrzymaliśmy się w apartamencie należącym do Maria Studios, który jest zlokalizowany około 200 metrów od najbliższej plaży. Polecam to miejsce tym, którzy szukają typowo greckiego apartamentu w przystępnej cenie, z dala od hałasu dobiegającego z licznych dyskotek i klubów. Oczywiście, na wyspie znajduje się wiele innych obiektów, dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb turystów. Wszystkim organizującym wakacje na własną rękę, polecam skorzystanie z wyszukiwarki Booking.com.Tekst: Agnieszka Wawrzyniak | Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz

Poniższa mapa prezentuje aktualne ceny noclegów na wyspie.

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

1 komentarz

Globtroterek 18/03/2019 - 08:37

Bardzo interesujący i przydatny artykuł! Warto wiedzieć o żółwikach zanim przyleci się na wyspę :)

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close