Podróż inspirowana serialem “Wspaniałe Stulecie”: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Fani serialu “Wspaniałe Stulecie” z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście w Turcji. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Tych z Was, którzy dobrze znają historię miłosną słynnego sułtana i Roksolany z pewnością zaskoczy pewien fakt związany z ich pochówkiem.. 

MeczetSulejamna 15 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Bohaterowie rozsławieni na całym świecie dzięki bijącemu rekordy popularności serialowi “Wspaniałe Stulecie” pochowani są w mauzoleach, zlokalizowanych na osmańskim cmentarzu mieszczącym się na dziedzińcu meczetu Sulejmana w Stambule, drugiej co do wielkości świątyni muzułmańskiej w tureckiej metropolii. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1550 roku, za panowania Sulejmana Wspaniałego , a nadzorował ją jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Sinan.

Dziś obiekt pełni zarówno funkcje sakralne, jak i jest otwarty dla zwiedzających. Turyści mogą także bezpłatnie zwiedzać znajdujący się z tyłu meczetu cmentarz, we wnętrzu którego znajduje się grób, a właściwie groby Sulejmana oraz Hürrem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Dlaczego tureckie seriale podbijają i zmieniają świat?


Mauzoleum Hürrem – kiedy i w jaki sposób zmarła sułtanka?

Jak podaje większość źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono przepięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku. Wszystkich znawców miłosnej historii Sulejmana i Roksolany z całą pewnością zaskoczy fakt, że para pochowana jest w osobnych mauzoleach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Żaden z grobów sąsiadujących z sułtanką nie należy więc do Sulejmana.

MeczetSulejamna 2 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 11 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 7 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
PRZECZYTAJ TAKŻE:  Nowe Lotnisko w Stambule (IGA) ✈ - informacje dla podróżujących [MAJ 2019]

Mauzoleum Sulejmana – gdzie i w jaki sposób zmarł sułtan?

Sułtan Sulejman zmarł w 1566 roku, w trakcie wyprawy na Węgry, podczas podjętego przez armię turecką oblężenia Szigetváru. Jak podają źródła historyczne, wielki wezyr przez czterdzieści dni nie informował swojej armii o śmierci sułtana. Ostatecznie Sulejman został przetransportowany i pochowany w Konstantynopolu, gdzie spoczywa do dziś. Co ciekawe, ciało osmańskiego władcy dotarło na teren dzisiejszego Stambułu pozbawione serca oraz wnętrzności. Te spoczęły w miejscu śmierci władcy, pod Szigetvarem. Zgodnie z zapowiedzią, pod koniec 2019 roku Węgrzy planują otwarcie muzeum na otwartym powietrzu, w którym będzie można zobaczyć węgierski grobowiec sułtana.

Choć Roksolana zmarła 8 lat wcześniej, a jej ciało spoczęło w imponującym mauzoleum, dla Sulejmana wybudowano osobny grobowiec. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2020 roku? [AKTUALIZACJA - MARZEC 2020]
MeczetSulejamna 5 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 6 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 14 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Jak tam dotrzeć?

Meczet Sulejmana znajduje się na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Wspinając się na wzniesienie byliśmy dość niemiło zaskoczeni tym, w jak nieciekawym sąsiedztwie znajduje się budowla. Okoliczne ulice mówiąc wprost popadają w ruinę i nie wydaje się, by ktokolwiek się tym faktem przejmował. Kiepskie wrażenia związane z wspinaczką w kierunku meczetu w pełni rekompensuje jednak wizyta w jego wnętrzu oraz zjawiskowy widok na panoramę Stambułu, jaki roztacza się z dziedzińca meczetu.MeczetSulejamna 33 of 1 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
PRZECZYTAJ TAKŻE:  Rejs po Bosforze - największe atrakcje Stambułu

Miejsce to jest codziennie otwarte dla zwiedzających, a warunkiem wizyty we wnętrzach mauzoleów jest zdjęcie butów oraz –  w przypadku kobiet – narzucenie na głowę jednej z dostępnych chust. Wstęp do wnętrza grobowców jest bezpłatny, jednak mile widziane jest pozostawienie chociażby kilku lir w formie donacji.

MeczetSulejamna 3 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 4 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
MeczetSulejamna 1 of 15 Podróż inspirowana serialem Wspaniałe Stulecie: grób sułtana Sulejmana i Hürrem
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

11 komentarzy

Gaaia 06/04/2019 - 10:26

Bardzo dziękuję za ten artykuł. Byłam w Stambule kilka lat temu ale wtedy nie miałam dużej wiedzy o historii i potędze tego miasta. Marzy mi się powrót.

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 06/04/2019 - 16:05

Bardzo dziękuję za odwiedziny! Trzymam kciuki za szybką realizację podróżniczych marzeń. :)

Odpowiedz
Jola 06/03/2019 - 19:14

Moim marzeniem jest spotkać się z duchem Hurrem(Roksalany )I Sulejmana sa to osoby ktore udowodnily ze miłość przetrwać moze wieki a nawet wspaniale stulecia pozdrawiam

Odpowiedz
Anna 23/04/2018 - 21:21

Poszukuje wycieczek fakultatywnych po Istambule-ma Pani jakies sprwdzone namiary?pzdr

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 25/04/2018 - 19:00

Pani Anno, niestety, nigdy nie korzystałam z oferty wycieczek fakultatywnych, wiec trudno mi coś polecić. W Stambule znajduje się jednak sporo punktów informacji turystycznej, gdzie można się z taką ofertą zapoznać. Dodatkowo, większość hoteli także oferuje możliwość skorzystania z takich wycieczek. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny! :)

Odpowiedz
Anna Kozłowska 10/12/2017 - 18:21

A kto jest pochowany obok Roksolany?

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 10/12/2017 - 18:25

Hanim Sułtan oraz Şehzade Mehmed

Odpowiedz
Anna Kozłowska 28/03/2018 - 21:09

A kto jest pochowany obok Roksolany?

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 28/03/2018 - 21:09

Hanim Sułtan oraz Şehzade Mehmed

Odpowiedz
Anonim 10/02/2019 - 18:52

bardzo ciekaway artykuł mam nadzieję ze kiedyś zwiedze Stambuł pozdrawiam serdecznie :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 11/02/2019 - 10:36

Dziękuję i trzymam kciuki za realizację podróżniczych marzeń! :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close