Podróż inspirowana serialem “Wspaniałe Stulecie”: grób sułtana Sulejmana i Hürrem

Fani serialu “Wspaniałe Stulecie” z pewnością wielokrotnie zastanawiali się nad tym, gdzie znajduje się grób Sulejmana i Hürrem. Słynne postaci historyczne pochowane są oczywiście w Turcji. Mauzolea bohaterów znajdują się w Stambule, na dziedzińcu meczetu Sulejmana Wspaniałego. Tych z Was, którzy dobrze znają historię miłosną słynnego sułtana i Roksolany z pewnością zaskoczy pewien fakt związany z ich pochówkiem.. 

Bohaterowie rozsławieni na całym świecie dzięki bijącemu rekordy popularności serialowi “Wspaniałe Stulecie” pochowani są w mauzoleach, zlokalizowanych na osmańskim cmentarzu mieszczącym się na dziedzińcu meczetu Sulejmana w Stambule, drugiej co do wielkości świątyni muzułmańskiej w tureckiej metropolii. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1550 roku, za panowania Sulejmana Wspaniałego , a nadzorował ją jeden z najznakomitszych budowniczych epoki osmańskiej, Sinan.

- Reklama -

Dziś obiekt pełni zarówno funkcje sakralne, jak i jest otwarty dla zwiedzających. Turyści mogą także bezpłatnie zwiedzać znajdujący się z tyłu meczetu cmentarz, we wnętrzu którego znajduje się grób, a właściwie groby Sulejmana oraz Hürrem.

Mauzoleum Hürrem – kiedy i w jaki sposób zmarła sułtanka?

Jak podaje większość źródeł, Roksolana zmarła 15 kwietnia 1558 w Pałacu Topkapı. Jej ciało spoczęło w mauzoleum przy Meczecie Sulejmana, gdzie znajduje się do dziś. Wnętrze grobowca ozdobiono przepięknymi płytkami ceramicznymi z Izniku. Wszystkich znawców miłosnej historii Sulejmana i Roksolany z całą pewnością zaskoczy fakt, że para pochowana jest w osobnych mauzoleach, zlokalizowanych w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Żaden z grobów sąsiadujących z sułtanką nie należy więc do Sulejmana.

Mauzoleum Sulejmana – gdzie i w jaki sposób zmarł sułtan?

- Reklama -

Sułtan Sulejman zmarł w 1566 roku, w trakcie wyprawy na Węgry, podczas podjętego przez armię turecką oblężenia Szigetváru. Jak podają źródła historyczne, wielki wezyr przez czterdzieści dni nie informował swojej armii o śmierci sułtana. Ostatecznie Sulejman został przetransportowany i pochowany w Konstantynopolu, gdzie spoczywa do dziś. Co ciekawe, ciało osmańskiego władcy dotarło na teren dzisiejszego Stambułu pozbawione serca oraz wnętrzności. Te spoczęły w miejscu śmierci władcy, pod Szigetvarem. Zgodnie z zapowiedzią, pod koniec 2019 roku Węgrzy planują otwarcie muzeum na otwartym powietrzu, w którym będzie można zobaczyć węgierski grobowiec sułtana.

Choć Roksolana zmarła 8 lat wcześniej, a jej ciało spoczęło w imponującym mauzoleum, dla Sulejmana wybudowano osobny grobowiec. Wewnątrz mauzoleum znajdują się trzy drewniane sarkofagi sułtańskie. Pochowano tu również sułtana Ahmeda II, Sulejmana II i córkę Sulejmana Wspaniałego – Mihrimah.

Jak tam dotrzeć?

- Reklama -

Meczet Sulejmana znajduje się na trzecim z siedmiu wzgórz Stambułu, na zboczu schodzącym do Złotego Rogu. Wspinając się na wzniesienie byliśmy dość niemiło zaskoczeni tym, w jak nieciekawym sąsiedztwie znajduje się budowla. Okoliczne ulice mówiąc wprost popadają w ruinę i nie wydaje się, by ktokolwiek się tym faktem przejmował. Kiepskie wrażenia związane z wspinaczką w kierunku meczetu w pełni rekompensuje jednak wizyta w jego wnętrzu oraz zjawiskowy widok na panoramę Stambułu, jaki roztacza się z dziedzińca meczetu.

Miejsce to jest codziennie otwarte dla zwiedzających, a warunkiem wizyty we wnętrzach mauzoleów jest zdjęcie butów oraz –  w przypadku kobiet – narzucenie na głowę jednej z dostępnych chust. Wstęp do wnętrza grobowców jest bezpłatny, jednak mile widziane jest pozostawienie chociażby kilku lir w formie donacji.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Booking.com

Nowości

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...

Stambulski “Tünel” – druga najstarsza podziemna kolej w Europie!

W 1875 roku w Stambule (ówczesnym Konstantynopolu) zakończono prace nad budową kolejki "Tünel", będącej drugą podziemną koleją w Europie, tuż po otwartym...

Koronawirus w Turcji: Godzina policyjna dla seniorów w Stambule i Ankarze oraz zakaz palenia na terenie całego kraju [LISTOPAD 2020]

Do 12 listopada 2020 w Turcji odnotowano 402,053 zakażeń COVID-19. 11,145 osób zmarło, a 344,613 wyzdrowiało. Liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi...

Dźwięki znad Bosforu – Timur Selçuk “İspanyol Meyhanesi”

6 listopada w Stambule, w wieku 74 lat, odszedł Timur Selçuk, popularny turecki piosenkarz, pianista, dyrygent oraz kompozytor. Był synem tureckiego...


11 KOMENTARZE

  1. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Byłam w Stambule kilka lat temu ale wtedy nie miałam dużej wiedzy o historii i potędze tego miasta. Marzy mi się powrót.

  2. Moim marzeniem jest spotkać się z duchem Hurrem(Roksalany )I Sulejmana sa to osoby ktore udowodnily ze miłość przetrwać moze wieki a nawet wspaniale stulecia pozdrawiam

    • Pani Anno, niestety, nigdy nie korzystałam z oferty wycieczek fakultatywnych, wiec trudno mi coś polecić. W Stambule znajduje się jednak sporo punktów informacji turystycznej, gdzie można się z taką ofertą zapoznać. Dodatkowo, większość hoteli także oferuje możliwość skorzystania z takich wycieczek. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny! :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

x